Reklama

Niedziela Łódzka

Straż pamięci na Wołyniu

Do maja 2014 r. można w Muzeum Tradycji Niepodległości oglądać wystawę pt. „Tam rodziła się Niepodległość. Harcerska straż pamięci na Wołyniu”, która powstała z okazji 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ekspozycja to fotografie, dokumenty, mapy, odznaczenia i przedmioty ze zbiorów muzeum, z Muzeum Miasta Zgierza, Narodowego Centrum Cyfrowego, ale także pochodzące z archiwów i zbiorów osób prywatnych. Wystawa to opowieść o będącej pod zaborami Polsce i Polakach na początku XX wieku, sytuacji politycznej: konflikcie między zaborcami, roli Józefa Piłsudskiego, powstaniu Legionów Polskich. Wymienione zostały stoczone przez żołnierzy bitwy. Tu szczególne miejsce zajmuje bitwa pod Kostiuchnówką (4-6 lipca 1916 r.). Pokazano miejsca spoczynku polskich żołnierzy z potyczek o wolną Polskę i historię odbudowy tych nekropolii. Zaprezentowano zdjęcia cmentarzy z lat 20. i 30. XX wieku oraz przed rozpoczęciem prac porządkujących prowadzonych przez harcerzy ze Zgierza i już odrestaurowane. To Polski Lasek k. Kostiuchnówki, Bracka Mogiła, Jeziorno, Koszyszcze, Kowel, Maniewicze, Trojanówka, Wołczeck. Są też zdjęcia Słupów Pamięci – ustawionych w 1938 r. w miejscach związanych z osobą marszałka Piłsudskiego, które także zostały odrestaurowane. Wystawę kończą plansze poświęcone Sztafecie Rowerowej po Ogień Niepodległości – zainicjowanej w 2001 r. Od tego momentu, co roku przed cmentarzem w Polskim Lasku na początku listopada harcerze ze Zgierza zapalają ogień, wiozą go na rowerach do Polski, a 11 listopada składają na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza podczas uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„I pachnie macierzanka...”

„Pachnące macierzanką” i „sianem” wiersze Bolesława Leśmiana stały się inspiracją linorytów Aleksandry Potockiej-Kuc, ułożonych w wystawę pt. „Słowo i obraz”. Można ją oglądać w Muzeum Diecezjalnym Bohaterem linorytów jest przyroda - liście (tych bodaj jest najwięcej), kwiaty i swobodne fantazje artystki na temat roślin, a cała wystawa staje się punktem wyjścia do pracy z dziećmi, w tym z niepełnosprawnymi.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję