Reklama

Głos z Torunia

W hołdzie św. Janowi Pawłowi II

W toruńskiej katedrze pw. Świętych Janów 3 maja odbył się koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II. Jego ramy niemal w całości wypełniła „Missa Jubilate” Tomasza Glanca, kompozytora pochodzącego z Nowego Miasta Lubawskiego, działającego od wielu lat w Niemczech. Utwór przeznaczony na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów powstał w 2003 r. z okazji 25-lecia pontyfikatu Papieża Polaka.

Toruński koncert był częścią trasy, podczas której prezentowano „Missa Jubilate”. Muzyczny akt wdzięczności za kanonizację Jana Pawła II obejmował 2 wykonania liturgiczne (1 maja w Gnieźnie i 4 maja w Poznaniu) oraz 2 wykonania koncertowe (2 maja w bazylice św. Tomasza w Nowym Mieście Lubawskim oraz 3 maja w Toruniu).

Reklama

Wykonawcami „Mszy Jubileuszowej” byli soliści Opery Kolońskiej: Danuta Bernolak, Ewa Kluza, Róża Frąckiewicz, Piotr Wnukowski oraz Chór „Benedictus” Polskiej Misji Katolickiej w Wuppertalu (przygotowany przez Benedykta Frąckiewicza), Chór Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu (przygotowany przez Czesława Grajewskiego) i Gdańska Orkiestra Kameralna. Wykonaniami koncertowymi kierował Tomasz Glanc, liturgicznymi natomiast Benedykt Frąckiewicz przy organowym akompaniamencie kompozytora.

„Missa Jubilate” to dynamiczne dzieło, skomponowane z użyciem środków technicznych współczesnej muzyki. Oprócz klasycznych części zawiera dodatkowo instrumentalny wstęp oraz „Ave Maria” i „Pater noster” przeznaczone na tercet solistów. W wykonaniach koncertowych części utworu przedzielane były recytacjami tekstów św. Jana Pawła II, które w Nowym Mieście Lubawskim czytała aktorka Barbara Bursztynowicz, a w Toruniu chórzysta zespołu „Benedictus” Bogdan Dmowski.

„Msza Jubileuszowa” Tomasza Glanca wzbudziła żywe zainteresowanie, o czym świadczyła licznie zgromadzona publiczność. Słowa uznania dla artystów wyrazili bp Andrzej Suski, bp Józef Szamocki oraz burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego Józef Blank.

Dla nas, chórzystów sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu, trasa koncertowa „Missa Jubilate” była radosnym i pełnym wzruszeń przeżyciem. 4 koncerty, w których uczestniczyliśmy, ukoronowały 4-miesięczny okres niełatwych przygotowań. Pragniemy podziękować Tomaszowi Glancowi za zaproszenie do udziału w tym niecodziennym przedsięwzięciu.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bardo w hołdzie św. Janowi Pawłowi II

Niedziela świdnicka 23/2014, str. 8

[ TEMATY ]

koncert

P. Ziemacki

W niedzielę 25 maja o godz. 19 w bazylice Nawiedzenia NMP w Bardzie odbył się kolejny koncert Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego – tym razem w programie znalazły się „Litanie ostrobramskie”, Stanisława Moniuszki. Wystąpili Anna Jeruć-Kopeć (sopran) z Londynu, Magdalena Kulig (alt) z Wrocławia, Alex Tsilogiannis (tenor) Grek z Londynu, Makarij Pihura (bas), Ukrainiec ze Lwowa oraz Chór i Orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk – blisko 90 wykonawców.

CZYTAJ DALEJ

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

2021-07-27 15:40

[ TEMATY ]

cud

Vatican News

Do klasztoru Wcielenia w Madrycie od wczoraj przybywają wierni z różnych regionów kraju. Dzisiaj przypada wspomnienie św. Pantaleona i dokonuje się tzw. cud krwi, który wierni mogą obserwować bezpośrednio na ekranach.

Pantaleon urodził się w 280 r. w Nikomedii. Zgodnie z wolą ojca ukończył medycynę i został lekarzem na dworze cesarza Galeriusza Maksymiana. Po nawróceniu na chrześcijaństwo zaczął leczyć bezpłatnie, co przysporzyło mu wielu wrogów. Uwięziony i okrutnie torturowany nie wyrzekł się jednak wiary chrześcijańskiej. Ostatecznie został ścięty 27 lipca 305 r.

CZYTAJ DALEJ

Krakowskie ŚDM we wspomnieniach włoskiego dziennikarza

2021-07-28 08:28

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Archiwum Paolo Fucili

Fucili Paolo

Fucili Paolo

Paolo Fucili od zawsze był zafascynowany Światowymi Dniami Młodzieży. Jako dziennikarz uczestniczył po raz pierwszy w historycznym ŚDM, który miał miejsce w Rzymie w czasie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Dla telewizji włoskiego Episkopatu TV2000 relacjonował ŚDM w Krakowie. W międzyczasie napisał książkę o historii Dni Młodzieży. Z okazji piątej rocznicy spotkania Franciszka z młodzieżą świata w Krakowie przeprowadziłem z nim krótką rozmowę.

Włodzimierz Rędzioch: - Co oznaczało dla Ciebie uczestnictwo w ŚDM w Krakowie?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję