Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Rycerze Kolumba w naszej archidiecezji

Sięgając do początków Zakonu Rycerzy Kolumba, trzeba cofnąć się do końca XIX wieku. Wtedy to młody kapłan, sługa Boży Michał McGivney wraz z niewielką grupą mężczyzn spotykał się w piwnicy kościoła Najświętszej Maryi Panny w New Haven w stanie Connecticut w USA. Ich celem było przeciwstawienie się powszechnie panującej wówczas dyskryminacji katolików, trudnym warunkom życia, bezrobociu, odchodzeniu mężczyzn od wiary i Kościoła. Wkrótce ich wspólne zaangażowanie, ideały miłosierdzia, jedności i braterstwa oraz oddanie się świętej sprawie doprowadziło do zaprzysiężenia 29 marca 1882 r. Zakonu Rycerzy Kolumba. Z czasem czwartym ideałem Rycerzy zaczął być patriotyzm.

Po ponad 130 latach istnienia zakonu na świecie Rycerze Kolumba aktywnie pracują w ponad 14 tys. rad, a liczba członków niedługo przekroczy 2 mln, w tym prawie 3 tys. w Polsce. Kraje, w których spotkać można Rycerzy, to przede wszystkim USA, Kanada, Meksyk, jak również Portoryko, Republika Dominikańska, Panama, Gwatemala, Filipiny, Wyspy Bahama, Wyspy Dziewicze, Guam i Saipan oraz Polska. W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej od kwietnia 2010 r. istnieje Rada im. Matki Bożej Bolesnej w Mierzynie. Członkowie tej Rady są kustoszami Relikwii Krzyża Świętego. Dzięki ich zaangażowaniu trwa w naszej archidiecezji peregrynacja Krzyża Ottonowego wraz z relikwiami. Rycerze utworzyli również Teatr Słowa, który regularnie przygotowuje spektakle związane tematycznie z istotnymi wydarzeniami w ciągu roku. Ponad to corocznie z okazji świąt Bożego Narodzenia, Rada prowadzi zbiórki paczek dla ubogich rodzin, które mieszkają na terenie parafii w Mierzynie.

Reklama

Obecnie działa również pierwsza w Szczecinie, a druga w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Rada Rycerzy Kolumba im. św. Józefa – Opiekuna św. Rodziny. Pierwsza inicjacja „Stopień Miłosierdzia” odbyła się 7 listopada 2011 r. w parafii pw. św. Antoniego z Padwy w dzielnicy Warszewo. Od tego dnia przez ponad dwa lata niezłomnie trwaliśmy na modlitwie podczas poniedziałkowych spotkań. 25 listopada br. dzięki skutecznemu wstawiennictwu naszego patrona, św. Józefa – opiekuna Świętej Rodziny oraz dzięki wysiłkowi braci z Rady im. Matki Bożej Bolesnej nr 14989 w Mierzynie mogliśmy świętować uroczyste utworzenie pierwszej w Szczecinie Rady Rycerzy Kolumba. – Nieprzypadkowo jako patrona obraliśmy sobie św. Józefa – opiekuna Świętej Rodziny – mówi zespół założycielski pierwszej Rady w Szczecinie. – Idea Rycerstwa stała się dla nas inspiracją, aby nasze dotychczasowe zaangażowanie w życie parafii nabrało wyraźnego kształtu, a nasz Ksiądz Proboszcz mógł być dumny z tego, że u jego boku stoi korpus rycerski. Jest to dla nas ogromny zaszczyt, że jesteśmy członkami największej na świecie organizacji zrzeszającej mężczyzn – katolików świeckich.

Nowo powstała Rada im. św. Józefa – Opiekuna Świętej Rodziny, mieszcząca się w szczecińskiej dzielnicy Warszewo przy parafii pw. św. Antoniego z Padwy, stawia sobie następujące cele: stworzenie warunków do regularnej formacji mężczyzn – katolików świeckich, aktywną służbę wspólnocie parafialnej i diecezjalnej, promocję pięknego i prawdziwego patriotyzmu poprzez organizowanie spotkań poświęconych śpiewaniu pieśni patriotycznych z okazji świąt narodowych oraz wiele innych.

Aby zostać Rycerzem Kolumba, kandydat musi być pełnoletnim, praktykującym katolikiem, uzyskać zgodę swojego księdza proboszcza oraz wziąć udział w ceremonii inicjacyjnej.

Zapraszamy do współpracy mężczyzn świeckich oraz czcigodnych kapłanów. Kontakt:
kustosz rejonowy – Maksymilian Kardziejonek,
tel. 601-249-418,
e-mail: maksymiliankardziejonek@gmail.com.
Więcej informacji na stronach internetowych: www.kofc.org oraz www.rycerzekolumba.com.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ludźmierz: obrady Rycerzy Kolumba z całej Polski i wybór Rady Stanowej

Zaprzysiężeniem i wręczeniem insygniów nowym braciom Rady Stanowej zakończyły się w niedzielę dwudniowe obrady Rycerzy Kolumba w Polsce. W tym roku mija 10 lat od powstania pierwszych rad w naszym kraju. Jedna z nich powstała w Ludźmierzu.

Podczas niedzielnej Mszy św. odbyło się zaprzysiężenie funkcjonariuszy stanowych na rok bratni [rok formacyjny - przyp. KAI.] 2016/2017. - Ta uroczystość ma podkreślać służebny charakter Zakonu Rycerzy Kolumba. Spełniamy się w poszczególnych dziełach. Wyszliśmy z ludzi i do nich jesteśmy posłani. Służba Bogu to służba bliźniemu. Rycerze Kolumba realizują tą zasadę na co dzień, a cztery filary Zakonu to: jedność, miłosierdzie, braterstwo i patriotyzm - mówił brat Andrzej Anasiak, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję