Mszę św. koncelebrowaną odprawił ks. Wojciech Pal. Duchowny wygłosił kazanie częściowo w gwarze góralskiej. Zachęcił do refleksji nad fragmentem Ewangelii według św. Łukasza, dotyczącym „mowy inauguracyjnej” Jezusa, w której przedstawia On błogosławieństwa.
„Często wydaje się nam, że wszystko już wiemy - że błogosławieństwa są oczywiste. Jednak ich prawdziwe zrozumienie wymaga czegoś więcej niż tylko znajomości treści” - zauważył. Wskazał również, że według Ewangelii prawdziwe szczęście pochodzi z dawania, a nie tylko z brania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podkreślił, że ubóstwo, smutek i prześladowanie mogą stać się drogą do błogosławieństwa. „Ubodzy mogą dawać coś więcej niż dobra materialne - na przykład swój czas i dobroć. Smutek może prowadzić do nadziei w Bogu. Prześladowanie nie powinno być powodem do odwetu, lecz okazją do ocalenia dobra” - wyjaśnił.
Kapłan odwołał się do myśli ks. Józefa Tischnera, który mówił, że dobroć nie jest jak studnia, która się opróżnia - przeciwnie, rośnie, kiedy jest rozdawana. Jednak świat pełen lęku często podpowiada, że bycie dobrym się nie opłaca.
Kaznodzieja porównał kulturę góralską do ramy obrazu: ma być piękna, solidna i pasować do treści. „Wiara powinna być jak dobrze dopasowana rama - żywa, autentyczna i przenikająca życie codzienne” - dodał.
Reklama
Oprawę góralską Mszy św. możecie zobaczyć i posłuchać na poniższym nagraniu:
Fundację Braci Golec tworzą aktywni muzycy, nauczyciele i miłośnicy kultury Beskidu Żywieckiego. Wspierają oni młode talenty w rozwijaniu ich muzycznych pasji. Fundacja powstała w 2003 roku z inicjatywy braci Golec, Łukasza i Pawła, i prowadzi zajęcia muzyczne w Ogniskach 10 gmin Żywiecczyzny, na które uczęszcza ponad 300 dzieci. Sygnały na trombitach zagrali podczas niedzielnej liturgii Michał Zawada i Piotr Golec.
W sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej, Pani Ziemi Żywieckiej, Msze św. w oprawie góralskiej odbywają się regularnie co miesiąc od 17 stycznia 2016 roku, w każdą trzecią niedzielę o godzinie 9:00. Głównymi inicjatorami byli Andrzej Woźniak z zarządu Związku Podhalan Oddziału Górali Żywieckich oraz ówczesny kustosz rychwałdzkiego sanktuarium o. Bogdan Kocańda OFMConv.
„Chcemy gościć góralskie zespoły pieśni i tańca oraz zapraszać kaznodziejów związanych z górami, góralską mową i tradycją. Zachowując wszelkie przepisy liturgiczne, skupiamy się na istocie Eucharystii - na spotkaniu z żywym Bogiem” - zapowiadał 9 lat temu o. Kocańda.
Podczas tych Mszy św. góralskie zespoły pieśni i tańca oraz grupy śpiewacze i kapele zapewniają oprawę muzyczną, a wierni często uczestniczą w tradycyjnych strojach ludowych. Po Eucharystii zespoły kontynuują występy w świątyni lub przed bazyliką.
Najbliższa Msza w oprawie góralskiej odbędzie się w Rychwałdzie w niedzielę, 16 marca 2025 roku, o godzinie 9:00.