Reklama

Głos z Torunia

Pielgrzymka maturzystów diecezji toruńskiej na Jasną Górę 2014

Powołanie – wyraz miłości Pana Boga

Cieszę się ogromnie mocno, że mogę być z kolejnym pokoleniem młodych diecezjan toruńskich, którzy ze swoimi duszpasterzami, wychowawcami i katechetami podtrzymują tę tradycję i przychodzą, aby najważniejsze sprawy swojego życia zawierzać Panu Bogu – mówił bp Józef Szamocki do maturzystów diecezji toruńskiej podczas ich pielgrzymki na Jasną Górę. Odbyła się ona 1 marca pod hasłem: „Wierzę w Syna Bożego” i nawiązywała do myśli przewodniej roku duszpasterskiego w Polsce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dobrze, że tak jest, iż na progu dorosłości maturzyści na czele z Księdzem Biskupem oraz opiekunami przybywają do domu Matki, aby zapatrzeć się w Jej oczy, a Ona prowadzi do Jezusa i przyjaźni z Nim oraz wskazuje nieustannie na swojego Syna, mówiąc, jak kiedyś w Kanie Galilejskiej: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5).

Wzrastać w mądrości

Reklama

Wszystkich niezależnie od wieku Maryja uczy miłości do Boga i drugiego człowieka, jak wzrastać w mądrości i w łasce, a ten proces będzie trwać do końca naszych dni. Takie doświadczenie było udziałem ok. 2 tys. młodych z różnych zakątków diecezji, którym towarzyszyło ok. 50 duszpasterzy oraz wielu wychowawców, nauczycieli, katechetów, dyrektorów szkół. Złożyli oni również podziękowanie Matce Najświętszej za dar peregrynacji Jej Cudownej Ikony w diecezji toruńskiej. Otwierali serca na łaskę przebaczenia w sakramencie pokuty, przyjęli Jezusa w znaku chleba, przedstawiali własne pragnienia, troski i radości oraz swoich najbliższych, przyjaciół, tych, których kochają. W domu Królowej Polski i Królowej ludzi młodych patrzyli na Matkę Bożą i Jej Syna. – Tajemnica tej Ikony odsłania przed nami spojrzenie i gest Maryi wskazujący na Jezusa; na Jezusa, którego młodzi w swoim życiu mają spotkać, odkryć i poznać – mówi ks. dr Artur Szymczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży. – Na spotkanie w tym wyjątkowym miejscu, jakim jest Sanktuarium Jasnogórskie, zapraszamy młodych, którzy są w momencie niezwykle ważkim w ich życiu, aby tu wraz z Maryją, kontemplując oblicze Jezusa, zaczerpnęli moc do codziennych zmagań, aby tu odkrywali sens i cel swojego życia oraz wolę Bożą kierowaną do nich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bądź ze Mną

Centralnym punktem pielgrzymki była koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego w intencji maturzystów. W imieniu Jasnej Góry zebranych powitał podprzeor o. Łukasz Buzun OSPPE, który zwrócił uwagę na znaczenie w życiu człowieka wewnętrznej pewności, że kierunek, który obiera, ma sens. I Eucharystia jest takim odzyskiwaniem duszy, jest pokarmem dla duszy. W tym kontekście życzył, aby ten czas był błogosławiony.

Reklama

W homilii bp Józef Szamocki przypomniał, że każdy z nas jest umiłowanym dzieckiem Boga i to doświadczenie dziecięctwa Bożego będzie odkrywał przez całe życie. Wyjaśnił, czym jest powołanie kojarzone przede wszystkim w kategoriach pracy do wykonania albo roli do spełnienia. Niełatwo rozumieć powołanie jako konsekwencję miłości Boga, która przychodzi do każdego z nas z osobna. Dlatego Jezus proponuje: – Chodź i bądź ze Mną. Zamieszkaj ze Mną. Ja chcę zamieszkać w twoim sercu. Wzrastajmy razem, a rozpoznasz, co czynić. To zadanie dla wszystkich: być z Nim zawsze. – Myślę, że to czujecie dzisiaj, kiedy jesteście tutaj, na Jasnej Górze, tego nie chcecie utracić, zwłaszcza kiedy będziecie już dokonywać bardziej samodzielnych wyborów, wchodząc w dorosłe życie – mówił Biskup Józef. W tym procesie wzrastania ważne są: ufność, nieustanne szukanie Jezusa, pragnienie Jego miłości i obecności. Dokonuje się to w modlitwie, czynie, miłości, wolontariacie, np.w Szkolnych Kołach Caritas. A dziś miejscem osobistego spotkania z Jezusem jest właśnie Częstochowa. – Odkrywamy Go w tajemnicy modlitwy, Pisma, Eucharystii i w tej wspólnocie, ucząc się miłowania. Od was będzie dużo zależało, jaki będzie dzień jutrzejszy, jaka będzie Polska za 10, 20 lat – podkreślił Ksiądz Biskup. Zachęcał więc młodych, aby zawierzyli się Bogu jako kochającemu Ojcu.

Ponadto młodzież uczestniczyła w nabożeństwie różańcowym w Kaplicy Cudownego Obrazu (przygotowali młodzi z Nowego Miasta Lubawskiego), podążała śladami męki i śmierci Jezusa w czasie Drogi Krzyżowej na wałach (z Brodnicy) oraz wysłuchała konferencji o. Marcina Ciechanowskiego, paulina, rekolekcjonisty, duszpasterza młodzieży, egzorcysty posługującego w Sanktuarium Jasnogórskim, a na zakończenie uczestniczyła w Apelu Jasnogórskim. Oprawę muzyczną Mszy św. przygotowała młodzież z Grudziądza.

Tajemnica szczęścia

Reklama

O. Marcin Ciechanowski OSPPE na przykładzie wiary Abrahama, który uwierzył Bogu wbrew prawom natury, wyjaśnił różnicę między wiarą w Boga a wiarą Bogu. Dla Niego bowiem nie ma rzeczy niemożliwych. Trzeba tylko, czy aż, uwierzyć. Modlitwa o pomyślność na maturze jest ważna, ale najważniejsza jest osobista relacja z Bogiem. Dlatego o. Marcin pytał: Po co żyjesz? Co łączy cię z Jezusem? Czy potrafisz Bogu uwierzyć, że to, co ci mówi, jest dla ciebie dobre, że ma dla ciebie wspaniały plan? Chodzi o to, aby wybrać Boga w swoim życiu, by Go nie stracić tu, na ziemi, a potem w wieczności, tym bardziej że teraz życie wieczne jest mało namacalne. Bóg oferuje wszystkim szczęście, a tym, co odrywa od Niego, jest grzech będący nieszczęściem dla człowieka. W tym duchu zachęcał do nawrócenia, czystości przedmałżeńskiej, korzystania z sakramentów pokuty i Eucharystii, ponieważ – jak powiedział – aby odrzucić Boga wystarczy, że nie przyjmujemy Go w Komunii św.

Ojciec paulin wyjawił młodym źródło tego, czego szukają, mówiąc, że prawdziwym szczęściem jest Bóg, bo w Nim jest wieczność. – Tylko Bóg jest dla ciebie szczęściem, które nie kończy się, nie umrze – podkreślił i dodał: – W jaki sposób dziś przeżywasz Mszę św. i przyjmujesz Komunię św., w taki sposób będzie przeżywał wieczność. Zachęcając do życia z Bogiem, który jest czystą miłością, oznajmił, że On całą wieczność chce spędzić z tobą! Piękna perspektywa. Ogromny zaszczyt i honor oraz największa nagroda.

Może warto potraktować to jako zadanie na tegoroczny Wielki Post...

* * *

Mówią maturzyści

Na Jasnej Górze już byłam i wróciłam z wielką tęsknotą; chciałam tu być po raz kolejny. A intencja – na pewno matura, ale myślę, że takie rozważne, mądre wkroczenie w dorosłość, by łask od Boga nigdy nam nie brakowało, by Maryja też nam je upraszała cały czas. Czuje się też jedność młodych ludzi – piękne uczucie.
Ola

Pielgrzymka na Jasną Górę to dla mnie przede wszystkim spotkanie z Maryją. Nawet nie chodzi o same słowa, o to, jak te intencje ułożyć w głowie tak ładnie, ale o kontakt, by być bliżej Niej. Na początku, gdy staliśmy przy wejściu do kaplicy, z daleka widzieliśmy Obraz, a potem przesuwaliśmy się coraz bliżej i czuło się bliskość, by w końcu zobaczyć wyraźnie rysy Jej twarzy. To jest wspaniałe przeżycie spotkać Ją twarzą w twarz i powierzyć swoje intencje. Przyjechałem tu – jak wszyscy maturzyści pewnie – z prośbą o pomyślność na maturze, o światło Ducha Świętego przez Jej wstawiennictwo, również modlimy się za naszego nauczyciela, który poważnie choruje, rodzina powierzyła swoje intencje, więc modlę się też za swoją rodzinę.
Dominik

2014-03-11 14:32

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Bogiem w nowy etap. Pielgrzymka maturzystów

[ TEMATY ]

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

materiały organizatora

Po dwuletniej przerwie maturzyści znów mogą uczestniczyć w diecezjalnej pielgrzymce na Jasną Górę – 24 kwietnia, w samą Niedzielę Miłosierdzia.

44. Pielgrzymka Maturzystów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej na Jasną Górę odbędzie się pod hasłem „Przyjdźcie do Mnie wszyscy”. To już ostatni dzwonek, żeby zgłosić swój udział. Zapisy kończą się 13 kwietnia.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVI niedziela zwykła

2025-07-18 13:05

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

BP Episkopatu

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Pan ukazał się Abrahamowi pod dębami Mamre, gdy ten siedział u wejścia do namiotu w najgorętszej porze dnia. Abraham, spojrzawszy, dostrzegł trzech ludzi naprzeciw siebie. Ujrzawszy ich, podążył od wejścia do namiotu na ich spotkanie. A oddawszy im pokłon do ziemi, rzekł: «O Panie, jeśli darzysz mnie życzliwością, racz nie omijać Twego sługi! Przyniosę trochę wody, wy zaś raczcie obmyć sobie nogi, a potem odpocznijcie pod drzewami. Ja zaś pójdę wziąć nieco chleba, abyście się pokrzepili, zanim pójdziecie dalej, skoro przechodzicie koło sługi waszego». A oni mu rzekli: «Uczyń tak, jak powiedziałeś». Abraham poszedł więc śpiesznie do namiotu Sary i rzekł: «Prędko zaczyń ciasto z trzech miar najczystszej mąki i zrób podpłomyki». Potem Abraham podążył do trzody i wybrawszy tłuste i piękne cielę, dał je słudze, aby ten szybko je przyrządził. Po czym, wziąwszy twaróg, mleko i przyrządzone cielę, postawił przed nimi, a gdy oni jedli, stał przed nimi pod drzewem. Zapytali go: «Gdzie jest twoja żona, Sara?» – Odpowiedział im: «W tym oto namiocie». Rzekł mu jeden z nich: «O tej porze za rok znów wrócę do ciebie, twoja zaś żona, Sara, będzie miała wtedy syna».
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Dotarła II Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Siedleckiej

2025-07-19 19:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pielgrzymka Rowerowa

diecezja siedlecka

BP Jasnej Góry

- Modlitwa, wzruszenie, radość, że już u celu - to odbiera wszelki ból i zmęczenie - zapewniali. Ponad 100 uczestników II Pielgrzymki Rowerowej Diecezji Siedleckiej na Jasną Górę przejechało 350 kilometrów. Najmłodszy pątnik to 8-latek, najstarszy ma 78 lat. - Tutaj bije serce Polski. Trzeba tu być i modlić się za Ojczyznę w tych trudnych czasach - powiedział główny przewodnik pielgrzymki ks. Bogumił Lempkowski.

Na jasnogórskich Błoniach rowerzystów powitał biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski. Z modlitwą i pieśnią „Czarna Madonna” rowerzyści oddali hołd Matce Bożej. Potem była krótka chwila na pamiątkowe zdjęcia, a rowery „popilnował św. Prokop”. To figura czeskiego świętego zanurzona wśród kasztanowców. Tutaj wszyscy zmęczeni chętnie „łapią cień”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję