Reklama

Niedziela Rzeszowska

Łowić dla Pana Boga

Z nowym prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej, Anną Dzwonkowicz, rozmawia Karolina Nurcek

Niedziela rzeszowska 14/2014, str. 6

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KAROLINA NURCEK: – Nowy rok – nowe pomysły? Jakie działania Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej podejmie w najbliższym czasie?

ANNA DZWONKOWICZ: – Przed nami Wielki Post i wraz z nim specjalna akcja organizowana wraz z Kołem Akademickim przy Uniwersytecie Rzeszowskim – Noc Konfesjonałów, czyli czuwanie połączone ze spowiedzią dla studentów oraz rekolekcje wielkopostne organizowane w Domu Rekolekcyjnym w Rzeszowie-Przybyszówce, gdzie młodzież w różnym wieku przeżywać będzie przygotowanie do Świąt Wielkanocnych. Rekolekcje zakończą się udziałem w uroczystej Mszy św. z okazji Niedzieli Palmowej.
W tych dniach także w naszej diecezji będziemy przeżywać I Rzeszowskie Święto Młodych, a w jednym z miejsc stacjonarnych, jakim będzie Rzeszów-Przybyszówka, skupiać się będzie młodzież, aby wspólnie przygotować się do obchodów Niedzieli Palmowej w rzeszowskiej katedrze w łączności z Papieżem.

– A co po Wielkim Poście?

– Podczas weekendu majowego w dniach 1-4 maja organizujemy Złazisko. Miejscem docelowym będzie parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lublicy. Do udziału zachęcamy wszystkich, którzy lubią piesze wędrówki górskie. Na wytrwałych czeka biesiada. Kolejnym ważnym dla KSM DRz czasem są zbliżające się wakacje. Mamy nadzieję w tym roku zaskoczyć młodzież nowymi miejscami obozów, wydłużonym czasem turnusu oraz wieloma atrakcjami. KSM jako stowarzyszenie katolickie stara się zapewnić dzieciom aktywny wypoczynek w godnych warunkach i z wyszkoloną kadrą, nie zapominając także o sferze duchowej i patriotycznej młodych ludzi. Pamiętam, kiedy ja sama pierwszy raz jechałam na obóz wakacyjny KSM nie wiedziałam zbyt dużo o takiej formie wypoczynku, ale moi rodzice nie wahali się mnie wysłać przez pewność, że wyjazd organizowany jest przez organizację katolicką.

– Czas spędzony twórczo czy coś jeszcze?

– Obozy wakacyjne KSM to nie tylko spacery górskie, zabawa i aktywny wypoczynek. To jak sama nazwa wskazuje „Wakacje z wartościami”. Młody człowiek uczy się patriotyzmu, pomocy drugiemu człowiekowi, samodzielności, otwartości na innych. W czasach dużej swobody wśród młodzieży KSM-owe obozy to idealna propozycja, by młodzi ludzie uczyli się odpowiedzialności za siebie i innych. Staramy się mieć udział w wychowaniu młodzieży do dorosłego życia.

Reklama

– Czy zaryzykujemy stwierdzenie, że rodzic nie musi się bać wysyłając dziecko na KSM?

– Spokojnie możemy zaryzykować to stwierdzenie. Comiesięczne spotkania KSM to budowanie swojego „ja”, odkrawanie swojej duchowości i życiowa przygoda. Bardzo dobrze pamiętam ten okres wyczekiwania do następnego zjazdu Każdemu polecam takie rekolekcje. Rodzice powinni wręcz zachęcać do udziału w tego typu wypoczynku. Cotygodniowe spotkania w oddziałach przy parafii to też formacja i to też przygoda – twórcze rozwijanie siebie, swojego charakteru i swojej duchowości. Naprawdę nie trzeba daleko szukać.

– Przed nami kolejny Festiwal Wiary – duże przedsięwzięcie ewangelizacyjne. Jak KSM włącza się w przygotowanie Festiwalu?

– Czerwcowy Festiwal Wiary w tym roku mocno wpisuje się w kalendarz KSM DRz. Głównym przedsięwzięciem jest diakonia młodzieżowa i wpisane w to przeróżne zadania ewangelizacyjne. Powiem na razie tylko tyle, że mam nadzieję, że wszystkie zaplanowane działania będzie można zauważyć na rzeszowskich ulicach Rzeszowa. Nie chcę uprzedzać faktów.

– „Liczy na was i potrzebuje was Polska” – z tymi słowami skierowanymi do młodych przez Jana Pawła II dążycie dalej w łowieniu młodych dla Pana Boga?

– Po to jest KSM – aby łowić i zachęcać młodych do Boga. Dziś młody człowiek uważa, że ma jeszcze czas na modlitwę i chodzenie do kościoła. Powinien się wyszumieć, popróbować życia, zrobić wielką karierę, a dopiero na starość zacznie myśleć o Bogu, o tym co po śmierci. KSM pokazuje, że nie ma na co czekać, że Bóg jest teraz, tutaj dla nas. Warto się oderwać od wirtualnego świata i zacząć żyć. Zobaczyć, jaki świat jest piękny, jak dużo jest wokół nas ludzi życzliwych i miłych. Życie można przeżyć równie radośnie i nie potrzeba do tego alkoholu czy używek. My, jako KSM-owicze, jesteśmy tego prawdziwym dowodem. Staramy się także wpajać młodych ludziom miłość do ojczyzny i szeroko pojęty patriotyzm. Jak mówi nasze zawołanie „Służyć Bogu i Ojczyźnie – Gotów!”.

2014-04-03 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od szkoły, ale nie od Boga

Niedziela podlaska 21/2022, str. IV

[ TEMATY ]

KSM

formacja

Archiwum KSM Diecezji Drohiczyńskiej

Szczególny czas formacji

Szczególny czas formacji

Poszczególne duszpasterstwa naszej diecezji przygotowały cały szereg wakacyjnych propozycji dla dzieci i młodzieży w taki sposób, by każdy, kto tylko zechce, znalazł coś dla siebie.

Wychować dziś młodzież. Dać im Boga, Jego doświadczenie przez osobiste spotkanie, odpoczynek, dar wspólnoty oraz na tyle, na ile jesteśmy w stanie, przez formację. To zadania, które wyznaczyli sobie duszpasterze młodzieży na tegoroczny czas odpoczynku od szkoły, ale nie od Boga. Przez: pielgrzymki piesze, rowerowe, wakacje z wartościami, czy te, których rodzice ubezpieczeni się KRUS-ie, przez formację w ramach Wspólnoty Ruchu Światło-Życie pragniemy przekazywać młodemu pokoleniu wartości ponadczasowe, dobrze spędzić z nimi czas i karmić Słowem, które rodzi wiarę.

CZYTAJ DALEJ

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Ponad 65 tys. młodych Kongijczyków na spotkaniu z papieżem Franciszkiem

2023-02-02 11:54

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do budowania przyszłości swej ojczyzny w oparciu o modlitwę, wspólnotę, uczciwość, przebaczenie i służbę zachęcił papież Franciszek kongijską młodzież i katechetów. Papież spotkał się z ponad 65 tys. młodych Kongijczyków na Stadionie Męczenników w stolicy Demokratycznej Republiki Konga, Kinszasie. Spotkanie przebiegało w entuzjastycznej atmosferze. Były tradycyjna muzyka, tańce i śpiewy. Papieskie przemówienie, co raz, przerywane było gromkimi brawami i okrzykami.

Na początku swego przemówienia Franciszek zachęcił zgromadzonych do zwrócenia uwagi na swe ręce, które mogą budować albo niszczyć. „Z twoich rąk rodzi się jutro, z twoich rąk może wyjść pokój, którego brakuje temu krajowi” – zaznaczył. Następnie nawiązując do pięciu palców zaproponował pięć „składników przyszłości”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję