Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Święcenia diakonatu 2014

W sobotę 10 maja 2014 r. w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie biskup senior Marian Błażej Kruszyłowicz udzielił święceń diakonatu 10 alumnom Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego. Po 5 latach formacji i studiów filozoficzno-teologicznych, po zbadaniu opinii wiernych i osób odpowiedzialnych za ich przygotowanie Kościół uznał tych naszych braci za godnych przyjęcia święceń. Bezpośrednim przygotowaniem do diakonatu były rekolekcje, które w domu Sióstr Jezusa Miłosiernego w Myśliborzu poprowadził ojciec duchowny AWSD ks. kan. Janusz Szczepaniak. W piątek przed święceniami, podczas Nieszporów odprawianych w seminarium, kandydaci złożyli uroczyste wyznanie wiary oraz zobowiązali się do posłuszeństwa, przestrzegania celibatu i modlitewnej troski o Kościół, która ma się wyrażać w codziennej modlitwie brewiarzowej. Diakoni nie są powoływani, by zastępować kapłanów, ale po to, aby ich wspierać.

Sobotnie święcenia wypełniły po brzegi archikatedrę szczecińską. Rodzice, najbliższa rodzina, wielu kapłanów, przyjaciele i znajomi, parafianie z rodzinnych miejscowości i wspólnota seminaryjna otoczyli modlitwą tych dziesięciu braci, którzy przez święcenia oddali się na wyłączność Panu Bogu i Kościołowi. W homilii bp Marian Błażej Kruszyłowicz wzywał kandydatów, aby nie ustawali w poznawaniu, przybliżaniu się i umiłowaniu Pana Jezusa. „Dzisiejsze święcenia to wielka radość dla Kościoła szczecińsko-kamieńskiego” – powiedział Ksiądz Biskup. Po Mszy św. diakoni otrzymali dokumenty, świadczące o przyjętych święceniach. Przedłużeniem uroczystości w katedrze był wspólny posiłek w seminarium.

Nowo wyświęceni diakoni:

Reklama

dk. Tomasz Brzuzy z parafii św. Anny w Różanie, diecezja łomżyńska;

dk. Adrian Czarnecki z parafii Najświętszego Zbawiciela w Szczecinie;

dk. Krystian Dylewski z parafii Narodzenia NMP w Choszcznie;

Reklama

dk. Piotr Haluch z parafii Wniebowzięcia NMP w Węgorzynie;

dk. Norbert Krawczyk z parafii św. Stanisława BM w Szczecinie;

dk. Daniel Majchrzak z parafii Wniebowzięcia NMP w Węgorzynie;

dk. Grzegorz Medoń z parafii NSPJ w Brzeźnicy, archidiecezja krakowska;

dk. Mateusz Pakuła z parafii św. Andrzeja Boboli w Golczewie;

dk. Damian Rogoża z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Maszewie;

dk. Łukasz Suski z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gryficach.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adwentowy Dzień Skupienia Diakonów Stałych na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

diakonat

diakon

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Diakoni stali zgromadzili się dziś na Jasnej Górze na Adwentowym Dniu Skupienia. Służą w Kościele w Polsce od 2008 r. w 8 diecezjach. Mszy św. przewodniczył bp Rudolf Pierskała z Opola. Na Jasnej Górze tuż przed rozpoczęciem adwentu diakoni stali spotykają się od 4 lat.

Diakon może sprawować wiele funkcji sakramentalnych i liturgicznych; głosić Słowo Boże, udzielać chrztu, przechowywać i rozdawać Komunię św., asystować i błogosławić w imieniu Kościoła związki małżeńskie, a także przewodniczyć obrzędom żałobnym i pogrzebowym. W odróżnieniu od kapłana nie może jednak sprawować Eucharystii, spowiadać i udzielać sakramentu namaszczenia chorych. Diakon stały, który przyjmuje święcenia, wchodzi do stanu duchownego.

CZYTAJ DALEJ

Iran: czy mistrz olimpijski jest terrorystą islamskim?

2021-07-28 09:12

[ TEMATY ]

terroryzm

Tokio 2020

RSI Sport/screen

Javad Foroughi

Javad Foroughi

Duże emocje w samym Iranie i poza jego granicami wywołało mistrzostwo olimpijskie strzelca z tego kraju 41-letniego Javada (Dżawada) Foroughiego w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego z odległości 10 metrów. Wielkiej radości i dumie mieszkańców Republiki Islamskiej z osiągnięcia swego rodaka towarzyszą nie mniejsze protesty społeczne w wielu miastach, a także zarzuty pod jego adresem, zwłaszcza ze strony obrońców praw człowieka z powodu zaangażowania nowego mistrza olimpijskiego w działalność terrorystyczną w szeregach tzw. Strażników Rewolucji (pazdaranów). On sam mówił w maju br. o swym udziale jako pielęgniarza w wojnie w Syrii w rejonie Palmyry.

Zloty medalista, który 11 września skończy 42 lata, jest pielęgniarzem, zatrudnionym w stołecznym szpitalu Baqiytallah. Jak sam powiedział po dekoracji medalowej, pracuje „na pierwszej linii” walki z koronawirusem, którym zresztą zaraził się, i to dwukrotnie. Najpierw musiał przejść kwarantannę, po czym wyzdrowiał, wrócił do pracy i wznowił treningi, ale po kilku miesiącach ponownie się zaraził wirusem i przez ponad miesiąc nie mógł się przygotowywać do igrzysk.

CZYTAJ DALEJ

Potrzebna krew!

2021-07-28 11:00

mat.pras.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęca do oddawania krwi. Wciąż jej brakuje, a jest niezbędna do ratowania życia. Potrzebne są wszystkie grupy, a obecnie przede wszystkim minusowe.

Krew można oddać w punktach stacjonarnych, m.in w RCKIK we Wrocławiu przy ul. Czerwonego Krzyża oraz w krwiobusie  RCKIK-u. Akcja ma duże znaczenie. Zebrana krew jest potrzebna m.in. do leczenia poważnych chorób onkologicznych, pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych i w wielu innych sytuacjach ratowania życia. – Lato to okres, kiedy występują niedobory krwi. Potrzebne są wszystkie grupy, a obecnie przede wszystkim minusowe, w tym szczególnie 0 Rh-. Serdecznie zapraszamy wszystkich krwiodawców – mówi Monika Kopeć, specjalistka ds. promocji z RCKiK. Jak dodaje, 0 Rh- to grupa stosunkowo rzadka: ma ją tylko 6 na 100 Polaków, a można ją przetoczyć każdemu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję