Reklama

Niedziela Łódzka

Międzynarodowe Sympozjum Pastoralistów

W dniach 5-6 maja 2014 roku w Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach odbyło się Międzynarodowe Sympozjum Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów. Siedemdziesięciu uczestników w czterech sesjach rozważało temat: „Preewangelizacja jako wyzwanie dla Kościoła”.

Reklama

W pierwszym dniu sympozjum ks. dr Alfred Hoffmann, wikariusz generalny Diecezji Görlitz, mówił o „Świadectwie wiary w chrześcijańskiej diasporze na podstawie doświadczenia Wschodnich Niemiec”. Ks. prof. dr hab. Wiesław Przygoda, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów, w swoim wystąpieniu poszukiwał odpowiedzi na pytanie: „Preewangelizacja – ekstrawagancja czy pastoralna konieczność?” Natomiast o. prof. dr hab. Ryszard Hajduk CSsR, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, omówił temat „Preewangelizacja w pierwszych wiekach chrześcijaństwa”.

Następnie była sprawowana Eucharystia, której przewodniczył abp prof. dr hab. Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. W homilii Ksiądz Arcybiskup nawiązał do nauczania papieża Franciszka, który w posynodalnej adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium” zwraca uwagę na smutek jako niebezpieczeństwo współczesnego świata, rodzący się w przyzwyczajonym do wygody i chciwym sercu, towarzyszący chorobliwemu poszukiwaniu powierzchownych przyjemności oraz wyizolowanemu sumieniu (nr 2). Dlatego trzeba odnowić swoje osobiste spotkanie z Jezusem Chrystusem, by być gotowymi na spotkanie z Nim, na poszukiwanie Go nieustannie każdego dnia (nr 3). Po Mszy św. w spotkaniu z uczestnikami sympozjum Metropolita łódzki przedstawił uwarunkowania związane z religijnością Kościoła łódzkiego oraz odpowiadając na pytania, dzielił się między innymi doświadczeniem z podejmowanych inicjatyw duszpasterskich, jakimi są „Dialogi w katedrze” oraz Wielkopostne Kościoły Stacyjne.

W drugim dniu obrad ks. dr hab. Mieczysław Polak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu przedstawił „Pedagogię ewangelizacji na przedpolach wiary”. Ks. dr hab. Robert Biel z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II – Wydział Teologiczny w Tarnowie, ukazał kierunki rozwoju duszpasterstwa wielkomiejskiego. Następnie bp dr Reinhard Hauke, administrator diecezji Erfurt, dzielił się doświadczeniem, jak: „Świętować życie z chrześcijanami i niechrześcijanami”. Ksiądz Biskup podsumowując swoje wystąpienie, podkreślił, że Duch Święty jako dusza Kościoła powoduje zmiany, które czasami napawają niepewnością, ale prowadzą też do nowej i wciąż odnowionej twarzy Kościoła. Zawsze pojawiają się charyzmatycy, jak Jan Paweł II czy Jan XXIII, którzy pokazują drogi wyjścia z trudnej sytuacji. Naukowym obradom towarzyszyła ożywiona dyskusja uczestników. Całość zakończyło Walne Zgromadzenie Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komentarze po spotkaniu Papieża z prezydent Fernández i abp. Szewczukiem

[ TEMATY ]

spotkanie

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH

Dom św. Marty

Dom św. Marty

W ojczyźnie Ojca Świętego nie milkną komentarze po wczorajszym (17 marca) spotkaniu w Watykanie Franciszka i Cristiny Fernández de Kirchner. Papież przyjął prezydent Argentyny w Domu św. Marty, gdzie m.in. zjedli wspólnie obiad i rozmawiali na temat aktualnej sytuacji w kraju.

CZYTAJ DALEJ

1 sierpnia o godzinie 17.00 zabiją dzwony w kościołach stolicy

2021-07-28 07:29

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

dzwon

Bożena Sztajner/Niedziela

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godzinie 17.00 w kościołach stolicy zabiją dzwony. Decyzję w tej sprawie wydali metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zgodnie z wieloletnią tradycją, w niedzielę 1 sierpnia o godzinie 17.00, godzinie W, prosimy o włączenie dzwonów we wszystkich świątyniach diecezji warszawsko-praskiej. Włączymy się w ten sposób w hołd oddawany poległym powstańcom – żołnierzom i mieszkańcom Miasta Nieujarzmionego" – czytamy w komunikacie na stronie internetowej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Umundurowanie, pistolety, odznaczenia..czyli ślady powstania w Drzonowie

2021-07-28 12:08

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Muzeum Drzonów

Karolina Krasowska

Krzyż Powstańczy – nieformalne odznaczenie nadawane w czasie powstania warszawskiego, wykonane ze zdobytych niemieckich krzyży walecznych. Do nich doklejano polską monetę, na której ryto znaczek Polski Walczącej oraz datę 1944

Krzyż Powstańczy – nieformalne odznaczenie nadawane w czasie powstania warszawskiego, wykonane ze zdobytych niemieckich krzyży walecznych. Do nich doklejano polską monetę, na której ryto znaczek Polski Walczącej oraz datę 1944

Od soboty w Warszawie trwają obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Kulminacyjne obchody wydarzenia odbędą się 1 sierpnia.

W poszukiwaniu śladów Powstania w naszym regionie warto udać się do Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie, gdzie jest specjalna gablota poświęcona zrywowi naszych rodaków przeciw okupantowi hitlerowskiemu. Można w niej zobaczyć jak zmieniało się umundurowanie powstańców, pistolety VIS-a, a także pistolet maszynowy Błyskawica znaleziony przed kilkoma laty w okolicach Słubic. Bardzo ciekawym eksponatem jest też Krzyż Powstańczy – nieformalne odznaczenie nadawane w czasie powstania warszawskiego, wykonane ze zdobytych niemieckich krzyży walecznych. Do nich doklejano polską monetę, na której ryto znaczek Polski Walczącej oraz datę 1944 czy medal z podobizną gen. Stefana "Grota" Roweckiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję