Reklama

Niedziela Wrocławska

Życie na ulicy

O bezdomnych zaczynamy myśleć kiedy zbliża się zima, a temperatura spada poniżej zera. Wiosną – dla wielu problem znika. Tymczasem bezdomność to zagrożenie, przed którym wbrew pozorom stoi każdy z nas

Niedziela wrocławska 50/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

bezdomni

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wrocławskich ulicach codziennie spotkać można bezdomnych. Mimo to większość ich nie zauważa. O ludziach nie posiadających własnego kąta zakłada się, że są „zbieraczami puszek”, alkoholikami, mieszkańcami dworca, którzy winni są swojej społecznej degeneracji. To błędny, stereotypowy opis. Ci ludzie, to nie tylko alkoholicy, narkomani, czy osoby z patologicznych rodzin. Bezdomność często jest wymuszona przez trudności, z którymi nie są w stanie sobie poradzić. Bezdomnym może stać się każdy. Problem bezdomności dotyczy praktycznie każdego większego miasta. Zima jest czasem szczególnie trudnym dla osób bez dachu nad głową. Są jednak instytucje, które udzielają pomocy potrzebującym. Wrocławskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta prowadzi pięć ośrodków dla osób bezdomnych – dwa dla kobiet oraz trzy dla mężczyzn. Stałych miejsc noclegowych w tych ośrodkach jest ok. 450 – mówił w wywiadzie dla tuWroclaw.com prezes Koła Wrocławskiego, Aleksander Pindral. Natomiast nie jest to wystarczająca liczba miejsc jesienią i zimą. W tym okresie uruchamiamy substandardowe miejsca, tzw. dostawki – materace i łóżka, wystawiane na korytarzach i świetlicach – dodaje.

Reklama

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. W każdej placówce w tym okresie organizowane są wigilie dla bezdomnych. Aby zapewnić potrzebującym posiłek, Stowarzyszenie organizuje kwestę na wrocławskim Rynku, gdzie wolontariusze rozdają Talerze Miłosierdzia. Kupiona cegiełka to ciepły, wigilijny posiłek dla jednej osoby – mówi Barbara Jarząbek, kwestarz Stowarzyszenia. W tradycję polskiej Wigilii na stałe wpisane jest ustawienie na stole dodatkowego nakrycia dla niezapowiedzianego gościa. Talerz Miłosierdzia obecny w Państwa domu będzie potwierdzeniem, że uczyniliście zadość tradycji, tzn. zapewniliście posiłek osobie biednej i samotnej – przeczytać można na www.bratalbert.wroc.pl. Oprócz Talerzy Miłosierdzia na kiermaszu będzie można zakupić ozdoby świąteczne własnoręcznie wykonane przez osoby mieszkające w schroniskach. – Wykonują ręcznie liczne prace plastyczne, ozdoby choinkowe i świąteczne, by pokazać, że także chcą pomóc w organizacji świąt – dodaje pani Jarząbek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bezdomność w dzisiejszych czasach jest coraz większym problemem społecznym. Brak miejsca zamieszkania, jedzenia i ubrań to codzienność dla wielu osób szukających schronienia we Wrocławiu. Błąkają się po ulicach w poszukiwaniu pomocy. Wigilia to nie jedyny czas, kiedy bezdomni otrzymują wyżywienie. Jedną z wielu działających w stolicy Dolnego Śląska jadłodajni jest czynna od szesnastu lat kuchnia charytatywna ojców franciszkanów, działająca przy parafii św. Antoniego na Karłowicach. Codziennie, oprócz niedziel, przygarnia wielu chętnych, wydając każdego dnia przeszło 450 posiłków. Tym samym karłowiccy zakonnicy realizują ideę miłosierdzia konkretnym czynem. Z zupy korzysta w niej regularnie poważna liczba mieszkańców Wrocławia czy okolic. Często po jedyny posiłek w ciągu dnia przychodzą tu ludzie starsi, bezdomni, osoby uzależnione i rodziny wielodzietne – przeczytać można na www.franciszkanie.com. Wielu podopiecznych kuchni wyraża wdzięczność za opiekę przez pomoc w jadłodajniach, polegającą na rozładunku produktów spożywczych, obieraniu warzyw, drobnych prac remontowych i ogrodowych. W wolontariat angażują się ludzie w różnym wieku i co ważne i cenne, bardzo często młodzież. Każdy nowy dzień jest okazją, aby miłować, aby darzyć dobrem innych. Te słowa wypowiedziane przez św. Ojca Pio stanowią codzienną definicję działania kuchni charytatywnych.

* * *

Cinema Albert Production

W schronisku dla mężczyzn przy ul. Bogedaina powstał zespół filmowy o nazwie Cinema Albert Production. Mieszkańcy schroniska do tej pory stworzyli sześć filmów: „Sie masz Wiktor”, „Pielgrzym”, „Skopani”, „Mój Manhatan”, „Historia Kazia” oraz „Człowieka który morza nie widział”. „Skopani” to film, który ukazał się w wielu polskich miastach. Zakwalifikował się na 34. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni. Został zrealizowany na podstawie faktów, które miały miejsce w 2006 r. Dwóch młodych ludzi skopało dwóch bezdomnych, w wyniku czego jeden z nich zmarł – mówił dla tuWroclaw.com reżyser filmu, Dariusz Dobrowolski. Idea tworzenia filmu przez osoby bezdomne jest ewenementem na skalę światową.

Agnieszka Zwiefka nakręciła dokument o zespole filmowy działającym przy schronisku św. Brata Alberta – Albert Cinema. Film dokumentalny reprezentował Polskę w Meksyku, projekcja miała również miejsce na Łódzkim Festiwalu Mediów oraz na Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago.

* * *

Jadłodajnie, schroniska oraz noclegownie dla osób bezdomnych w powiecie wrocławskim:

Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn – 95 miejsc (d. 105)
55-095 Szczodre, ul. Trzebnicka 28, tel. 71 399 86 12
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta

Zespół ds. Osób Bezdomnych i Uchodźców przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej we Wrocławiu
53-643 Wrocław, ul. Zachodnia 3, tel. 71 782 35 87

Reklama

Centrum Socjalne – Jadłodajnia – ok. 1000 posiłków dziennie
50-234 Wrocław, ul. Słowiańska 17, tel. 71 372 19 86
Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, tel. 71 327 13 00

Kuchnia Charytatywna – ok. 300 posiłków dziennie
53-439 Wrocław, ul. Grabiszyńska 103, tel. 71 783 37 91
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Elżbiety

Kuchnia Charytatywna – ok. 320 posiłków dziennie
50-448 Wrocław, ul. Worcella 5a
Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, tel. 71 327 13 00

Kuchnia dla Ubogich – 200 posiłków dziennie
51-681, Wrocław, ul. Monte Cassino 64, tel. 71 348 32 30
Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętej Rodziny

Kuchnia Charytatywna Franciszkanów – ok. 540 posiłków dziennie
51-137 Wrocław, al. Jana Kasprowicza 26, tel. 71 327 35 93
Prowincja św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych OFM
(Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Antoniego).

Punkt wydawania posiłków – 200 dziennie (od ul. Miłej)
50-351 Wrocław, ul. Sępa Szarzyńskiego 29, tel. 71 322 34 61
Zgromadzenie Sióstr Św. Jadwigi

Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn – 116 miejsc (d. 6)
50-514 Wrocław, ul. Bp. B. Bogedaina 5, tel. 71 336 70 07
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta

Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn – 120 miejsc (d.100)
50-084 Wrocław, ul. Małachowskiego 15, tel. 71 717 34 25
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta

Reklama

Schronisko dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi – 60 miejsc
53-611 Wrocław, ul. Strzegomska 9, tel. 71 355 44 66
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta

Noclegownia dla Bezdomnych Kobiet – 16 miejsc (d. 12)
53-611 Wrocław, ul. Strzegomska 9, tel. 71 355 44 66
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta

Ogrzewalnia dla Osób Bezdomnych – 70 miejsc
50-084 Wrocław, ul. Małachowskiego 11, tel. 539 400 403
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta

Ośrodek Interwencji Czasowej dla Bezdomnych – 50 miejsc (d. 10)
50-445 Wrocław, ul. Pułaskiego 26 oficyna, tel. 71 342 00 68
Stowarzyszenie Pomocy „Pierwszy krok”

Dom dla Rodzin i Matek z Dziećmi – 30 miejsc
50-537 Wrocław, ul. Pieszycka 32, tel. 71 392 59 12
Stowarzyszenie Osób Bezdomnych „Nadzieja”

Dom Socjalny dla Mężczyzn – 25 miejsc (d. 4)
50-225 Wrocław, ul. Reymonta 10, tel. 71 329 08 06
Stowarzyszenie Pomocy „Ludzie ludziom”

Dom Socjalny dla Osób Bezdomnych Zakażonych Wirusem HIV – 15 miejsc (dod. 2)
50-225 Wrocław, ul. Reymonta 8, tel. 71 329 10 39
Stowarzyszenie „Plus minus”

Ośrodek Interwencji Kryzysowej (Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia) – 20 pokoi dla kobiet i matek z dziećmi w sytuacji kryzysowej, które posiadają ostatni adres zameldowania na terenie miasta Wrocławia lub doświadczających przemocy w rodzinie z terenu woj. dolnośląskiego
51-210 Wrocław, ul. Bora Komorowskiego 31, tel. 71 352 94 03
Stowarzyszenie Pomocy „Akson”

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard Nycz podczas świątecznego obiadu z ubogimi: pewnie nie ma w Warszawie innej tak dużej rodziny

[ TEMATY ]

bezdomni

Boże Narodzenie

Marcin Żeglińśki

Pewnie nie ma w Warszawie innej tak dużej rodziny, która by się spotykała w rodzinnym gronie – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas bożonarodzeniowego obiadu, który Wspólnota Sant’Egidio przygotowała w Warszawie dla blisko 500 ubogich i bezdomnych osób.

Przy świątecznym stole w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie zasiadły zaprzyjaźnione ze Wspólnotą Sant’Egidio osoby bezdomne, starsi mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej na Solcu oraz rodziny uchodźców z Czeczenii, a z nimi oprócz metropolity warszawskiego także bp Rafał Markowski.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: „Myśmy poznali i uwierzyli miłości”

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Karol Porwich/Niedziela

Serce Jezusa, zbawienie ufających Tobie… „Nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni” (Dz 4,12) – wyznają apostołowie Piotr i Jan przed Sanhedrynem. Jezus jest Zbawicielem wszystkich ludzi. Poprzez swoje Wcielenie i Paschę zbawił wszystkich ludzi wszystkich czasów.

Zbawił czyli uratował. Od czego? Od śmierci wiecznej, dając nam możliwość życia życiem wiecznym. Co to jest życie wieczne? Tak definiuje je sam Jezus: „To jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa” (J 17,3). Trzeba przy tym pamiętać, że biblijne „poznać” (hbr. jada) oznacza daleko więcej, niż pozyskać jakąś informację, czy wiedzę. „Poznać” w języku biblijnym, to przeniknąć i wejść w posiadanie; mieć w czymś udział; doświadczyć czegoś całym sobą. Poznanie jest aktem nie tylko intelektualnym, ale angażującym całego człowieka, na wszystkich poziomach jego egzystencji. Dlatego w dawniejszych przekładach czytamy o Adamie, który „poznał Ewę, żonę swoję, która poczęła i porodziła Kaina” (Rdz 4,1), a Maryja pyta anioła: „Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?” (Łk 1,34). A zatem zbawienie, które Jezus nazywa „poznaniem Boga” polega na takim zjednoczeniu z Nim, które daje nam udział w Jego życiu; włącza nas w Bożą egzystencję, czyli w życie miłością. Dlatego św. Jan pisze: „Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim” (1J 4,16).
CZYTAJ DALEJ

Jarosław Kaczyński prezesem PiS na kolejną kadencję

Jarosław Kaczyński został w sobotę ponownie wybrany na prezesa Prawa i Sprawiedliwości podczas kongresu wyborczego ugrupowania w Przysusze. To wielkie zobowiązanie, ale wierzę, że dam radę; ten czarny okres, który w tej chwili przeżywamy musi się skończyć - podkreślił szef PiS.

W sobotę w Przysusze odbywa się VII Kongres Prawa i Sprawiedliwości, podczas którego ponad 1500 delegatów wybiera najważniejsze gremia partyjne na kolejną kadencję, m.in. prezesa oraz radę polityczną ugrupowania.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję