Reklama

Ze świata

Włochy

W 70-lecie bitwy o Monte Cassino

Msza św. sprawowana 18 maja br. na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino była centralnym punktem obchodów 70. rocznicy zwycięstwa Polaków w walkach o klasztorne wzgórze. Eucharystia, pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, rozpoczęła się od odegrania hymnów Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Włoskiej. Na cmentarzu stanęła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

– Każdy grób żołnierza jest wołaniem o pokój. Z każdego cmentarza wojennego płynie apel o przebaczenie i pojednanie, dialog i zaniechanie przemocy. Niech Monte Cassino zdobią czerwone maki, ale niech już nigdy nie piją żołnierskiej krwi – powiedział w kazaniu biskup polowy WP Józef Guzdek. We Mszy św. uczestniczyło 53 weteranów walk o wzgórze, ponad 1800 harcerzy, wystawiono poczty sztandarowe wojska, organizacji kombatanckich oraz szkół noszących imiona bohaterów bitwy o Monte Cassino. Obecni byli m.in. premier Donald Tusk i książę Harry, wnuk monarchini Wielkiej Brytanii Elżbiety II. Przybyły też Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa, a także Karolina Kaczorowska, żona ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Sudan

Chrześcijanka skazana na śmierć

Reklama

Meriam Yahya Ibrahim, skazana w Chartumie na karę śmierci przez powieszenie za rzekomą apostazję z islamu, będzie miała nowy proces. Taką decyzję podjął sąd najwyższy Sudanu, pod naciskiem wielu państw i organizacji międzynarodowych. 27-letnią mieszkankę Sudanu, będącą w ósmym miesiącu ciąży, sędzia zapytał, czy jest gotowa wrócić do islamu. Odpowiedziała: „Jestem chrześcijanką”. I ta odpowiedź zdecydowała o wydaniu wyroku śmierci.

Ojciec skazanej był muzułmaninem. Według islamskiego prawa szariatu, oznacza to, że jego córka jest automatycznie muzułmanką. Meriam powiedziała w sądzie, że ojciec porzucił jej matkę chrześcijankę, gdy ona była dzieckiem. Matka wychowała ją w swojej wierze. Meriam uważa więc, że nigdy nie była muzułmanką. W 2011 r. wyszła za mąż za chrześcijanina. Obecnie przebywa w więzieniu razem z dwuletnim synkiem.

Ponieważ według szariatu Meriam jest muzułmanką, sąd uznał jej małżeństwo za nieważne, a pożycie za cudzołóstwo. Wyrok nie jest prawomocny. Na całym świecie podniosły się protesty. Listy w obronie kobiety można wysyłać pod adresem: meriamdevevivere@avvenire.it.

Izrael

Oddanie czci św. Janowi XXIII

Reklama

Bezprecedensowy hołd złożył św. Janowi XXIII izraelski parlament – Kneset na swym posiedzeniu 13 maja, czcząc jego zasługi dla ratowania europejskich Żydów w latach II wojny światowej. Przyjął on jednogłośnie uchwałę o oddaniu czci Janowi XXIII w podziękowaniu za uratowanie tysięcy ludzi podczas holokaustu i jego wkład w dialog katolicko-żydowski.

Jako delegat apostolski w Turcji abp Angelo Giuseppe Roncalli pomógł tysiącom Żydów z okupowanej przez Niemców Europy, zwłaszcza z jej części południowo-wschodniej, przedostać się do Stambułu, a stamtąd na Bliski Wschód i do Ameryki.

W uroczystościach w siedzibie parlamentu izraelskiego w Jerozolimie wzięli także udział członkowie Fundacji im. Raoula Wallenberga – dyplomaty szwedzkiego na Węgrzech, który również ratował Żydów zagrożonych zagładą.

Ludzie

Bartłomiej I

Patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I zwrócił uwagę, że papież senior Benedykt XVI to „człowiek Kościoła, który wywarł głęboki wpływ na kształtowanie się oblicza współczesnego katolicyzmu”. Honorowy zwierzchnik światowego prawosławia mówił tak, zwracając się do dawnych uczniów Josepha Ratzingera i badaczy jego teologii. Ta grupa uczonych zorganizowała w dniach 1-4 maja konferencję zatytułowaną: „Benedykt XVI a prawosławie”, goszczoną tym razem przez patriarchat Konstantynopola. Patriarcha wyraził radość z faktu, że w gronie badaczy myśli Ratzingera są też prawosławni, co – jak zauważył – niewątpliwie cieszy również samego papieża seniora Benedykta XVI.

Bartłomiej I podkreślił, że Benedykt XVI we wszystkich swoich decyzjach kierował się kryteriami teologicznymi. Jest dobrym znawcą teologii Ojców Kościoła i ich duchowości.

Myśli wciąż aktualne

Kieruję do ciebie, Europo, wołanie pełne miłości: Tchnij życie w swoje korzenie!
Jan Paweł II
Akt Europejski, Santiago de Compostela, 9 listopada 1982 r.

Krótko

Izrael nie ma zamiaru przekazać Watykanowi kontroli nad budynkiem, w którym znajdują się Wieczernik i grób króla Dawida – oświadczył Zion Evrony, ambasador tego kraju przy Stolicy Apostolskiej.

Męczennik komunizmu –rumuński biskup Antoni (Anton) Durcovici 17 maja br. został ogłoszony błogosławionym. Żył on na przełomie XIX i XX wieku, przez wiele lat był rektorem Seminarium Duchownego w Bukareszcie, a w 1947 r. został biskupem diecezji Jassy. W czasie piastowania tego stanowiska, w 1951 r., poniósł śmierć męczeńską w więzieniu komunistycznym. Miał wtedy 63 lata.

Angela Merkel w wywiadzie prasowym opowiedziała się za kontynuacją bliskiej współpracy Niemiec z Rosją. Kanclerz wyraziła takie stanowisko pomimo różnicy zdań w ocenie konfliktu na Ukrainie i rosyjskiej aneksji Krymu.

Prezydent Mołdawii Nicolae Timofti zapowiedział, że jego kraj podpisze umowę stowarzyszeniową z UE mimo dużej presji politycznej i ekonomicznej wywieranej na Kiszyniów przez Rosję. Według niego, nastąpi to 27 czerwca. W odwecie za ewentualne podpisanie umowy Rosja zagroziła Mołdawii zmianą dotychczasowych stosunków.

„The New York Times” niespodziewanie zmienił redaktora naczelnego. Powodem były prawdopodobnie słabe wyniki finansowe tego prestiżowego dziennika, który przeżywa kłopoty typowe dla prasy drukowanej na całym świecie.

Sąd w Budapeszcie skazał byłego komunistycznego szefa MSW 92-letniego Bélę Biszku na 5,5 roku więzienia za zbrodnie wojenne popełnione po zdławieniu antysowieckiego powstania na Węgrzech w 1956 r.

Wielka katastrofa w głębinowej kopalni węgla brunatnego w Somie, w zachodniej Turcji. Wybuch i pożar uśmierciły 301 osób.

Trzy polskie kobiety, które wyjechały do Chin, aby pracować jako modelki, zostały zatrzymane przez chińskie władze i deportowane do Polski. Nie miały pozwolenia na pracę w Państwie Środka.

2014-05-20 15:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Prymas do odkrycia

2021-07-27 13:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Choć Prymas Wyszyński jest dla wielu osób postacią niemal mityczną, poznawanie jego nauczania może być pasjonującą przygodą.

Ksiądz Jerzy Jastrzębski zastanawia się: Jak pogodzić modlitwę, pracę i odpoczynek? Jak ustalić odległość między ołtarzem a tronem? Czy Maryja może być wzorem dla kobiet, a św. Józef dla mężczyzn? Jaka była przyjaźń św. Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego? Czy zawierzył on Polskę Matce Bożej z Guadalupe?

CZYTAJ DALEJ

"Tak mi dopomóż Bóg"

2021-07-28 11:40

Marek Perzyński

Andrzej Niemiec, nowy wójt Malczyc

Andrzej Niemiec, nowy wójt Malczyc

Malczyce mają od połowy roku nowego wójta. W wyniku przedterminowych wyborów został nim Andrzej Niemiec. Rotę przysięgi zakończył wezwaniem „Tak mi dopomóż Bóg”.

Marek Perzyński: Czym się pan kierował składając publicznie tę religijną deklarację? - pytamy nowo wybranego wójta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję