Reklama

Głos z Torunia

Obudź się, narodzie!

Podczas sobotnich uroczystości (30 listopada) 22. rocznicy powstania Radia Maryja bp Józef Zawitkowski z Łowicza wezwał do pobudki cały naród. Kaznodzieja zareagował w ten sposób na bluźniercze ideologie, zjawiska, jak gender czy nagonka na kapłanów. „Obudźcie się ludzie nauki, kultury, prawnicy, profesorowie! Obudźcie się księża, biskupi, nauczyciele! Obudź się, Polsko! Niech ktoś stanie na areopagu i powie jeszcze raz: Non possumus! Dalej nie możemy! Nie wystarczy rekonstrukcja rządu, trzeba zmienić nam myślenie i poszerzyć serca. I niech się stanie cisza! I stanie się. I Bogiem będzie słowo!” – wołał bp Józef Zawitkowski.

Centralnym momentem uroczystości rocznicowych była Msza św. sprawowana w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego z udziałem kilkunastu księży biskupów. „Sprawowaną Liturgią dziękujemy Bogu za Radio Maryja i jego ewangelizacyjną działalność oraz ów maryjny styl tej ewangelizacji” – mówił bp Suski na początku Eucharystii. Dziękował także za błogosławione owoce Roku Wiary, za ogłoszenie kanonizacji bł. Jana Pawła II, za realizację budowy świątyni w Toruniu. „Jakże nie dziękować za rosnącą liczbę słuchaczy Radia Maryja i widzów Telewizji Trwam i za szerokie wsparcie społeczne dla tej telewizji w jej słusznych dążeniach do miejsca na multipleksie. Dziękować za wszystkie dzieła, które powstały przy Radiu Maryja i służą naszemu narodowi w kraju i na obczyźnie. Jakże też nie dziękować Bogu za troskę Episkopatu Polski, by katolicki głos Radia Maryja docierał do naszych domów jako głos radosnej nowiny, która umacnia wiarę i broni jej przed współczesnymi zagrożeniami” – mówił Ksiądz Biskup.

Reklama

Z kolei abp Wacław Depo, metropolita częstochowski podziękowanie skierował do zgromadzenia redemptorystów i o. Tadeusza Rydzyka CSsR. „Bardzo serdecznie dziękujemy za to, że możemy trwać razem z Radiem Maryja i Telewizją Trwam w świetle wiary i z radością wiary, dzieląc się nią z każdym, kto chce tylko wejść do macierzyńskiego serca i przestrzeni Kościoła” – powiedział abp Depo.

Rewolucja gender

„Wymyślili rewolucję gender – rewolucję kulturalną. Nie będzie słów: matka czy ojciec, będzie – rodzic. Nie będzie słów: chłopiec czy dziewczynka, będzie dziecko, a płeć wybierze sobie wtedy, gdy dorośnie” – mówił w homilii o zagrożeniach bp Józef Zawitkowski. O problemie wspomniał także o. Tadeusz Rydzyk CSsR, mówiąc, że ideologia nie omija również Polski. „Chcą ją szybko wprowadzać. O tej ideologii mówił Benedykt XVI. Powiedział, że przyniesie ona więcej szkody narodom i społeczeństwom niż komunizm” – przestrzegał dyrektor Radia Maryja. Pielgrzymi komentowali zasłyszane słowa. „Tylko Radio Maryja i kapłani przestrzegają przed gender, a w innych mediach nienormalne zachowania przedstawia się jako normę i wiele osób się na to nabiera, a wystarczy tylko pomyśleć” – mówi pani Maria z Włocławka. „Dlaczego ludzie dają się tak nabierać?” – zastanawia się słuchaczka Radia Maryja.

Cała Polska w Toruniu

Do Torunia na uroczystości przyjechały tysiące pielgrzymów z całej Polski, a nawet spoza jej granic. Zwiedzającym w Porcie Drzewnym została udostępniona Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, ale przede wszystkim świątynia Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, która w stanie surowym gościła wiernych. „Jestem pod wrażeniem tego, w jakim tempie ta świątynia została wybudowana” – mówiła pani Wanda ze Szczecina. O. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja wraz o. Janem Królem CSRsR poinformowali wiernych o tym, że do Torunia przybyły już statua Matki Bożej Niepokalanej z białego marmuru oraz ołtarz do dolnego kościoła. Obie rzeźby zostały wykonane w Wietnamie. Pielgrzymi mogli zobaczyć ponad 2-metrową statuę Matki Bożej wystawioną w gmachu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Uroczystości to także uczta kulturalna. Pielgrzymi w Toruniu i widzowie przed telewizorami uczestniczyli w półtoragodzinnym wspaniałym spektaklu przygotowanym przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Barwne stroje, piękny śpiew, wspaniałe występy na scenie wywoływały, co chwilę burzę oklasków. Liturgiczną oprawą muzyczną dziękczynienia zajęły się zespół „Victoria” z Rembertowa oraz Zespół Muzyki Sakralnej „Lumen” wraz z młodzieżą uczestniczącą w warsztatach muzycznych w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Uczestnicy uroczystości wysłali do Ojca Świętego Franciszka telegram, zapewniając go o oddaniu dla papieża i Kościoła i dziękując za adhortację apostolską „Evangelii gaudium”.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W oczekiwaniu na beatyfikację o. Tomaszka

Niedziela bielsko-żywiecka 21/2015, str. 1

[ TEMATY ]

rocznica

Archiwum Prowincji Franciszkano´w

O. Michał Tomaszek z Łe?kawicy be?dzie pierwszym błogosławionym z Żywiecczyzny

O. Michał Tomaszek z Łe?kawicy be?dzie pierwszym błogosławionym z Żywiecczyzny

Mszą św. sprawowaną w parafialnym kościele w Łękawicy rozpoczęły się 23 maja uroczystości związane z 28. rocznicą święceń o. Michała Tomaszka, franciszkanina zamordowanego w peruwiańskim Pariacoto razem ze współbratem o. Zbigniewem Strzałkowskim. – Uroczystości mają na celu przybliżenie wiernym tej wyjątkowej postaci wywodzącej się spośród nas, która oddała swe życie za wiarę – tłumaczą organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję