Reklama

Z Watykanu

Modlitwa Regina Caeli

Podział zadań w Kościele

Papież Franciszek 18 maja br. w swym rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Regina caeli” mówił, że w życiu istnieją konflikty i problemem jest to, jak się z nimi zmierzyć. Nawiązując do tekstów z Dziejów Apostolskich, zauważył, że od czasu otwarcia się chrześcijaństwa na inne środowiska kulturowe zaczyna we wspólnocie wyznawców Chrystusa brakować jednorodności i pojawiają się pierwsze trudności. Wówczas Apostołowie biorą sytuację w swoje ręce: zwołują zgromadzenie poszerzone także o uczniów i wspólnie przedyskutowują kwestię. – Rzeczywiście, problemów nie rozwiązuje się, udając, że nie istnieją! Piękna jest ta szczera konfrontacja między pasterzami a innymi wiernymi – analizował Ojciec Święty i przypomniał, że w ten sposób doszło do podziału zadań: Apostołowie poświęcili się modlitwie i posłudze słowa, podczas gdy diakoni zaopiekowali się stołami dla ubogich.

– Nie może zdumiewać konieczność daru Ducha Świętego dla osób, które powinny zajmować się rzeczami materialnymi. Duch Święty, nie pozbawiając służby ubogim koniecznego wymiaru konkretności, stawia ją ponad kłopoty materialne, prywatne interesy, dyskryminacje – mówił papież Franciszek i przypomniał, że by stać się wiarygodnymi, diakoni powinni dać dowód bycia również osobami wiary i modlitwy. – Wiara jest najpoważniejszym powodem troski o ubogich, a modlitwa podtrzymuje służbę i nieustanne poświęcenie – podkreślił Franciszek.

Watykan – ONZ

Przeciwko bezzałogowym maszynom bojowym

Reklama

Nawet wysoko zaawansowane technicznie maszyny nie mogą na polu walki zastąpić ludzi w podejmowaniu decyzji o życiu i śmierci. Przypomniał o tym przedstawiciel Stolicy Apostolskiej na forum ONZ w Genewie – abp Silvano Tomasi w dyskusji na temat autonomicznych systemów uzbrojenia. Odbywała się ona w kontekście Konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych rodzajów broni konwencjonalnej (CCW). Chodzi o coraz powszechniejsze stosowanie tzw. dronów, czyli bezzałogowych statków latających, które służą nie tylko do rozpoznania pola walki i działań pomocniczych, ale także jako broń uderzeniowa. Podobne systemy zaczną wkrótce wyręczać żołnierzy na morzu i lądzie. Kontrowersje budzi proponowanie ich autonomii operacyjnej, która pozwoliłaby na samodzielne podjęcie decyzji o zabójczym ataku na rozpoznanego wroga, czyli człowieka.

Spotkanie z kapłanami i klerykami

Formacja duchowa, wspólnotowa i apostolska

Formę dialogu przybrała audiencja dla księży studentów i seminarzystów z papieskich kolegiów w Rzymie, która odbyła się 12 maja br. Papież Franciszek spontanicznie odpowiadał na zadawane mu pytania. Wielu spośród obecnych w watykańskiej Auli Pawła VI pochodziło z Bliskiego Wschodu i Ukrainy. Ojciec Święty zapewnił ich o swej modlitewnej bliskości w cierpieniach. Przypomniał też cierpienia Kościoła, który jest w różnych miejscach świata prześladowany.

Rozmowa Ojca Świętego z duchownymi studiującymi w Wiecznym Mieście dotyczyła formacji kapłańskiej: – Pan was powołał, byście byli kapłanami, prezbiterami: to jest podstawowa zasada – mówił papież Franciszek. Zwrócił uwagę, że „jeśli widzi się tylko stronę akademicką, istnieje ryzyko ześlizgnięcia się w ideologię, a to jest chorobliwe, także gdy chodzi o pojmowanie Kościoła”. – By zrozumieć Kościół, trzeba podchodzić do tego naukowo, ale także z modlitwą, z życiem wspólnotowym i apostolskim. Tych trzech filarów nie wolno zaniedbywać – mówił papież Franciszek, doceniając jednocześnie znaczenie pracy akademickiej.

Audiencja generalna

Dar męstwa

Reklama

Podczas audiencji generalnej 14 maja br. Ojciec Święty swoją katechezę poświęcił kolejnemu z darów Ducha Świętego – darowi męstwa. Zaznaczył, że jest wielu świętych ukrytych, którym pomaga żyć dar męstwa.

Papież podkreślił, że dar męstwa wspiera nas w naszym pragnieniu odpowiedzenia na miłość Boga i pójścia za Nim. Poprzez ten dar Duch Święty uwalnia glebę naszych serc od gnuśności, niepewności i wszelkich obaw, które mogłyby powstrzymywać Słowo Boże, tak aby mogło być wprowadzane w życie w sposób autentyczny i radosny.

Ojciec Święty zauważył, że zwłaszcza w sytuacji prześladowań dar ten przejawia się w sposób niezwykły. Dodał, że także dziś nie brakuje chrześcijan, którzy w wielu częściach świata nadal żyją swoją wiarą i o niej świadczą z głębokim przekonaniem i pokojem ducha, i trwają w niej także wówczas, gdy wiedzą, że mogą zapłacić za to bardzo wysoką cenę. Jednakże dar męstwa jest konieczny nie tylko w niektórych okazjach czy sytuacjach szczególnych. Dar ten powinien stanowić zasadniczą cechę naszego życia chrześcijańskiego, umacniając w nas świętość przeżywaną w zwyczajności naszego życia powszedniego.

Papież Franciszek zachęcił, aby w obliczu pokusy lenistwa czy przygnębienia przyzywać Ducha Świętego, aby wraz z darem męstwa zechciał dodać nam otuchy i przekazać naszemu życiu i pójściu za Jezusem nową moc i entuzjazm.

Papież Franciszek do Polaków

Witam polskich pielgrzymów. Drodzy przyjaciele, przyzywajmy Ducha Świętego, aby umacniał nasze serca i napełniał nas męstwem i wiernością. W ten sposób będziemy przeżywali codzienność w zjednoczeniu z Chrystusem i w świetle Jego Ewangelii, zwłaszcza w chwilach prób i trudności. Niech moc Ducha Świętego i błogosławieństwo Pana stale wam towarzyszą.
Audiencja generalna, 14 maja 2014 r.

* * *

Miesiąc maj, poświęcony Maryi, jest sposobnym czasem do odmawiania Różańca każdego dnia.

Prośmy Ducha Świętego o łaskę podejmowania w naszym życiu konkretnych wyborów według logiki Jezusa i Jego Ewangelii.

Wpisy papieża Franciszka na Twitterze

2014-05-20 15:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potrzeba nam świętych i trzeźwych ojców

2021-07-27 10:33

[ TEMATY ]

trzeźwość

ojciec

pixabay.com

Na potrzebę trzeźwości we wszystkich obszarach życia społecznego, zwłaszcza w rodzinach zwracał uwagę bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej i przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przy Konferencji Episkopatu Polski. Wygłosił on homilię podczas 17. Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu. Szczególną rolę w wychowaniu do trzeźwości – jak mówił kaznodzieja – mają ojcowie.

Kaznodzieja wielokrotnie odnosił się do słów bł. ks. Bronisława Markiewicza „Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie”. Podkreślił, że w tym stwierdzeniu wcale nie ma przesady.

CZYTAJ DALEJ

1 sierpnia o godzinie 17.00 zabiją dzwony w kościołach stolicy

2021-07-28 07:29

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

dzwon

Bożena Sztajner/Niedziela

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godzinie 17.00 w kościołach stolicy zabiją dzwony. Decyzję w tej sprawie wydali metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zgodnie z wieloletnią tradycją, w niedzielę 1 sierpnia o godzinie 17.00, godzinie W, prosimy o włączenie dzwonów we wszystkich świątyniach diecezji warszawsko-praskiej. Włączymy się w ten sposób w hołd oddawany poległym powstańcom – żołnierzom i mieszkańcom Miasta Nieujarzmionego" – czytamy w komunikacie na stronie internetowej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia szansa zapisów na 41. PPW

2021-07-28 11:18

Paweł Siciński

Trwają zapisy na 41. Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. W D.A. Wawrzyny przy ulicy Bujwida będzie możliwość zgłoszenia się do udziału w tegorocznej pielgrzymce. 

Na stronie Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej czytamy "W najbliższą niedzielę i poniedziałek będzie możliwość osobistego zapisania się w Biurze Pielgrzymkowym mieszczącym się w Duszpasterstwie Akademickim Wawrzyny przy ul. Bujwida 51. Przed wyborem zachęcamy do zapoznania się z opisem grupy http://pielgrzymka.pl/index.php/grupy-pielgrzymkowe/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję