Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: potrzebujemy ponownie odkryć wartość celebracji!

2025-04-12 13:05

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

BP KEP

Kard. Grzegorz Ryś

Kard. Grzegorz Ryś

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Liturgia formuje nas do prawdziwego rozumienia kościoła – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas Szkoły Liturgii.

W czasie kwietniowego zjazdu Szkoły Liturgii w WSD w Łodzi wykład pt. „Desiderio desideravi. Formacja do liturgii i przez liturgię” zaprezentował kard. Grzegorz Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na wstępie metropolita łódzki powiedział o genezie Listu Apostolskiego Desiderio desideravi o formacji liturgicznej ludu Bożego. - Desiderio desideravi jest najbardziej osobistym ze wszystkich tekstów papieża. Kardynał Ruche, który jest prefektem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, nazwał ten list listem miłosnym papieża do liturgii, to jest list pisany z serca. Jak ktoś chce poznać osobisty rys przeżywania wiary przez papieża, to potrzeba, aby przeczytał ten tekst – wyjaśnił duchowny. Następnie wyjaśnił znaczenie tytułu, który zaczerpnięty jest z 22 rozdziału Ewangelii św. Łukasza. – Tekst jest o celebrowaniu liturgii. W odniesieniu do tej celebracji Ojciec Święty mówi, że trzeba ją ponownie odkryć. (…) Jesteśmy Kościołem, który ma wiele do odkrycia, jeśli chodzi o celebrację. Skąd się to bierze? To jest intrygujące pytanie – nie mówię o wielkim mieście, ale możecie pojechać do jakiejkolwiek wiejskiej parafii naszej diecezji, gdzie jest wiele pobożności ludowej, gdzie księdza po kolędzie przyjmuje sto procent ludzi, tyle samo jest ochrzczonych, a do Kościoła przychodzi 20/25 procent. Co się dzieje z tymi ¾, których nie ma? Nie chodzi o to, żeby tych ludzi oceniać, ale by z tej liczby odczytać, że potrzebujemy ponownie odkryć wartość celebracji, żeby ktoś nie mówił, że jest wierzący, ale nie praktykujący – powiedział kard. Ryś.

W kolejnych częściach wykładu metropolita łódzki odniósł się do teoretycznych i praktycznych wymiarów liturgii. Zauważył, że papież Franciszek nazywa liturgię „dziś historii zbawienia”. – Celebracja nie jest teatrem, nie jest odgrywaniem czegokolwiek, jest przedłużeniem wcielenia. Słowa i czyny Jezusa są słowami i czynami Kościoła przede wszystkim w liturgii. Mamy dostęp do Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego we wspólnocie, która celebruje – tłumaczył kard. Ryś. – Sprawujemy liturgię wyłącznie w jedności z Jezusem Chrystusem, ale ta jedność sięga tak głęboko, że jesteśmy z Nim jednym ciałem. Tylko w tej jedności możemy mówić, że my też sprawujemy Boży kult i dlatego że jesteśmy jednym ciałem z Jezusem, który jest doskonale posłuszny Ojcu, możemy wpisać nasze posłuszeństwo Bogu w to posłuszeństwo Jezusa. To jest fakt liturgiczny, to jest celebracja, kiedy nasza postawa duchowa jest wpisana w posłuszeństwo Jezusa.

Reklama

W ostatniej części metropolita łódzki powiedział o sprawowaniu liturgii przez cały Kościół-Ciało Chrystusa, w które wpisana jest sztuka i rzemiosło oraz o formacji do odczytywania konkretnych znaków. – Używanie symboli wynika z tego, że liturgia dzieje się w logice wcielenia. Dlaczego potrzebujemy symboli, dlaczego ich używamy? Dlatego że Bóg w całej historii zbawienia wybiera wcielenie. To jest w kontraście do postaw pseudo duchowych, że liczy się to, co duchowe i abstrakcyjne. W liturgii, tak jak w cieleniu, Bóg chce być dotykany, smakowany, odczuty – powiedział kard. Ryś.

Podczas zjazdu odbyły się jeszcze dwa wykłady – o liturgii godzin, który podjął ks. dr Jacek Kacprzak oraz o Canonie Missae a innych Modlitwach Eucharystycznych, który przedstawił ks. dr Karol Litawa.

Kolejne ostatnie dwa zjazdy odbędą się 17 maja i 7 czerwca.

Szkoła Liturgii powstaje z myślą o osobach dorosłych zainteresowanych liturgią. Celem Szkoły jest tak „odsłonić” tajemnicę liturgii (zwłaszcza Eucharystii) i tak wprowadzić w jej uczestnictwo, by stawała się źródłem duchowego życia. 

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Kapłaństwo to nie tylko sensowne, ale i piękne życie!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

- Dziś są z nami bracia klerycy z różnych seminariów – wam wszystkim chcę powiedzieć w imieniu całego łódzkiego prezbiterium – chcę wam powiedzieć, że bardzo na wasz czekamy i bardzo was potrzebujemy! – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś do przyszłych kapłanów podczas święta Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł o. Jan Andrzej Kłoczowski, dominikanin, duszpasterz i filozof

2025-04-12 11:40

[ TEMATY ]

zmarły

pl.wikipedia.org

Jan Andrzej Kłoczowski OP

Jan Andrzej Kłoczowski OP

Zmarł Jan Andrzej Kłoczowski OP, znany dominikanin, słynny duszpasterz akademicki w Krakowie, teolog, profesor filozofii, młodszy brat historyka, profesora Jerzego Kłoczowskiego. W lipcu skończyłby 88 lat - podał na FB ks. Andrzej Luter.

O. Jan Kłoczowski urodził się 5 lipca w 1937 r. w Warszawie. Ukończył historię sztuki w Poznaniu. Do zakonu dominikanów wstąpił w 1964 r. W 1975 r. obronił doktorant na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Habilitował się w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

Obchody 1000-lecia Korony Polskiej

2025-04-12 17:09

[ TEMATY ]

spotkanie

RED

W Krakowie trwają uroczyste obchody z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II organizowane przez wydawnictwo Biały Kruk. Dzisiejszy wieczór to seria wykładów Autorów Białego Kruka, którzy nie tylko poprzez swoje książki, ale i na żywo dzielą się z gośćmi spotkania swoją wiedzą, doświadczeniem i patriotyzmem podczas starannie przygotowanych prelekcji.

Wydarzenie to jest również premierą trzech wyjątkowych, rocznicowych książek: „Pierwsze królestwo” prof. Wojciecha Polaka, „Monarchia polska” prof. Grzegorza Kucharczyka oraz „Największy z rodu Polaków” Jolanty Sosnowskiej (tekst) i Adama Bujaka (zdjęcia).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję