Reklama

Z Polski

List otwarty dr Wandy Półtawskiej

Do moich Kolegów Lekarzy i moich Przyjaciół

Doszła do mnie wieść o wręcz zorganizowanych modlitwach w mojej intencji. Wszystkim tym osobom serdecznie dziękuję.

Nie mogąc osobiście być obecna 25 maja w Częstochowie na Pielgrzymce Służby Zdrowia, kiedy wręczone zostanie wotum wdzięczności medyków za kanonizację szczególnie nam bliskiego Ojca Świętego Jana Pawła II, proszę wszystkich o przyłączenie się do tego daru w nadziei, że ta nasza inicjatywa mu się spodoba.

Reklama

Jakże inaczej moglibyśmy wyrazić naszą wdzięczność, jak nie przez jasne, otwarte przyznanie się do jego nauki – do nauczania Kościoła katolickiego. Wotum – kamienne tablice z deklaracją wiary – złożą w naszym imieniu u tronu Matki Bożej przedstawiciele lekarzy. Pan Jezus powiedział: „Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie” (Mt 10, 32).

Wanda Półtawska

Ludźmierz

Zmarł ks. Tadeusz Juchas

Nie żyje kustosz sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej – ks. prał. Tadeusz Juchas. – Ksiądz proboszcz pojechał na badania kontrolne do krakowskiego szpitala. Wiedzieliśmy, że czuje się nie najlepiej, ale nie spodziewaliśmy się, że zdarzy się najgorsze – mówi s. Danuta Lipińska z Ludźmierza, która odpowiada za kontakty z mediami i prowadzi stronę internetową sanktuarium.

Ks. Tadeusz Juchas zmagał się z poważną chorobą, ale pracował do końca. W ostatnim wywiadzie dla KAI wyznał, że w chorobie pomaga mu świadectwo Jana Pawła II, który wyświęcił go na kapłana. Proboszczem w Ludźmierzu został w 1985 r. Za główne wydarzenie, w którym przyszło mu brać udział w czasie sprawowania tej funkcji, uznawał wizytę Jana Pawła II w Ludźmierzu w 1997 r. W ludźmierskim sanktuarium podejmował wielu znanych hierarchów kościelnych, którzy często przybywali tu z nieoficjalnymi wizytami. Z rąk śp. prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego otrzymał państwowe odznaczenie – Krzyż Odrodzenia Polski. Mimo choroby przygotował wspólnie z duszpasterzami sanktuarium i całą miejscową społecznością obchody jubileuszu 50-lecia koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej, które odbyły się w 2013 r.

Cudzysłów

Reklama

Dostosowanie się do „człowieka nowoczesnego” nie może oznaczać poddania się wszystkim jego zachciankom. Przeciwnie, trzeba go wyciągnąć z topieli i podać rękę. Nie można brnąć bezkrytycznie w tzw. nowoczesność, bo ona jest pełna fałszu i bierze ludzi w niewolę.

*

Miłość to proces wewnętrzny, nie zawsze sprawdzalny na zewnątrz. Czy miłuję i jak miłuję? – tego nikt poza mną nie może dokładnie sprawdzić. To jest moja tajemnica, którą noszę w swym sercu.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, w dniach 31 maja – 4 czerwca br. będzie przebywać w Polsce. Jego wizyta związana jest z 25. rocznicą reaktywacji stosunków dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską, jubileuszem 25-lecia przemian ustrojowych w naszym kraju oraz z dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II.

Ważne słowa: – Nie dajcie się stłamsić Zachodowi, trzymajcie się wiary! – powiedział kard. Paul Cordes, były sekretarz Papieskiej Rady ds. Świeckich i były przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum”, który 18 maja br. był gościem pielgrzymki Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej do sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie.

Świątynia Opatrzności Bożej za ok. 3 lata będzie gotowa na przyjęcie wiernych. Według obliczeń, potrzeba jeszcze ok. 60 mln zł, aby świątynię otworzyć.

Solidarna Polska złożyła wniosek do prokuratury o ściganie z urzędu Janusza Palikota za znieważenie w mediach m.in. arcybiskupów: Józefa Michalika, Henryka Hosera i Sławoja Leszka Głódzia oraz o. Tadeusza Rydzyka. Podobne zawiadomienie do prokuratury złoży także Prawo i Sprawiedliwość.

Elementarz przygotowywany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej może być plagiatem. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne oskarżają urzędników, że skopiowali treści z ich podręczników. MEN odpiera te zarzuty, twierdząc, że jest to oskarżenie niemające podstaw.

Ilu aborcji dokonuje się w Polsce? Pytanie jest zasadnicze, bo dane rządowe różnią się od danych przekazywanych przez NFZ. Zatem albo aborcji jest więcej, albo szpitale wyłudzają pieniądze.

Liczba pedofilów przyłapywanych na składaniu dzieciom seksualnych propozycji w sieci rośnie. To przestępstwo zostało wpisane do kodeksu karnego w połowie 2010 r.

Strony informacyjne przygotowali Lidia Dudkiewicz i ks. Paweł Rozpiątkowski – na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-05-20 15:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe

2021-07-27 16:38

[ TEMATY ]

alkohol

pandemia

pandemia COVID‑19

Adobe Stock

Czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe - ocenił ks. Marek Dziewiecki, psycholog i członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, komentując dane Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomiu. Wynika z nich, że w 2020 roku radomianie na alkohol wydali rekordową ilość pieniędzy, bo aż 237 mln złotych. Wzrost wydatków odnotowano również w całym kraju.

Z danych wynika również, że na przestrzeni ostatnich trzech lat w Radomiu ponad 10 tys. osób leczyło się z powodu zaburzeń spowodowanych przez nadmiernie spożywanie alkoholu. Większość z nich korzysta z terapii i leczenia specjalistycznego.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

28.07

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze. Podkreślał, że Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny". W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry papież przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce z udziałem setek tysięcy wiernych.

Franciszek zmieniając plany i wybierając jako środek transportu samochód a nie śmigłowiec dojechał z Krakowa na Jasną Górę o godz. 9.30. tam powitali go arcybiskup częstochowski Wacław Depo, przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki i przedstawiciele władz lokalnych. Ojciec Święty przejechał między sektorami i pozdrawiał wiernych. Pielgrzymi entuzjastycznie wołali: „Witaj Ojcze Święty” i machali flagami watykańskimi i polskimi.

CZYTAJ DALEJ

"Tak mi dopomóż Bóg"

2021-07-28 11:40

Marek Perzyński

Andrzej Niemiec, nowy wójt Malczyc

Andrzej Niemiec, nowy wójt Malczyc

Malczyce mają od połowy roku nowego wójta. W wyniku przedterminowych wyborów został nim Andrzej Niemiec. Rotę przysięgi zakończył wezwaniem „Tak mi dopomóż Bóg”.

Marek Perzyński: Czym się pan kierował składając publicznie tę religijną deklarację? - pytamy nowo wybranego wójta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję