Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 21/2014, str. 8

Duchowe więzi aktora z Matką Bożą

Jasnogórskie urodziny Jana Kobuszewskiego

Znakomity polski aktor teatralny i filmowy, a także artysta kabaretowy Jan Kobuszewski świętował na Jasnej Górze swoje 80. urodziny. 9 maja w Kaplicy Matki Bożej została odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem jubilata. Eucharystii przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, który zachęcając do modlitwy za jubilata, wyraził mu wdzięczność za „przykład jego życia, za całkowite zawierzenie Bogu i Najświętszej Maryi Pannie, Pani Jasnogórskiej”. Homilię wygłosił o. Kazimierz Maniecki, definitor generalny Zakonu Paulinów. Zwrócił uwagę, że Jan Kobuszewski święty nawyk Polaków przychodzenia na Jasną Górę wyniósł z rodzinnego domu. Pierwszy raz przybył na Jasną Górę w 1946 r. ze swoją mamą i pielgrzymami z parafii na warszawskiej Saskiej Kępie. Miał wtedy 12 lat. O. Maniecki przywołał ważne jasnogórskie wizyty jubilata: jubileusz 50-lecia małżeństwa czy 50-lecia pracy na scenie. Ojciec Generał ofiarował mu poświęconą przed Cudownym Obrazem kopię jasnogórskiej ikony Matki Bożej.

Jan Kobuszewski skierował do wszystkich osobiste słowa: – Ponieważ uważam, że najważniejszą rzeczą w życiu jest pokój i miłość (...), proszę Państwa, abyśmy wszyscy tutaj wspólnie pomodlili się o pokój na świecie, szczególnie w dzisiejszych czasach, i o miłość. Wyznał, że będąc na scenie, zawsze myśli o tym, co mówi. Dotyczy to także modlitwy. Poprosił, aby razem odmówić „wspaniałą, od serca płynącą modlitwę, czyli tzw. zdrowaśkę”. – Bardzo proszę, abyśmy pod przewodnictwem Ojca Generała odmówili ją bardzo wolno, myśląc o każdym słowie, które wypowiadamy, a jestem pewien, że Matka Najświętsza nas wysłucha – powiedział z drżeniem w głosie dostojny jubilat.

Reklama

Jan Kobuszewski dał też świadectwo swojej duchowej więzi z Matką Bożą: – Jasna Góra to najświętsze miejsce w Polsce chyba dla wszystkich Polaków, dla mnie również – mówił. – W czasie okupacji, kiedy nie można było tu przyjeżdżać, u nas, w czynszowej kamienicy, zawsze po godzinie policyjnej odbywały się jakieś nabożeństwa przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, przy którym i ja się urodziłem, i moje siostry się urodziły i prowdopodobnie mój ojciec się urodził. Teraz nazywamy Matkę Bożą z tego obrazu Matką Boską Kobuszewską, bo całej naszej rodzinie patronowała. Dzisiaj jest w Warszawie u sióstr na ul. Hożej. To dom, w którym siostry przyjmują niechciane dzieci, i chwała im za to – mówił Jan Kobuszewski.

Z Piekar Śląskich na Jasną Górę

Majową nocą szli do Częstochowskiej Matki

Nocna pielgrzymka na Jasną Górę to pomysł osób świeckich. Z Piekar Śląskich wyruszyli 10 maja o godz. 21. Tablicę drogową z napisem Częstochowa minęli 11 maja o godz. 10.07. W tym roku 65-kilometrową trasę pokonało ponad 230 pątników. Wśród nich było 5 kapłanów, a także kilku kleryków z Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Swoje trudy ofiarowali w intencji chrześcijan prześladowanych w Republice Środkowoafrykańskiej.

Inicjatorem i pomysłodawcą nocnej pielgrzymki, odbywającej się już po raz 11., był nastoletni wówczas mieszkaniec Piekar Michał Piec. Po raz pierwszy wyruszył on na Jasną Górę z czworgiem swoich przyjaciół w 2008 r.

Reklama

Obecnie pielgrzymka gromadzi ludzi nie tylko ze Śląska, ale z całej Polski. Zdarzają się również pątnicy zagraniczni. Pascal z Niemiec na Jasną Górę przybył po raz pierwszy w życiu. To jest zbyt ważne miejsce, żeby ten pierwszy raz przybyć tutaj inaczej niż pieszo – wyjaśniał.

Nocną Pielgrzymkę Pieszą z Piekar Śląskich zakończyła Msza św. sprawowana na Jasnej Górze. W homilii br. Marek Kosarzycki z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów podkreślił, że Jezus zawsze jest obecny w każdym naszym cierpieniu, aby wlać w nie doświadczenie prawdziwej miłości.

Nocne pielgrzymowanie rozpoczęło się sobotnią wieczorną Eucharystią, sprawowaną w bazylice Najświętszej Maryi Panny w Piekarach Śląskich.

Jolanta Kobojek

Zaproszenie

Pracownicy Służby Zdrowia

Jasna Góra • 23-25 maja 2014

Pod przewodnictwem krajowego duszpasterza apostolstwa chorych ks. dr. Wojciecha Bartoszka 23 maja na Jasnej Górze rozpoczynają się rekolekcje poprzedzające 90. Ogólnopolską Pielgrzymkę Służby Zdrowia. 24 maja uczestnicy rekolekcji zgromadzą się o godz. 21 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Apelu Jasnogórskim, któremu będzie przewodniczył bp Stefan Regmunt. O godz. 22 rozpocznie się Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich (ze świecami), a o godz. 23 – Pasterka Maryjna i nocne czuwanie w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

W niedzielę 25 maja o godz. 8.45 rozpocznie się modlitwa poranna w auli o. A. Kordeckiego, a o godz. 9 konferencję wygłosi prof. Alina Midro. Od godz. 10.15 będzie trwało czuwanie modlitewne na Szczycie Jasnogórskim, poprzedzające uroczystą Mszę św. o godz. 11, pod przewodnictwem i z homilią abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego. Pielgrzymka zakończy się o godz. 13 Aktem zawierzenia Matce Bożej służby zdrowia.

Podczas Eucharystii zostaną złożone – jako dar ołtarza – kamienne tablice z deklaracją wiary medyków. Dotychczas podpisało się pod nią ponad 3 tys. lekarzy. Zwój z tymi podpisami również będzie darem ołtarza. Nadal trwa zbieranie podpisów – zainicjowane przez dr Wandę Półtawską. Podpisy będą zbierane także podczas pielgrzymki.

Zapowiedzi

24 maja – 16. Pielgrzymka Młodych Słuchaczy Radia Maryja

25 maja – 21. Ogólnopolska Pielgrzymka Samorządu Terytorialnego

30 maja – 6. Pielgrzymka Wolontariuszy

31 maja – 17. Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-05-20 15:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jeżów: Zniszczenia po nawałnicy

2021-07-27 13:27

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

9 lipca przez Jeżów i okolice przeszła potężna nawałnica wyrządzając sporo szkód w budynkach, wiele drzew zostało wyrwanych z korzeniami i zerwane linie energetyczne.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Potrzebna krew!

2021-07-28 11:00

mat.pras.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęca do oddawania krwi. Wciąż jej brakuje, a jest niezbędna do ratowania życia. Potrzebne są wszystkie grupy, a obecnie przede wszystkim minusowe.

Krew można oddać w punktach stacjonarnych, m.in w RCKIK we Wrocławiu przy ul. Czerwonego Krzyża oraz w krwiobusie  RCKIK-u. Akcja ma duże znaczenie. Zebrana krew jest potrzebna m.in. do leczenia poważnych chorób onkologicznych, pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych i w wielu innych sytuacjach ratowania życia. – Lato to okres, kiedy występują niedobory krwi. Potrzebne są wszystkie grupy, a obecnie przede wszystkim minusowe, w tym szczególnie 0 Rh-. Serdecznie zapraszamy wszystkich krwiodawców – mówi Monika Kopeć, specjalistka ds. promocji z RCKiK. Jak dodaje, 0 Rh- to grupa stosunkowo rzadka: ma ją tylko 6 na 100 Polaków, a można ją przetoczyć każdemu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję