Reklama

Niedziela Małopolska

Interfejs to nie człowiek

„Dialog w mediach, media w dialogu” to hasło VIII Konferencji Naukowej Etyki Mediów, która odbyła się w dniach 15-16 maja. Organizatorem wydarzenia były: Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej.

Bezrefleksyjne korzystanie z Internetu czy zatracanie się w wirtualnej rzeczywistości to niektóre z niepokojących zjawisk wymienianych przez ks. prof. Andrzeja Zwolińskiego. Zjawiska te, wg Prelegenta, powodują poważne skutki, takie jak np.: cybernetyczna zdrada czy powstanie „kultury instant”. Tę kulturę cechuje m.in. szybkość, łatwość i bezproblemowość. Właśnie te elementy – jak zaznaczył ks. Zwoliński – są widoczne w relacjach z ludźmi. Tezę tę potwierdził prof. Jerzy Jastrzębski, wg którego kontakt z interfejsem zastępuje kontakt z prawdziwym człowiekiem, a to nie powinno mieć miejsca.

Reklama

Kontynuacją tej idei było wystąpienie dotyczące dialogu w świecie konsumpcji. Dr hab. Joanna Mysona-Byrska zauważyła, że to konsumpcja stała się główną formą rekreacji, gdzie bezpieczeństwo zapewniają nam posiadane dobra materialne. W takich warunkach trudno więc mówić o dialogu, kiedy z założenia człowiek ma po prostu konsumować, a nie deliberować.

Z kolei dr hab. Małgorzata Lisowska-Magdziarz tłumaczyła, jak ważny jest dialog międzypokoleniowy. Aby do niego jednak doszło, starsze osoby muszą być otwarte na nowe sposoby komunikacji. Do młodszego pokolenia natomiast należy zachowanie szacunku oraz przyswojenie tradycyjnych form przekazu.

Inną formę dialogu przedstawiła prof. Katarzyna Pokorna-Ignatowicz, podając przykład aktywności papieża Franciszka w Internecie. Dzięki otwartości, bezpośredniości i prostocie języka, Papież stał się wręcz internetowym fenomenem. Jak pokazują statystyki – Franciszek ma ponad 49 mln wzmianek miesięcznie w światowej sieci, co jest rekordem. To zjawisko przekłada się nie tylko na popularność, ale przede wszystkim na docieranie z przekazem do milionów ludzi.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Redaktor naczelny "Niedzieli" przeciwko publikacji w "Gościu Niedzielnym"

[ TEMATY ]

polityka

media

gazeta

BOŻENA SZTAJNER

Ks. Ireneusz Skubiś w studiu telewizyjnym "Niedzieli"

Ks. Ireneusz Skubiś w studiu telewizyjnym

Ważne, co się sobą reprezentuje

CZYTAJ DALEJ

Iran: czy mistrz olimpijski jest terrorystą islamskim?

2021-07-28 09:12

[ TEMATY ]

terroryzm

Tokio 2020

RSI Sport/screen

Javad Foroughi

Javad Foroughi

Duże emocje w samym Iranie i poza jego granicami wywołało mistrzostwo olimpijskie strzelca z tego kraju 41-letniego Javada (Dżawada) Foroughiego w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego z odległości 10 metrów. Wielkiej radości i dumie mieszkańców Republiki Islamskiej z osiągnięcia swego rodaka towarzyszą nie mniejsze protesty społeczne w wielu miastach, a także zarzuty pod jego adresem, zwłaszcza ze strony obrońców praw człowieka z powodu zaangażowania nowego mistrza olimpijskiego w działalność terrorystyczną w szeregach tzw. Strażników Rewolucji (pazdaranów). On sam mówił w maju br. o swym udziale jako pielęgniarza w wojnie w Syrii w rejonie Palmyry.

Zloty medalista, który 11 września skończy 42 lata, jest pielęgniarzem, zatrudnionym w stołecznym szpitalu Baqiytallah. Jak sam powiedział po dekoracji medalowej, pracuje „na pierwszej linii” walki z koronawirusem, którym zresztą zaraził się, i to dwukrotnie. Najpierw musiał przejść kwarantannę, po czym wyzdrowiał, wrócił do pracy i wznowił treningi, ale po kilku miesiącach ponownie się zaraził wirusem i przez ponad miesiąc nie mógł się przygotowywać do igrzysk.

CZYTAJ DALEJ

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

2021-07-28 10:34

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Marian Grabski „Wyrwa“/MPW

Ppor. Stanisław Sasinowski „Żbik”, dowódca 3. plutonu II kompanii szturmowej batalionu OW-KB „Sokół” na barykadzie na ul. Brackiej przy wylocie ul. Nowogrodzkiej

Ppor. Stanisław Sasinowski „Żbik”, dowódca 3. plutonu II kompanii szturmowej batalionu OW-KB „Sokół” na barykadzie na ul. Brackiej przy wylocie ul. Nowogrodzkiej

Od soboty w Warszawie trwają obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W intencji poległych odprawione zostaną Msze św., odbędą się koncerty i uroczystości upamiętniające. Podobnie jak w zeszłym roku, z uwagi na zagrożenia epidemiczne, część uroczystości będzie odbywała się z ograniczoną liczbą uczestników, a wydarzenia będą transmitowane za pośrednictwem internetu.

Uroczystości religijne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję