Reklama

Niedziela Kielecka

Razem stworzymy kieleckie Radio eM

Z Piotrem Michalcem, dyrektorem programowym Radia eM Kielce, rozmawia Agnieszka Dziarmaga

AGNIESZKA DZIARMAGA: – Od 1 maja w miejsce Radia Plus Kielce pojawiło się Radio eM Kielce, podejmując współpracę z Radiem eM z Katowic. Rozgłośnia nadal ma status radia diecezjalnego, ale wyszła z sieci Plus. Jakie były przyczyny tej decyzji?

PIOTR MICHALEC: – Było ich wiele. Jednak najważniejszą była chęć rozwoju diecezjalnej rozgłośni, a w sieci Plus było to już niemożliwe. Inwestor sieci Plus ograniczał coraz bardziej czas przeznaczony na antenie na sprawy lokalne. Programy misyjne zajmowały w ramówce coraz mniej miejsca, a najciekawsze emitowane były późno w nocy. W ciągu dnia „radio miało abstrahować od treści religijnych”. W ostateczności sieć Plus mimo wyraźnego sprzeciwu strony kościelnej zaczęła nadawać przede wszystkim muzykę disco polo. Obserwując te wszystkie zmiany w sieci Plus, doszliśmy do wniosku, że w tej formule nie tylko nie będziemy się rozwijali jako rozgłośnia, ale zatracimy też charakter, za który od ponad 20 lat słuchacze cenią stację diecezjalną. Sieć Plus nie spełniała naszych oczekiwań i straciliśmy zaufanie do zarządzających programem radia. Poza tym chcieliśmy się też rozwijać technologicznie, bo współczesny odbiorca szuka w mediach treści multimedialnych. Dlatego rozwijamy lokalny tygodnik eM Kielce, stworzyliśmy ciekawą stronę internetową www.em.kielce.pl i od 1 maja nadajemy w całości lokalny program radiowy, który jest bliżej radości i problemów mieszkańców Kielc i diecezji. Teraz już pod nazwą Radio eM Kielce.

Reklama

– Co zareklamowałby Pan w nowym radiu?

– Dzięki współpracy z rozgłośnią archidiecezji katowickiej – Radiem eM Katowice oraz „Gościem Niedzielnym” proponujemy słuchaczom ciekawe i wiarygodne serwisy informacyjne z kraju i ze świata, ze szczególnym uwzględnieniem tematów ważnych dla życia Kościoła. Na pewno zachęcam do włączenia Radia eM Kielce we wtorki po godz. 20, gdy nadajemy program z udziałem słuchaczy pod nazwą „Tak wierzę”. To audycja poświęcona ogólnie mówiąc sprawom życia duchowego. W ostatnim programie z zaproszonymi gośćmi z Kościoła Domowego Diecezji Kieleckiej poruszaliśmy problemy związane z seksualizacją naszych dzieci. Na pewno polecam też programy biblijne, przygotowywane m.in. przez ks. Marcina Kowalskiego, ks. Leszka Starczewskiego, ks. Adama Wilczyńskiego oraz ks. Tomasza Siemieńca – redakotra odpowiedzialnego za „Niedzielę Kielecką”, z którą chętnie podejmujemy współpracę. Na uwagę zasługują też czwartkowe wieczory, w których przypominamy o naszych korzeniach, znanych i nieznanych bohaterach, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. Program jest zatytułowany „A to historia...”. Szczególnie polecam program „Widzialne i niewidzialne”, który w nowoczesny i niezwykle ciekawy sposób odpowiada na pytania dotyczące naszej wiary. Celowo nie mówię, o której jest godzinie i w którym dniu, aby zachęcić czytelników „Niedzieli” do włączenia Radia eM Kielce. Na pewno swoich fanów znajdzie też niedzielny program popołudniowy z muzyką chrześcijańską pod nazwą „Muzyka prosto z serca”. Oprócz wielu ciekawych audycji, w naszym programie na pewno można znaleźć wspaniałe przeboje sprzed lat, w szczególności polskich artystów, takich jak: Edyta Geppert, Irena Santor, Krzysztof Klenczon, Czesław Niemen, Marek Grechuta. Poza tym mamy młody, uzdolniony zespół dziennikarzy i także dlatego warto słuchać Radia eM Kielce.

– Z rozgłośnią diecezjalną jest Pan związany bodaj od początku, od czasów Radia Jedność, obdarzonego w Kielcach ogromnym kredytem zaufania. Czy teraz łatwiej robić radio? Oczekiwania słuchaczy ewoluują, co zatem zmieniło się najbardziej? Jakie radio jest, Pana zdaniem, potrzebne Kielcom i diecezji?

– Pracę w radiu zacząłem 19 lat temu, wówczas w Kielcach Radio Jedność było stacją nr 1. Odpowiadało na lokalne potrzeby społeczności i było „ożywczym powiewem” w czasach, gdy na rynku były tylko stacje publiczne. Dziś sytuacja na rynku radiowym jest diametralnie inna. Rywalizujemy o słuchaczy z 17 stacjami radiowymi nadającymi naziemnie i jeszcze setkami w internecie. Konkurencja, jak na miasto 200-tysięczne, jest ogromna, chyba największa w Polsce. I to jest główna różnica między tym, co było 20 lat temu, a tym, co jest dziś. Poza tym oczekiwania odbiorców są podobne do tych z przeszłości. Słuchacze lubią rozgłośnie, które poruszają ich problemy, informują, edukują, bawią i towarzyszą w codziennych obowiązkach, w domu i w pracy. Właśnie dlatego opuściliśmy sieć Plus, aby być bliżej kielczan i mieszkańców regionu. Chcemy być stacją w 100 procentach lokalną z wartościowymi treściami. W ten sposób nawiążemy do historii i tradycji, jaką zapoczątkowało Radio Jedność. A jakie będzie Radio eM? To zależy też od słuchaczy, czekamy na sugestie i pomysły dotyczące programów. Razem stworzymy kieleckie Radio eM.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedziela Radiowa w Starym Bidaczowie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 15/2019, str. IV

[ TEMATY ]

radio

Joanna Ferens

Wierni zgromadzeni na Eucharystii

Wierni zgromadzeni na Eucharystii

Położona na terenie dwóch województw i trzech gmin, w otoczeniu malowniczych lasów, choć młoda i niewielka, to pełna życia i radości – parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Starym Bidaczowie gościła 31 marca Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej

Początki parafii w Starym Bidaczowie sięgają roku 1980, kiedy to z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii w Soli, ks. Adama Gorzelewskiego rozpoczęto starania o budowę kościoła filialnego. Wynikało to głównie z tego, iż mieszkańcy Starego Bidaczowa do kościoła w Soli mieli dosyć daleko. I tak w dniu 23 maja 1983 r. został poświęcony przez bp. Bolesława Pylaka kamień węgielny pod budowę kaplicy ku czci Matki Bożej Jagodnej. Budowa kaplicy została zakończona w maju 1987 r., zaś pobłogosławił ją 6 lipca 1987 r. bp Jan Śrutwa – ówczesny biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej. Jednakże już od początku było wiadomo, że jest to piękny, liczący 500 m kw. kościół. Dlatego też, 19 października 2012 r. bp Marian Rojek erygował parafię w Starym Bidaczowie, zaś jej pierwszym proboszczem został ks. Miłosław Żur, a od 16 lutego 2016 r. funkcję tę pełni ks. Rudolf Karaś. Do parafii liczącej ok. 800 wiernych należą miejscowości: Banachy, Jachosze, Nowy Bidaczów, część Łazor, Stary Bidaczów i Suszka. Na terenie parafii znajduje się również szkoła podstawowa.

CZYTAJ DALEJ

"Rz": We wtorek koniec Naszej Klasy

2021-07-27 07:05

[ TEMATY ]

media

Użytkownicy popularnego przed laty serwisu rozstaną się z nim dziś o 23.59. Osoby korzystające z usług płatniczych serwisu mają niewiele czasu na odzyskanie pieniędzy - informuje we wtorkowym wydaniu "Rz".

"Serwis NK.pl zostanie zamknięty 27 lipca o godz. 23:59, ale sam adres strony pozostanie aktywny, bo pozostaną tu informacje o zamknięciu serwisu" - powiedział gazecie Skrzypek-Makowska, kierownik Komunikacji Zewnętrznej w Ringier Axel Springer Polska. Jak podkreśla, RASP jest wciąż otwarty na propozycje dotyczące marki Nasza Klasa.

CZYTAJ DALEJ

"Tak mi dopomóż Bóg"

2021-07-28 11:40

Marek Perzyński

Andrzej Niemiec, nowy wójt Malczyc

Andrzej Niemiec, nowy wójt Malczyc

Malczyce mają od połowy roku nowego wójta. W wyniku przedterminowych wyborów został nim Andrzej Niemiec. Rotę przysięgi zakończył wezwaniem „Tak mi dopomóż Bóg”.

Marek Perzyński: Czym się pan kierował składając publicznie tę religijną deklarację? - pytamy nowo wybranego wójta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję