Reklama

Niedziela Małopolska

Świętowali urodziny Generała

Niedziela małopolska 50/2013, str. 2

[ TEMATY ]

rocznica

s. Danuta Lipińska

Uroczystości, związane ze 140. rocznicą urodzin gen. Andrzeja Galicy, odbyły się w Zakopanem, Białym Dunajcu, Ludźmierzu i Nowym Targu 27 listopada br. Wydarzenie zorganizowali m.in. senator RP Stanisław Hodorowicz oraz poseł RP Andrzej Gut-Mostowy.

Reklama

Po złożeniu kwiatów i zniczy na mogile Generała w Zakopanem, w Ludźmierzu została odprawiona Msza św. w intencji Podhalańczyków i śp. Górala – Generała. Eucharystię celebrowali: ks. inf. Stanisław Olszówka z Zakopanego, ks. prał. Franciszek Juchas, ks. Wojciech Galica z Poronina, ks. płk. Tomasz Anisiewicz z Rzeszowa, ks. Marian Wanat z Nowego Targu i gospodarz miejsca ks. prał. Tadeusz Juchas. W homilii Ksiądz Kustosz rozwinął myśl Generała: „Ten kto oddaje życie za Ojczyznę – nie umiera, ale zyskuje życie wieczne”: – Przez pryzmat osoby generała Andrzeja Galicy chcemy przyjrzeć się zmaganiom o odzyskanie niepodległości. Podziwiamy jego potęgę ducha, troskę o Ojczyznę. Trzeba było mieć wielką wyobraźnię, aby zorganizować oddziały Podhalańskie, w których walczyło tylu żołnierzy (śtyry tysiące!) z takiej małej części Polski, jaką jest Podhale, Spisz i Orawa. Ksiądz. Kustosz zauważył, że nie da się rozłączyć tradycji podhalańskiej Wojska Polskiego od kultu Gaździny Podhala w Ludźmierzu i przypomniał, iż 5 sierpnia 1958 r. Brygada Strzelców Podhalańskich złożyła tu swoje odznaki pułkowe, a gen. Henryk Dziewiątka odnowił patronat Matki Bożej nad Podhalańczykami.

Po zakończeniu Mszy św. Ksiądz Proboszcz wręczył ryngraf z Matką Bożą Ludźmierską płk. Wojciechowi Kucharskiemu, dowódcy Podhalańczyków. Tuż po uroczystościach w Sanktuarium złożono kwiaty pod znajdującą się na frontonie budynku ZS nr 1 w Nowym Targu tablicą gen. Andrzeja Galicy, Honorowego Obywatela Miasta.

Została również zorganizowana sesja naukowa poświęcona generałowi (w PPWSZ w Nowym Targu) i promocja książki (pt. „Góral generałem. Andrzej Galica – biografia żołnierza, polityka i literata”) napisanej przez Aleksandrę Annę Kozłowską. Wykłady i prelekcje, opowieści i anegdoty, pieśni i wiersze przybliżyły zebranym postać Generała Górala. Na zakończenie uczestnicy zaśpiewali Marsz Strzelców Podhalańskich. Równocześnie przypomniano, że za rok przypada 95. rocznica założenia przez gen. Andrzeja Galicę Związku Podhalan, a za dwa lata – 70. rocznica śmierci sławnego Górala – Generała.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

50. rocznica święceń biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana

Kazimierz Ryczan

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję