Reklama

Świat

W 50. rocznicę pielgrzymki papieża Pawła VI do Ziemi Świętej

Papież Franciszek swoją pielgrzymkę do Ziemi Świętej zapowiedział 5 stycznia br. podczas spotkania z wiernymi na modlitwie „Anioł Pański”. Pielgrzymka została zaplanowana w dniach 24-26 maja 2014 r. – Jeżeli Bóg pozwoli, odbędę pielgrzymkę do Ziemi Świętej – powiedział. – Głównym celem są obchody rocznicy historycznego spotkania Pawła VI z patriarchą Atenagorasem, które odbyło się 5 stycznia1964 r. Minęło 50 lat od tego wydarzenia. Etapami obecnej pielgrzymki będą Amman, Betlejem i Jerozolima. Przy Świętym Grobie będziemy celebrować spotkanie ekumeniczne ze wszystkimi przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich w Jerozolimie, razem z patriarchą Bartłomiejem z Konstantynopola – wyjaśnił Ojciec Święty.

Reklama

Historyczna pielgrzymka, do której nawiązał papież Franciszek, miała miejsce w dniach 4-6 stycznia 1964 r. Wtedy to papież Paweł VI odwiedził Palestynę. Wydarzenie to miało wyjątkowy charakter, ponieważ była to pierwsza podróż zagraniczna Biskupa Rzymu od ponad tysiąca lat i jednocześnie pierwsza w dziejach wizyta papieża w Ziemi Świętej. Najpierw Paweł VI był w Jordanii. Zatrzymał się też nad Jordanem. W Jerozolimie przemierzył Drogę Krzyżową, a w Bazylice Grobu Pańskiego odprawił Mszę św. W Bazylice Konania na Górze Oliwnej odprawił nabożeństwo upamiętniające cierpienie Pana Jezusa w Ogrójcu. Z Jerozolimy papież Paweł VI udał się do Nazaretu, gdzie w Bazylice Zwiastowania mówił w kazaniu o Matce Bożej i o Świętej Rodzinie, którą przedstawił jako ideał i wzór do naśladowania dla rodzin chrześcijańskich. Następnie pojechał do Kafarnaum. Po drodze nawiedził Kanę Galilejską – miejsce pierwszego cudu Pana Jezusa – oraz górę Tabor. Po powrocie do Jerozolimy pielgrzymował zaś na inną biblijną górę – Syjon. Odwiedził także Wieczernik. Paweł VI spotkał się oddzielnie z dwoma patriarchami Jerozolimy – ormiańskim Jegisze Derderianem i prawosławnym Benedyktem. Najważniejsza jednak była rozmowa z honorowym zwierzchnikiem światowego prawosławia – patriarchą Atenagorasem. Na jej zakończenie odmówiono oddzielnie, choć jednocześnie, po grecku i po łacinie „Modlitwę Pańską”.

Ojciec Święty Paweł VI udał się też do Bazyliki Narodzenia w Betlejem. Przed wyjazdem z tego miasta wystosował specjalne orędzie do szefów rządów i wszystkich ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Potem po raz kolejny długo rozmawiał w Jerozolimie z Atenagorasem. Uzgodniono wtedy, że oba Kościoły powołają komisję ds. zbadania możliwości zbliżenia między katolicyzmem a prawosławiem, co wpisywało się w ustalenia trwającego wtedy jeszcze Soboru Watykańskiego II.

Kolejnym papieżem pielgrzymującym do Ziemi Świętej był Jan Paweł II, który nawiedził Ojczyznę Pana Jezusa w dniach 21-26 marca 2000 r. Jego następca – Benedykt XVI był tam w dniach 8-15 maja 2009 r. Papież Franciszek to czwarty namiestnik Chrystusa, który pojedzie do Ziemi Zbawiciela.

2014-05-20 15:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: kanonizacja bł. Pawła VI coraz bliżej

[ TEMATY ]

Paweł VI

Watykan

East News

Coraz bliższa jest kanonizacja Pawła VI, papieża w latach 1963-1978, beatyfikowanego przez Franciszka we wrześniu 2014 r. Informuje o tym portal Il Sismografo.

- Papież Franciszek podczas swej niedawnej wizyty w Bozzolo [20 czerwca br. - KAI] potwierdził swą wolę ogłoszenia Pawła VI świętym - ujawnił ks. Adriano Bianchi, dyrektor diecezjalnego dziennika „La Voce del Popolo” z Brescii. To z tej diecezji pochodził Giovanni Battista Montini, przyszły papież Paweł VI.

CZYTAJ DALEJ

Prymas do odkrycia

2021-07-27 13:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Choć Prymas Wyszyński jest dla wielu osób postacią niemal mityczną, poznawanie jego nauczania może być pasjonującą przygodą.

Ksiądz Jerzy Jastrzębski zastanawia się: Jak pogodzić modlitwę, pracę i odpoczynek? Jak ustalić odległość między ołtarzem a tronem? Czy Maryja może być wzorem dla kobiet, a św. Józef dla mężczyzn? Jaka była przyjaźń św. Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego? Czy zawierzył on Polskę Matce Bożej z Guadalupe?

CZYTAJ DALEJ

Bośnia i Hercegowina: 32. Międzynarodowy Festiwal Młodych w Medjugorie

2021-07-28 11:02

[ TEMATY ]

Medjugorie

Archiwum biura pielgrzymkowego

Figura Matki Bożej w Medjugorie

Figura Matki Bożej w Medjugorie

W niedzielę 1 sierpnia rozpoczyna się w Medjugorie kolejny Międzynarodowy Festiwal Młodych. Uroczystej Mszy św. dla uczestników będzie przewodniczył były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Robert Sarah, a wraz z nim nuncjusz apostolski abp Luigi Pezzuto, abp Tadeusz Wojda z Gdańska, włoski biskup Guido Gallese oraz prowincjał bośniackich franciszkanów o. Miljenko Steko - poinformowała parafia tego miejsca pielgrzymkowego w Bośni i Hercegowinie.

Hasłem tegorocznego, 32. Międzynarodowego Festiwalu Młodych (po chorwacku „Mladifest”), które potrwa do 6 sierpnia, są słowa: „Co dobrego mam czynić?” z Ewangelii wg św. Mateusza (19,16). Jak informują organizatorzy, do 2019 r. przybywało na spotkania nawet 50 000 uczestników z ponad 100 krajów świata. Liczba ta znacznie zmalała w ub. roku ze względu na pandemię koronawirusa i ograniczyła się głównie do okolicznej młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję