Reklama

Franciszek

Papież Franciszek pielgrzymuje tam, gdzie wszystko się zaczęło

Niedziela Ogólnopolska 21/2014, str. 5

[ TEMATY ]

Franciszek w Ziemi Świętej

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Wizyta w Ziemi Świętej jest pierwszą zagraniczną wizytą apostolską zaplanowaną za pontyfikatu papieża Franciszka. Dni Młodzieży w Brazylii w 2013 r. były realizacją planów Benedykta XVI.

Mocne akcenty

W ciągu trzech dni, od 24 do 26 maja, papież Franciszek odwiedzi Jordanię, Izrael i Autonomię Palestyńską. W programie jest m.in. Msza św. na stadionie w Ammanie, modlitwa w miejscu chrztu Pana Jezusa, odwiedziny obozu dla uchodźców palestyńskich, Msza św. w Betlejem i w Wieczerniku, wizyta w Yad Vashem i przed Murem Płaczu w Jerozolimie. Istotne są również spotkania z najwyższymi władzami. Bezpośrednim powodem jednak wizyty Ojca Świętego właśnie w 2014 r. jest 50. rocznica spotkania Pawła VI z Atenagorasem, patriarchą Konstantynopola, który jest uznawany za pierwszego wśród równych w Kościele prawosławnym. Po pół wieku papież Franciszek spotka się z Bartłomiejem I, patriarchą Konstantynopola, w Bazylice Grobu Pańskiego. W tym ekumenicznym spotkaniu będą uczestniczyć także przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich, aby modlić się wspólnie w miejscu zmartwychwstania Jezusa.

Oczekiwanie

Reklama

Wyczuwalna jest atmosfera oczekiwania na papieża Franciszka jako tego, który przybywa do wszystkich mieszkańców Ziemi Świętej, bez względu na narodowość czy wyznanie. Chrześcijanie przygotowują się przez nowennę w dniach 14-22 maja, podzieloną na trzy części po trzy dni: postu, adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwy o jedność chrześcijan. W tym czasie organizowana jest modlitwa w Kościołach greckim prawosławnym, etiopskim prawosławnym, koptyjskim prawosławnym, luterańskim, anglikańskim, melchickim katolickim, ormiańskim (katolickim i prawosławnym), syryjskim (katolickim i prawosławnym), maronickim i łacińskim.

Parlament izraelski w ramach przygotowań do papieskiej wizyty uhonorował papieża Jana XXIII uchwałą podjętą jednogłośnie, wyrażającą mu podziękowanie za uratowanie tysięcy osób narodowości żydowskiej w czasie holokaustu, gdy był nuncjuszem w Stambule, oraz za jego dialog katolicko-żydowski.

Ks. Piotr Żelazko, proboszcz wspólnoty katolików języka hebrajskiego w Jerozolimie, powiedział: – Entuzjazm oczekiwania jest widoczny wśród parafian, którzy będą m.in. na Mszy św. z Ojcem Świętym w Betlejem. Wizyta Papieża Franciszka jest „znakiem nadziei” na trwały pokój w państwie Izrael, którego obywatele stanowią większość mojej parafii, liczącej ponad 120 osób. Palestyńczyk Omar Atallah przyznaje: – Wczoraj rozmawiałem z kolegą Georgem, który jest wyznania prawosławnego. On widzi tę wizytę nie tylko jako spotkanie papieża z katolikami, ale jako umocnienie dla wszystkich chrześcijan w Ziemi Świętej. Ponadto papież przybywa także, aby spotkać się z nami – wyznawcami islamu. To bardzo ważna wizyta dla każdego.

Reklama

Trzeba przy tej okazji wspomnieć, iż zdarzały się protesty przed papieską wizytą, ale w rzeczywistości są one nieporównywalne w stosunku do milionów osób, które na tę wizytę oczekują.

Po prostu Franciszek

Ojciec Święty jest przyjmowany w Ziemi Świętej nie tylko jako głowa państwa i zwierzchnik najliczniejszej religii świata, ale też jako… Franciszek. Wiele osób słyszało o nim w środkach przekazu i podziwia jego bezkompromisową postawę, a jeszcze bardziej jego prosty, a nawet ubogi standard życia. Wielu też widzi nieprzypadkowy związek między imieniem Ojca Świętego a jego franciszkańskim podejściem do człowieka. Przypuszcza się więc, że wizyta papieża Franciszka może mieć dalekosiężne konsekwencje, podobnie jak wizyta w Ziemi Świętej jego imiennika z Asyżu.

2014-05-20 15:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Jerzy Kraj: spotkanie papieża z Bartłomiejem ekumeniczne

[ TEMATY ]

Franciszek w Ziemi Świętej

Ks. Waldemar Wesołowski

Bazylika Grobu Pańskiego

Bazylika Grobu Pańskiego

„Wizytę Franciszka w Ziemi Świętej i spotkanie z patriarchą Bartłomiejem można już uznać za historyczne i za ważny etap w rozwoju ekumenizmu” – uważa o. Jerzy Kraj, wikariusz łacińskiego patriarchy Jerozolimy dla Cypru. Polski franciszkanin, który wiele lat pracował w franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej rozmowie z KAI podkreśla, że Paweł VI w trakcie swojej pielgrzymki w 1964 r. „rzucił ziarno, zrobił to z potrzeby serca i odpowiedział na wolę wspólnego spotkania patriarchy Konstantynopola Atenagorasa”.

„To patriarcha Atenagoras w 1954 r. w 900. rocznicę schizmy spotykając się z ówczesnym sekretarzem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan powiedział, że jeśli papież chce się z nim spotkać to jest gotów uczynić to nie tylko w Watykanie, bo zależało mu aby nie zrazić innych do ekumenizmu. Zatem widzimy, że inicjatorem spotkania w 1964 r. był sam Patriarcha Ekumeniczny. Obaj papież i patriarcha spotkali się w miejscu najbardziej wymownym, jakim jest Ziemia Święta. Obaj chyba nie byli też świadomi do końca, jakie owoce przyniesie ich spotkanie” – mówi o. Kraj.

CZYTAJ DALEJ

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

36. Zambrowska Piesza Pielgrzymka do Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie

2021-07-28 11:09

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Facebook

Sanktuarium Matki Bożej Pojedniania w Hodyszewie

Sanktuarium Matki Bożej Pojedniania w Hodyszewie

Na pielgrzymkę będzie można zapisywać się w salce katechetycznej przy parafii Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie (wikariat) od 22 sierpnia (niedziela) do 26 sierpnia (czwartek) po każdej Mszy Św. wieczornej lub na trasie Pielgrzymki.

➢ 26 sierpnia – czwartek, o godzinie 18.00 - Msza Święta pielgrzymkowa, połączona ze spowiedzią pielgrzymkową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję