Reklama

Niedziela Wrocławska

Dobrego serca nigdy dość

Adwent to doskonała okazja, aby pomóc drugiemu człowiekowi. Jak? Na przykład włączając się w organizowaną przez ZOL w Jaszkotlu Mikołajkową Pakę dla Dzieciaka.

Niedziela wrocławska 50/2013, str. 5

[ TEMATY ]

pomoc

GRAZIAKO/Niedziela

Zrobić paczkę

Projekt polega na nawiązaniu współpracy pomiędzy Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym dla Dzieci w Jaszkotlu oraz dolnośląskimi szkołami, zakładami pracy i przedsiębiorstwami. Akcja organizowana jest pod patronatem honorowym abp. Józefa Kupnego. Zadaniem uczestniczących w akcji instytucji było stworzenie paczki mikołajkowej, w której znalazły się najbardziej pożądane przez placówkę środki pielęgnacyjne: pampersy, chusteczki nawilżane, płyny do kąpieli dla dzieci, szampony, kremy pielęgnacyjne oraz artykuły spożywcze, w tym przede wszystkim kaszki smakowe dla najmłodszych oraz mleko specjalistyczne a także słodycze. – Będąc Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym jesteśmy dotowani przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niestety przekazywane nam środki są niewystarczające i nie pokrywają nawet podstawowych potrzeb placówki – zaznacza Karolina Mazur z ZOL w Jaszkotlu. – W związku z tym zmuszeni jesteśmy do nieustannego pozyskiwania dodatkowych środków od darczyńców oraz organizowania wszelkiego rodzaju przedsięwzięć, mających na celu polepszenie sytuacji materialnej placówki.

Uwrażliwić się na potrzebujących

Reklama

Mikołajkowa Paka dla Dzieciaka to jednak nie tylko pomoc dla podopiecznych z Jaszkotla. Drugą, równie ważną ideą tego wydarzenia, jest próba uwrażliwienia młodych ludzi na nieszczęście drugiego człowieka. Pracownicy zakładu podkreślają także, że mikołajkowa akcja to nie jedyna inicjatywa prowadzona w ciągu roku w Jaszkotlu. Od kilku lat placówka współpracuje z Zakładem Karnym nr 1 we Wrocławiu. Na początku ich wspólnej przygody osadzeni zaproponowali, że przygotują dla dzieci niespodzianki. Były to nie tylko zabawki zakupione za uzbierane pieniądze, ale przede wszystkim duże skórzane pufy, uszyte przez więźniów, które z powodzeniem wykorzystywane są podczas rehabilitacji niepełnosprawnych dzieci. Później były wzajemne odwiedziny i uświadamianie, że obie strony potrzebują wsparcia. Osadzeni coraz częściej przyjeżdżają do Jaszkotla, dodaje Karolina Mazur. Organizują dla dzieci zbiórki słodyczy oraz artykułów szkolnych. Rodzinna współpraca sprzyja nie tylko wzajemnemu zrozumieniu lecz także resocjalizacji. Wielu skazanych po opuszczeniu więzienia nadal interesuje się podopiecznymi zakładu. Wymierną pomocą są także prace remontowe w piwnicach placówki oraz porządkowe w ogrodzie i otoczeniu.

* * *

Podsumowanie akcji

Tegoroczna edycja akcji Mikołajkowa Paka dla Dzieciaka cieszyła się jeszcze większym powodzeniem niż poprzednia. W tym roku włączyło się w nią około 30 szkół z całego województwa dolnośląskiego, parafie archidiecezji wrocławskiej, przedsiębiorstwa, jak również osoby prywatne. Zbiórki w szkołach trwają do 9 grudnia, jednak już w ubiegłym tygodniu dotarło do nas część zebranych darów, dzięki którym mogliśmy stworzyć dla naszych podopiecznych prezenty mikołajkowe, które wywołały w nich niezwykle wiele radości, uśmiechu i choć na chwilę pomogły zapomnieć im o cierpieniu, jakie je spotkało. Dla nas – ich opiekunów – uśmiech goszczący na twarzach tych dzieci jest najpiękniejszym podziękowaniem za pracę włożoną w organizację tej akcji. Dlatego w imieniu swoim, ale również naszych podopiecznych dziękujemy wszystkim ludziom dobrego serca, za pomoc oraz zaangażowanie w akcję.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potrzebni lekarze i pielęgniarki

Caritas Archidiecezji Warszawskiej pilnie poszukuje osób do pracy w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i Hospicjum Stacjonarnym przy Krakowskim Przedmieściu (na zdjęciu).

W chwili zamknięcia tego numeru Niedzieli w stołecznym ośrodku na kwarantannie wykryto 21 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym u czterech osób z personelu.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję