Reklama

Głos z Torunia

Ruch Rodzin Nazaretańskich

29 listopada na Jasnej Górze księża moderatorzy Ruchu Rodzin Nazaretańskich z niemal 25 diecezji Polski powołali Stowarzyszenie Ogólnopolskie Ruch Rodzin Nazaretańskich. Działa ono w oparciu o statut zatwierdzony 22 czerwca przez księży biskupów na 362. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Wieliczce k. Krakowa. Podpisanie aktu założycielskiego miało miejsce podczas uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka w Bazylice Jasnogórskiej 29 listopada. To stowarzyszenie ma na celu połączenie na zasadzie federacji stowarzyszeń diecezjalnych ruchu. Wszystkie organizacje członkowskie zachowają dotychczasową naturę prawną, a czynnikiem jednoczącym będzie duchowość i ujednolicone statuty ogólnopolskiego RRN.

Reklama

30 listopada na Jasnej Górze odbył się doroczny ogólnopolski adwentowy dzień skupienia Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Podczas tegorocznych wydarzeń nie mogło zabraknąć również członków i sympatyków RRN diecezji toruńskiej. Tym razem rozważaliśmy, w jaki sposób żyć aktem oddania się Maryi, aby na drodze komunii z Matką zdążać do komunii z Chrystusem. Nie zabrakło także nawiązania do nauczania papieża Franciszka, który podkreśla, że Chrystus prowadzi nas do Maryi, ponieważ nie chce, byśmy szli bez matki. Centralnym wydarzeniem tego dnia była Eucharystia w Kaplicy Cudownego Obrazu. Przewodniczył jej abp Stanisław Nowak w otoczeniu księży, z którymi wspólnie zawierzał Matce Bożej działalność stowarzyszenia.

Podczas tych wydarzeń pozostawaliśmy w duchowej łączności z bp. Andrzejem Siemieniewskim, delegatem KEP ds. RRN, który wygłosił do moderatorów i animatorów telekonferencję oraz orędzie do uczestników adwentowego spotkania.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spierajmy się piękniej - dzieci patrzą

[ TEMATY ]

rodzina

agresja

PraveenbenK / Foter / CC BY

O agresji w polskim życiu politycznym, czy szerzej publicznym, wypowiadano się już nieraz. Chciałbym zwrócić uwagę na to, jakie są jej następstwa dla rodziny, wychowania i polityki rodzinnej. Rodzina jest dobrem wspólnym narodu i jako taka powinna być otoczona delikatną oraz roztropną troską ze strony państwa niezależnie od tego, które z ugrupowań aktualnie sprawuje władzę.

W ostatnim czasie dla rodziny robi się bardzo wiele. Zmieniamy prawo, wspieramy dzietność, wzmacniamy decyzyjność i podmiotowość rodziców. Działamy w sposób systemowy, planujemy przekształcenia, które będą przynosiły owoce przez długie lata. Jednak dobro polskiej rodziny w znacznej mierze zależy także od tego, czy nauczymy się „zarządzać sporem” i budować konstruktywny styl debaty publicznej, kładąc kres brutalności i agresji.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości

2021-09-18 23:53

Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości Prymas Tysiąclecia wszystko, co spotykało go w życiu, postrzegał w świetle Opatrzności Bożej – powiedział w wywiadzie dla „Echa Katolickiego” o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

O. Bartoszewski wyjaśnił, że na „positio super virtutbus”, czyli dokumentację o heroiczności cnót, których udowodnienie było zadaniem procesu, składały się materiały z przesłuchań różnych osób reprezentujących wiele środowisk, np. lekarzy, osobistości kultury, hierarchów Kościoła i zwykłych ludzi, oraz teologiczna ocena pism prymasa. – „Te dane stanowią fundament niezbędny do beatyfikacji. Podkreślę, iż po przestudiowaniu dokumentacji ośmioosobowa komisja teologów jednogłośnie orzekła, że kard. Wyszyński praktykował cnoty heroiczne. Nie mieli żadnych wątpliwości ani zastrzeżeń, więc to o czymś świadczy” – zaznaczył o. Bartoszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję