Reklama

Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą

Niedziela Ogólnopolska 21/2014, str. 14

Anna Wyszyńska

Uczniowie, nauczyciele i katecheci ze szkół noszących imię kard. Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia już po raz szósty pielgrzymowali na Jasną Górę. Pielgrzymka odbyła się 14 maja. Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Edward Pleń SDB, krajowy duszpasterz sportowców. Pielgrzymi modlili się o rychłą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia oraz w intencji szkół noszących jego imię. Mottem pielgrzymki były słowa zaczerpnięte z piosenki śpiewanej przez powstańców warszawskich: „Czuwaj wiaro i wytężaj słuch, pręż swój młody duch…”.

Reklama

Przedstawicieli szkół i Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego z prezesem – Elżbietą Dmitrowską-Kaduk przywitał w imieniu Ojców Paulinów o. Mieczysław Polak OSPPE – podprzeor Jasnej Góry. – Gromadzi nas tutaj sługa Boży kard. Stefan Wyszyński – powiedział o. Polak. – Jego imię jest wypisane na każdym sztandarze w tej kaplicy. Ono nas wzywa, by iść za głosem tego, który jest patronem naszych szkół i aby wszystko postawić na Maryję, tak jak on. Służba Bogu samemu przez Maryję była widoczna w całym jego życiu. Młody Stefan nie tylko modlił się przed obrazem Pani Jasnogórskiej w rodzinnym domu, ale wsłuchiwał się w maryjne dyskusje rodziców o Jasnogórskiej i Ostrobramskiej Pani. Rósł w atmosferze patriotycznej i maryjnej. Tak często jako uczeń, kleryk, kapłan, biskup, kardynał, prymas Polski stawał na Jasnej Górze, u Matki Bożej, aby modlić się, uczyć się tu świętości, prawdziwego chrześcijańskiego życia. Jest dzisiaj z nami prawdziwie obecny w tajemnicy świętych obcowania. I tym się bardzo radujemy i czujemy jego obecność. To on nas prowadzi.

Ks. Edward Pleń rozpoczął homilię żartobliwie: – Na pewno gdy usłyszeliście, że dzisiejszej Mszy św. przewodniczy krajowy duszpasterz sportowców, to pomyśleliście sobie, że kazanie będzie na sportowo. W dalszej części wypowiedzi przekazał młodym słuchaczom wiele ważnych spostrzeżeń: – Przychodzimy do tego świętego miejsca, gdzie nic nie powinno przysłonić nam myśli, są w nich tylko Jezus i Maryja – powiedział ks. Pleń, a następnie, powołując się na słowa papieża Franciszka, dodał: – Trzeba przylgnąć do Chrystusa, nie na niby, ale naprawdę i Chrystusem żyć na co dzień. Ks. Pleń podkreślił, że najpiękniejsza szkoła na świecie to szkoła Chrystusa. – Macie dzisiaj to ogromne szczęście, że ze szkół noszących imię wielkiego Polaka, Prymasa Tysiąclecia, przyszliście do szkoły Chrystusa. Zapiszcie się do tej szkoły. Ks. Pleń wyjaśnił, że szkoła Chrystusa to jest szkoła miłości. – Bądźcie dumni i szczęśliwi – kontynuował – że należycie do Kościoła. Do takiego Kościoła, który jest święty, ale też jest słaby i grzeszny. Do takiego Kościoła, który wydał papieża Jana Pawła II i dziesiątki świętych. Ale i Kościoła, w którym jesteśmy bardzo słabi, i ja, i ty, każdy. Przypomniał słowa Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, choćby inni od was nie wymagali” i przestrzegł, że są w życiu granice, których nie wolno przekraczać, choćby to było modne i na topie. Na zakończenie życzył młodzieży: – Proszę, abyście nie odchodzili sami. Weźcie ze sobą Chrystusa i idźcie z nim wszędzie. On będzie waszym drogowskazem i będzie wam błogosławił.

W drugiej części pielgrzymki odbyło się spotkanie w Auli im. o. Augustyna Kordeckiego. Uczestnicy obejrzeli prezentację poświęconą zmarłej rok temu Marii Okońskiej i jej działalności apostolskiej w czasie Powstania Warszawskiego. Natomiast ks. Edward Pleń opowiedział o swojej pracy duszpasterskiej wśród sportowców, którą wykonuje nie tylko podczas olimpiad i mistrzostw, ale także na obozach i treningach. Podkreślił, że wielu sportowców daje piękne świadectwo wiary i zaangażowania religijnego. Przypomniał również słowa Kamila Stocha, wypowiedziane kiedyś po przegranych zawodach: „Panu Bogu dziękuję, że tak ciężko mnie doświadcza”, oraz słowa św. Augustyna: „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”, których sens brzmi: Jeżeli przegrywam, jest to znak, że czeka mnie jeszcze cięższa praca. Młodzież obejrzała również prezentację zdjęć z Soczi oraz wzięła udział w konkursie o tematyce sportowej.

2014-05-20 15:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

2021-07-28 07:27

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

Materiał prasowy

Tysiące ozdrowieńców nie może otrzymać certyfikatu covidowego, nawet jeśli wirusa wykryto u nich testem antygenowym - pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Jak czytamy na łamach "Rz", Komisja Europejska nie uznaje za ozdrowieńców osób, którym zdiagnozowano zakażenie COVID-19 na podstawie testu antygenowego – najbardziej popularnego m.in. w Polsce. Przez to nie mogą otrzymać paszportu covidowego. Spotkało to Marcina T. ze Szczecina. "Miałem kaszel i wysoką gorączkę, której niczym nie mogłem zbić. Wezwałem karetkę, ratownicy w domu zrobili mi test, który potwierdził COVID-19" – opowiada "Rzeczpospolitej" Marcin T. Został zabrany do szpitala na oddział covidowy, gdzie spędził półtora tygodnia. Wypis potwierdził, że przeszedł „obustronne zapalenie płuc w przebiegu covid”.

CZYTAJ DALEJ

Lubartów. U boku św. Anny

2021-07-28 09:10

Paweł Wysoki

Od głoszenia Ewangelii nie ma emerytury.

Przesłanie orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych szczególnie mocno wybrzmiało w sanktuarium św. Anny w Lubartowie. 26 lipca na modlitwie u stóp babci Pana Jezusa zgromadzili się mieszkańcy miasteczka oraz pielgrzymi. Odpustowej Eucharystii przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda; sprawowali ją abp Stanisław Budzik oraz kapłani z diecezji lubelskiej i siedleckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję