Spotkanie zgromadziło blisko setkę osób z placówek prowadzonych przez zgromadzenie w całej Polsce – od Krakowa, przez Warszawę i Buków, po Rzeszów i Częstochowę.
– To czas duchowego wzmocnienia, refleksji i dzielenia się doświadczeniem – powiedziała dla Niedzieli Świdnickiej s. Ewa Mierzwa, prezentka ze Świdnicy, która współorganizowała wydarzenie. – Chcemy formować nie tylko dzieci i młodzież, ale także siebie nawzajem – jako wspólnotę wychowawców zakorzenionych w charyzmacie bł. Zofii Czeskiej – dodała.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Duchowe źródło misji
Dzień rozpoczął się Mszą świętą w sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP, w samym sercu Świdnicy. W tej barokowej perle, ukrytej między kamienicami, liturgię sprawował i homilię wygłosił bp Marek Mendyk. Pasterz diecezji przypomniał, że 1 kwietnia przypadła 375. rocznica śmierci bł. Zofii Czeskiej – założycielki zgromadzenia.
– Matka Zofia jako XVII-wieczny pedagog postanowiła zapewnić każdej dziewczynie, zwłaszcza tej ubogiej i osieroconej, najlepsze wychowanie i przygotowanie do odpowiedzialnego życia – powiedział biskup. – Dzisiaj tę samą misję kontynuują siostry prezentki oraz ich świeccy współpracownicy, których dzieło jest nie do przecenienia.
Reklama
Podkreślając duchowy wymiar posługi wychowawczej, bp Mendyk zwrócił uwagę na aktualność charyzmatu prezentek w kontekście dzisiejszych wyzwań. – Trzeba uchronić młodych przed zagrożeniami współczesności, dając im mocny fundament wartości. To zadanie Kościoła i wspólnot takich jak wasza – dodał.
Wcześniej uczestników spotkania przywitał o. Rafał Kwiecień paulin, proboszcz parafii św. Józefa. Przybliżył burzliwe dzieje świątyni oraz klasztoru, w którym dziś posługują świdniccy paulini. – To miejsce jest znakiem, że Bóg działa w historii, także przez cierpienie i prześladowania. Dziś świątynia tętni życiem, modlitwą i miłością – jest jak dom dla tych, którzy tu przychodzą – zaznaczył.
Nie zagubić młodych w sieci
Po Eucharystii uczestnicy przeszli do gmachu świdnickiego seminarium, gdzie wysłuchali wykładu prof. Moniki Przybysz z UKSW w Warszawie pt. „Jak nie przescrollować życia? Jak rozmawiać z młodzieżą zanurzoną w social mediach”. Ekspertka w dziedzinie komunikacji kościelnej i mediów nie kryła, że wyzwania, przed którymi stoją wychowawcy, są ogromne.
– Mierzymy się z cyfrowymi gigantami. Firmy technologiczne nie chcą nam dać przestrzeni do relacji – chcą nas uzależnić i na nas zarabiać – ostrzegała. – Ale nie stoimy na straconej pozycji. Dobrze wychowany i uważny młody człowiek potrafi się obronić – potrzebuje tylko świadków i przewodników. A wy, nauczyciele, jesteście nimi każdego dnia – przekonywała.
Jej wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem, a uczestnicy podkreślali praktyczny wymiar wskazówek. – Zabraliśmy ze sobą nie tylko teoretyczną wiedzę, ale też narzędzia do codziennej pracy wychowawczej – zauważyła jedna z nauczycielek z Rzeszowa, gdzie w przyszłym roku odbędzie się następne spotkanie.
Nie zabrakło też czasu na wspólne zwiedzanie miasta – jego duchowych zakątków i zabytków. Wspólnota, modlitwa, refleksja i integracja – wszystko to stworzyło przestrzeń do umocnienia się w powołaniu wychowawczym.