Reklama

Niedziela Lubelska

Na spotkanie papieży

W jubileusz 300-lecia istnienia Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie bardzo dobrze wpisała się pielgrzymka seminaryjnej wspólnoty na kanonizację papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Była to doskonała okazja do wyrażenia wdzięczności Bogu za trzy wieki istnienia seminarium założonego 8 października 1714 r.

Reklama

Alumni i wychowawcy wyruszyli 24 kwietnia, aby po kilkunastu godzinach jazdy przez Polskę, Czechy i Austrię dotrzeć do Bolonii. Po zwiedzeniu miasta, pielgrzymi udali się do Prato, gdzie posługuje kilku księży naszej archidiecezji. Po noclegu w diecezjalnym domu rekolekcyjnym pielgrzymi szlak prowadził przez Castel Gandolfo do Rzymu. Wieczór i noc, poprzedzające kanonizację, alumni spędzili na czuwaniu przygotowującym do uroczystości. Wielotysięczny tłum, różne języki, chwile modlitwy i wspólnego śpiewu oraz atmosfera oczekiwania wypełniały czas bezpośrednio poprzedzający Mszę św. kanonizacyjną. Wielu alumnom udało się wejść na Plac św. Piotra, niektórym nawet do sektorów blisko ołtarza. – Było to wydarzenie niesamowite, które na długo zapadnie w mojej pamięci. Dane mi było uczestniczyć w kanonizacji dwóch wielkich papieży, gdzie przy ołtarzu stanęli obok siebie papież Franciszek i papież emeryt Benedykt XVI – wspomina jeden z alumnów. Po dniu pełnym wrażeń pielgrzymi udali się na odpoczynek do Roccaporena.

Kolejny etap podróży lubelskich seminarzystów prowadził przez miejsca związane z życiem św. Rity oraz miejscem narodzin św. Benedykta i św. Scholastyki. Następnie pątnicy zawitali do ośrodka w Santa Marinella, skąd udali się w rejs po Morzu Tyrreńskim połączony ze zwiedzaniem wyspy Giglio. W środę 30 kwietnia pielgrzymi powrócili do Rzymu, aby uczestniczyć w audiencji generalnej papieża Franciszka. Seminarzyści mieli możliwość uczestniczyć w audiencji w pierwszym sektorze, tuż przy schodach prowadzących do Bazyliki św. Piotra. Wielką niespodzianką był moment, w którym Ojciec Święty podszedł do grupy z Lublina. Nieocenioną pomocą w kontakcie z seminaryjną wspólnotą służył bp Artur Miziński. – W roku jubileuszowym Papież pobłogosławił pielgrzymów i poprosił o modlitwę za siebie. Dopełnieniem radości spotkania z Franciszkiem było jego pozdrowienie przez seminarzystów za pomocą przygotowanej specjalnie na tę okazję chusty, którą na zakończenie audiencji przekazał papieżowi bp Artur Miziński – relacjonuje ks. Marek Słomka, rektor Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Popołudnie seminarzyści spędzili na zwiedzaniu Rzymu. Kolejnego dnia udali się w drogę powrotną do Lublina. Wracającym towarzyszyła radość spotkania z kanonizowanymi papieżami i ich następcami oraz pragnienie wcielania w życie ideałów ukazywanych w świadectwie życia pasterzy Kościoła powszechnego.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Oder po uznaniu cudu Jana Pawła II: ogromna radość i satysfakcja

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kanonizacja

Margita Kotas

Ogromna radość i satysfakcja - takimi słowami postulator procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II, ks. prałat Sławomir Oder skomentował dla KAI dzisiejsze ogłoszenie dekretu Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych uznającego cud przypisywany wstawiennictwu błogosławionego papieża.

CZYTAJ DALEJ

Krakowskie ŚDM we wspomnieniach włoskiego dziennikarza

2021-07-28 08:28

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Archiwum Paolo Fucili

Fucili Paolo

Fucili Paolo

Paolo Fucili od zawsze był zafascynowany Światowymi Dniami Młodzieży. Jako dziennikarz uczestniczył po raz pierwszy w historycznym ŚDM, który miał miejsce w Rzymie w czasie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Dla telewizji włoskiego Episkopatu TV2000 relacjonował ŚDM w Krakowie. W międzyczasie napisał książkę o historii Dni Młodzieży. Z okazji piątej rocznicy spotkania Franciszka z młodzieżą świata w Krakowie przeprowadziłem z nim krótką rozmowę.

Włodzimierz Rędzioch: - Co oznaczało dla Ciebie uczestnictwo w ŚDM w Krakowie?

CZYTAJ DALEJ

Bośnia i Hercegowina: 32. Międzynarodowy Festiwal Młodych w Medjugorie

2021-07-28 11:02

[ TEMATY ]

Medjugorie

Archiwum biura pielgrzymkowego

Figura Matki Bożej w Medjugorie

Figura Matki Bożej w Medjugorie

W niedzielę 1 sierpnia rozpoczyna się w Medjugorie kolejny Międzynarodowy Festiwal Młodych. Uroczystej Mszy św. dla uczestników będzie przewodniczył były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Robert Sarah, a wraz z nim nuncjusz apostolski abp Luigi Pezzuto, abp Tadeusz Wojda z Gdańska, włoski biskup Guido Gallese oraz prowincjał bośniackich franciszkanów o. Miljenko Steko - poinformowała parafia tego miejsca pielgrzymkowego w Bośni i Hercegowinie.

Hasłem tegorocznego, 32. Międzynarodowego Festiwalu Młodych (po chorwacku „Mladifest”), które potrwa do 6 sierpnia, są słowa: „Co dobrego mam czynić?” z Ewangelii wg św. Mateusza (19,16). Jak informują organizatorzy, do 2019 r. przybywało na spotkania nawet 50 000 uczestników z ponad 100 krajów świata. Liczba ta znacznie zmalała w ub. roku ze względu na pandemię koronawirusa i ograniczyła się głównie do okolicznej młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję