Ks. Zdzisław Wójcik: - Takie hasło głosił Francis Bacon (1561-1626), angielski filozof i mąż stanu, autor wielu dzieł, również literackich.
Brat Stanisław Rybicki: - Parafrazując Organon Arystotelesa, stworzył Novum Organum, czym zasłużył sobie na tytuł barona i królewskiego kanclerza. Przeszedł do historii jako teoretyk empiryzmu, nauk doświadczalnych. Ks. Ignacy Dec, w ramach obchodów 300-lecia Uniwersytetu Wrocławskiego, w swej homilii przytoczył omawianą tu maksymę "Scientia potestas est", dodając refleksyjnie, że wiedza, nauka to moc przemieniająca świat, że "winna też być mocą przemieniającą człowieka w moralnie lepszego".
- Bacon radykalnie przestrzegał przed błędami naukowymi, które nazywał "idolami", ale sam nie ustrzegł się omyłek. Wystarczy powiedzieć, że odrzucał kopernikański obraz świata, toteż posądzano go o dyletantyzm albo właśnie radykalizm.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Nas tu interesuje sama idea podkreślająca, że wiedza to potęga, że losy nie tylko jednostek, ale też ludzkości zależą w dużej mierze od rzetelnego rozumowania, należycie udokumentowanego i sprawdzonego. Pod tym względem strzec się nam trzeba pobieżnego subiektywizmu. Postulowany tu obiektywizm zakłada konieczność unikania stronniczości, a zwłaszcza takiego myślenia i działania, które by nie służyło światu, które by nie czyniło człowieka lepszym.
Reklama
- Opierając się na oczywistości, to jest na tym, co pojmujemy całkowicie jasno i wyraźnie, możemy przecież odróżnić prawdę od fałszu.
- Człowiek bowiem stara się możliwie jak najwięcej wiedzieć i jak najlepiej rozumieć, aby móc jak najbardziej celowo i pożytecznie działać. Obserwacja innych ludzi jest zasadniczą, obok introspekcji, czyli obserwacji samego siebie, metodą psychologii. Jesteśmy zdolni odgadywać cudze doznania dzięki temu, że możemy sobie przypomnieć własne doznania w podobnych okolicznościach. Gdybyśmy sami, z własnego osobistego doświadczenia, nie znali takich doznań i nie wiedzieli, jakie zachowanie się może im towarzyszyć - nie wiedzielibyśmy nic o tym, co przeżywają inni.
- A zatem wiedza to potęga.
- Pod warunkiem, że towarzyszy jej konieczność dyscypliny, uduchowienia, precyzji w myśleniu, metodyczności. Niechaj rozum poznaje nierozerwalnie Boga, naturę i człowieka. Natura i łaska, rozum i Objawienie mają wspólne źródło, toteż nie może być rozdźwięku między nimi. Nic też nie zastąpi osobistej aktywności w zdobywaniu wiedzy. Nikomu nie dostaje się wiedza i mądrość za darmo.