Reklama

Niedziela Małopolska

Legnica

Ideały są nadal żywe

    - Wręczamy dzisiaj nagrodę człowiekowi, który w krytycznej sytuacji broni chrześcijaństwa, wiary, cywilizacji łacińskiej, interesów Państwa Polskiego, dobra narodu i bliźnich. Tak jak Bolesław Chrobry i Henryk Pobożny, stoi on z otwartą przyłbicą naprzeciwko potoków kłamstwa, pogardy i nieczystych interesów. Stoi nie z mieczem, ale z modlitwą, prawdą i dobrym słowem – mówił prof. Wojciech Polak w czasie laudacji o abp. Marku Jędraszewskim, który został laureatem Nagrody im. Henryka Pobożnego.

2025-04-06 15:17

Biuro Prasowe AK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyróżnienie przyznawane przez Bractwo Henryka Pobożnego zostało wręczone metropolicie krakowskiemu w czasie uroczystości w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy.

– Dzisiaj w Polsce potrzebni są obrońcy cywilizacji chrześcijańskiej, także wewnątrz kraju i obrońcy naszego państwa i narodu. Potrzebni są nie tylko męczennicy i świadkowie. Potrzebni są także ludzie, którzy walczą w obronie wiary, ojczyzny i cywilizacji łacińskiej. Takim człowiekiem, walczącym w obronie wiary, ojczyzny i cywilizacji łacińskiej, jest metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski – mówił w czasie laudacji prof. Wojciech Polak, wskazując, że tegoroczny laureat nagrody jako duszpasterz zabiera głos w kwestiach, o których nie wszyscy duchowni, a czasem nawet biskupi, chcą mówić. Zaznaczył, że arcybiskup mierzy się z brutalnym, wojującym ateizmem. Przeciwstawia się ideologii gender, aborcji, eutanazji. Śmiało występuje w obronie ludzi prześladowanych za sprzeciwianie się tym ideologiom i praktykom; sprzeciwia się ideologiom totalitarnym, także niebezpiecznym tendencjom do ich odradzania; odważnie przeciwstawia się wycofywaniu nauczania religii ze szkół, co obecnie ma miejsce; szeroko wypowiada się na temat zgubnej ideologii ekologizmu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Abp Marek Jędraszewski to wielki polski patriota. Daje temu wyraz nie tylko w swoich pięknych kazaniach, wzywających do ofiarności dla Polski i dla naszej wspólnoty narodowej, ale także w przypominaniu wielkich kart historii Polski, w kultywowaniu pamięci i poczucia wdzięczności dla naszych bohaterów. A dzisiejszy patriotyzm wymaga także odwagi. Abp Marek Jędraszewski jest odważnym człowiekiem prawdy i tę prawdę głosi niezależnie od pojawiających się po jego wypowiedziach falach hejtu i nienawiści – dodał prof. Polak.

– Wręczamy dzisiaj nagrodę człowiekowi, który w krytycznej sytuacji broni chrześcijaństwa, wiary, cywilizacji łacińskiej, interesów Państwa Polskiego, dobra narodu i bliźnich. Tak jak Bolesław Chrobry i Henryk Pobożny stoi on z otwartą przyłbicą naprzeciwko potoków kłamstwa, pogardy i nieczystych interesów. Stoi nie z mieczem, ale z modlitwą, prawdą i dobrym słowem. To broń potężna. Dzisiaj wyrażamy mu wdzięczność i podziw jako ojcu, który swoją opieką obejmował i obejmuje nie tylko wiernych własnych diecezji, ale wszystkich Polaków – podsumował laudator.

Reklama

Abp Marek Jędraszewski podziękował za laudację i wygłosił wykład zatytułowany „Polska – nie przedmurze, ale wyspa”. Zwrócił uwagę, że za kilka dni, dokładnie 9 kwietnia, będziemy obchodzić 784. rocznicę bitwy pod Legnicą, która zakończyła się klęską wojsk dowodzonych przez księcia Henryka Pobożnego. Metropolita krakowski zauważył, że w tym kontekście w niektórych środowiskach pojawią się zapewne zwyczajowe już komentarze, że my, Polacy, „umiemy świętować tylko nasze klęski i przegrane, a trudno nam wskazać na te zwycięstwa i tryumfy, które przyniosły Polsce trwałe i owocne następstwa”. Zaznaczył, że twierdząc tak, zapomina się o perspektywie patrzenia na ludzkie zdarzenia, którą daje Kościół, głosząc misterium śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Przywołał słowa Jezusa o ziarnie pszenicy, które przynosi obfity plon po tym, jak obumrze. – Chrystus mówił to zarówno o sobie samym, jak i o wszystkich, którzy w Niego uwierzą i którzy dla Niego i Jego Ewangelii oddadzą swoje życie, począwszy od św. Szczepana, pierwszego w dziejach Kościoła męczennika. To oni byli i pozostaną na zawsze zwycięzcami, swoim życiem dając przykład i pociągając za sobą kolejne pokolenia chrześcijan – mówił metropolita krakowski.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że mimo klęski w bitwie pod Legnicą, Polska obroniła wtedy zachodnią Europę, a zasługi te całemu światu przypomniał Jan Paweł II w ostatniej swojej książce „Pamięć i tożsamość”. Podobny charakter miały wiktorie Jana III Sobieskiego pod Wiedniem i Parkanami oraz Bitwa Warszawska. Ojciec Święty nazwał siebie „dłużnikiem” tych wszystkich, którzy w 1920 r. oddali swoje życie za Ojczyznę.

W dalszej części wykładu abp Marek Jędraszewski wskazał na rolę, jaką odegrali dwaj Polacy w upadku komunizmu w Europie – wskazał na płk. Ryszarda Kuklińskiego i Jana Pawła II, który uważał, że „imperium zła” musiało upaść ze względu na istniejący w samym jego akcie założycielskim „błąd antropologiczny”, którego pierwszym źródłem był ateizm.

Metropolita zwrócił uwagę na tzw. nowych barbarzyńców, których głównym celem ataków w latach dwudziestych XXI wieku stało się chrześcijaństwo i związana z nim antropologia, chociaż zdają się wcielać w życie program zaproponowany ponad sto lat temu przez twórców tzw. Szkoły frankfurckiej, który wcześniej realizowano także pod hasłem „marszu przez instytucje” Antoniego Gramsciego czy w czasie tzw. rewolucji ’68 Roku.

Reklama

Arcybiskup zaznaczył, że nowi barbarzyńcy niszczą trzy filary Europy. – W miejsce obiektywnej prawdy, do której dochodzi filozoficzny rozum, wprowadzono swoisty dyktat emocji i czucia. Rzymskie prawo, które stało na straży dóbr obywatela państwa, zastąpiono prawem do zabijania innych, całkowicie niewinnych i bezbronnych ludzi, co znalazło swój tragiczny wyraz w uchwalonej niedawno konstytucji Francji, ogłaszającej aborcję jako fundamentalne prawo każdej kobiety. Natomiast walkę z chrześcijaństwem można by symbolicznie przedstawić jako próbę odebrania Chrystusowi prawa obywatelstwa do istnienia we współczesnym świecie – mówił metropolita krakowski. Zauważył, za Janem Pawłem II, że ponieważ w procesie tworzenia tożsamości kultury Europy najważniejszym czynnikiem było chrześcijaństwo, to atak skierowany przeciwko niemu okazał się w swych tragicznych skutkach atakiem wymierzonym w samą europejskość, a szerzej – w istotę tradycyjnej cywilizacji łacińskiej Zachodu.

Metropolita zauważył, że od wieków Polska była nazywana „przedmurzem chrześcijaństwa”, ale dziś taki opis nie jest już adekwatny. – Polska nie jest już przedmurzem, ponieważ po drugiej stronie Odry nie ma żadnych murów obronnych chrześcijaństwa. Istnieją tylko jego małe wyspy, przypominające bardziej benedyktyńskie klasztory z epoki wędrówki ludów – mówił. – Polska z jej ciągle jeszcze wyraźną katolicką tożsamością jawi się dużo bardziej jako wyspa, atakowana z równą mocą przez jej ideowych przeciwników zarówno od Wschodu, jak i od Zachodu – dodawał i postawił dwa pytania: Czy Polska jako taka chrześcijańska wyspa się ostanie? i Co powinniśmy czynić, aby ta wyspa nie tylko przetrwała, ale wydała błogosławione owoce kolejnej przemiany świata? Odpowiedział, posługując się historiozoficzną wizją Macieja z Miechowa, który wyraził życzenie, że Polska będzie „sumiennie przestrzegała i zachowywała przykazania Pańskie”. Metropolita krakowski w tym kontekście wyraził nadzieję, że Polacy w swym życiu osobistym i społecznym pozostaną wierni ponad tysiącletniej chrześcijańskiej tradycji narodu, z którego wyrastają.

Gratulacje abp. Markowi Jędraszewskiemu złożył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Nawiązując do wizerunku księcia Henryka Pobożnego z mieczem, nazwał metropolitę krakowskiego „wojownikiem miecza słowa”, co oznacza „umiejętność formułowania i przekazywania myśli tak, by innych zagrzewać do dobrych postaw obywatelskich, patriotycznych – takich, które będą mogły formować na naszych oczach dobrą, błogosławioną przyszłość Polski”.

Ideą Nagrody imienia Henryka Pobożnego jest promowanie i nagradzanie osób, które poprzez odwagę, bezkompromisowość, wiedzę, kulturę i różne formy działalności publicznej idą we współczesnym świecie drogą ukazaną przez księcia Henryka Pobożnego i jego małżonkę księżną Annę; osób, które w życiu publicznym stają w obronie cywilizacji łacińskiej. Nagroda wręczana w Legnicy to wyraz wiary w to, że ideały, które były fundamentem chrześcijańskiej Europy i Polski są nadal żywe i warte tego, by stawać w ich obronie.

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

2025-04-07 13:15

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Pro-liferka, dziennikarka, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, doradca życia rodzinnego, współautorka serii podręczników do wychowania do życia w rodzinie Magdalena Guziak-Nowak opisuje wstrząsającą relację ze szpitala w Oleśnicy.

ZABILI DZIECKO W 9 MIES. CIĄŻY. Gotowe do samodzielnego życia, prawie noworodka. Tak, w Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

2025-04-09 14:40

Marzena Cyfert

Okno Życia przy ul. Rydygiera we Wrocławiu

Okno Życia przy ul. Rydygiera we Wrocławiu

9 kwietnia o godz. 10 siostry boromeuszki z fundacji Evangelium Vitae przy ul. Rydygiera usłyszały dzwonek informujący, że w Oknie Życia znajduje się dziecko.

Znalazły w nim zadbanego chłopczyka. – Nie wiemy dokładnie, ile ma lat, wygląda na 2-latka. Chłopczyk jest kulturalny, elokwentny, rozgadany, bardzo grzeczny. Dziękuje za wszystko, nie boi się. Po prostu bardzo fajny dzieciak. Jest to nasze 23 dziecko znalezione w Oknie – mówi s. Ewa Jędrzejak, boromeuszka z fundacji Evangelium Vitae, która prowadzi Okno Życia.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Okołotowicz z więzienia w Mińsku: chcą uciszyć Kościół

2025-04-09 16:21

[ TEMATY ]

Białoruś

prześladowania

Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Ks. Henryk Okołotowicz, duchowny Kościoła katolickiego na Białorusi, skazany na 11 lat więzienia pod zarzutem „zdrady stanu”, wysłał wiadomość do wiernych „zza krat”. Stało się to w przeddzień jego 65. urodzin, które ksiądz obchodził 8 kwietnia w areszcie śledczym w Mińsku, donosi portal katolik.life. Jak poinformowano, proces odbywał się przy drzwiach zamkniętych i nie ma żadnych informacji na temat sprawy księdza z Wołczyna.

Podziel się cytatem Odnosząc się do słów kard. Kazimierza Świątka, który również był przetrzymywany w areszcie śledczym sowieckich służb KGB, duchowny zauważył, że „księża są prześladowani, aby nas uciszyć, aby uniemożliwić Kościołowi katolickiemu mówienie prawdy”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję