Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakorzenieni w glebie świętości

Niespełna dwa tygodnie po kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II do parafii Trójcy Przenajświętszej i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Trzeszczanach zawitały jego relikwie. Intronizacji dokonał 10 maja br. świadek życia i papieskiej posługi Jana Pawła II, jego wieloletni sekretarz, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Uroczystość ta stanowiła zwieńczenie misji św., które od 4 do 9 maja prowadził w parafii inny kapłan związany z Papieżem Polakiem – towarzysz jego podróży apostolskich, dyrektor Watykańskiego Serwisu Informacyjnego, ks. Jarosław Cielecki. To on przez kilka dni przygotowywał mieszkańców parafii Trzeszczany do tego wyjątkowego wydarzenia, dzieląc się z nimi wspomnieniami ze swoich spotkań z Ojcem Świętym, a w piątkowy wieczór poprowadził nabożeństwo o uzdrowienie duszy i ciała przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II i św. o. Charbela, libańskiego mnicha, pustelnika, cudotwórcy i uzdrowiciela, którego kult coraz bardziej rozpowszechnia się w naszym kraju.

Reklama

Sobotnie uroczystości rozpoczął zespół młodzieżowy, który okolicznościowymi pieśniami wprowadził wiernych w modlitewny nastrój. Z plebanii wyruszyła procesja przed pomnik św. Jana Pawła II, poświęcony przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego, po czym relikwie zostały uroczyście wprowadzone do miejscowej świątyni. Czcigodnego Gościa ze Lwowa, który przybył wraz ze swoim sekretarzem ks. prał. Andrzejem Legowiczem i wikariuszem generalnym archidiecezji lwowskiej ks. inf. Józefem Pawliczkiem, a także relikwie Ojca Świętego Jana Pawła II – gorąco powitali zgromadzeni w kościele wraz z gospodarzem parafii ks. Grzegorzem Hałasem, który poprosił ks. Arcybiskupa o sprawowanie Najświętszej Ofiary i wygłoszenie słowa Bożego. Abp Mokrzycki podzielił się radością z obecności w Trzeszczanach oraz zachwytem nad tutejszą świątynią. – Nie wiedziałem, że jest tu tak piękny kościół. Jak wielka musiała być wiara naszych praojców, że przekazali i zostawili nam taką piękną świątynię. Cieszę się, że będzie przebywał w niej Ojciec Święty Jan Paweł II.

W homilii ks. Arcybiskup mówił: – Wszyscy jesteśmy jeszcze pod wrażeniem tej uroczystości, podczas której Ojciec Święty Franciszek uznał świętość Jana Pawła II. A my dziś ciesząc się, dziękując razem Bogu, chcemy mieć go w naszym kościele, chcemy mieć go w naszych sercach. Przypomniał słowa Jana Pawła II: „Święci nie proszą, abyśmy ich chwalili, ale abyśmy ich naśladowali”, i zaprosił zgromadzonych do wspólnego zastanowienia się nad tym, czego uczy nas świętość tego niezwykłego ucznia Jezusowego XX wieku. Odwołując się do wspomnień o osobie Papieża Polaka, nakreślił najważniejsze cechy jego posługi, jego pokorę, ducha modlitwy, ukochanie Eucharystii, zawierzenie Maryi. – Był to człowiek wiary. Jego myśli ciągle zwracały się ku Panu Bogu. To była jakby nieustanna modlitwa. (…) Trwał na kolanach przed Bogiem, żył Bogiem i dla Boga – mówił abp Mokrzycki i wzywał zgromadzonych w świątyni: – Naśladujmy św. Jana Pawła II, bo przecież mogliśmy widzieć, na czym polega kroczenie do świętości, a bliskość Świętego niech nas zachęca do świętego życia, do spowiedzi, do uczestnictwa we Mszy św., do codziennej modlitwy w domach i w kościołach, podczas pracy i odpoczynku. Jan Paweł II niestrudzenie powtarzał, że prawdziwi uczniowie Chrystusa są zakorzenieni w glebie świętości. Nauczył nas prostej modlitwy o świętość: „Panie, przyjmij mnie takim, jaki jestem. Z moimi wadami, z moimi słabościami. Ale spraw, bym stał się takim, jak tego pragniesz”. Moi Drodzy, dzisiaj nie możemy mieć żadnych wątpliwości, co do skuteczności tej modlitwy. Dzisiaj każdy z nas powinien uczynić ją swoją.

Na realizację tego zadania, na drogę ku świętości wierni parafii Trzeszczany otrzymali od ks. Arcybiskupa błogosławieństwo relikwiami. Po zakończeniu uroczystości każdy mógł je ucałować, dotykając fizycznie i duchowo świętości Jana Pawła II i prosząc go o umiejętność zakorzenienia swojego życia w glebie świętości.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: papieskie relikwie nie są ozdobą kościoła

[ TEMATY ]

relikwie

abp Stanisław Gądecki

BOŻENA SZTAJNER

Relikwie św. Jana Pawła II nie są ozdobą kościoła, ale mają nas inspirować do świętości, podkreślił abp Stanisław Gądecki, który 23 czerwca wieczorem przewodniczył Mszy św. w parafii pw. Trójcy Świętej w Zimnowodzie położonej na południowych krańcach archidiecezji poznańskiej. Podczas Eucharystii arcybiskup metropolita uroczyście wprowadził do świątyni parafialnej relikwie papieża, udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z miejscowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II i poświęcił odrestaurowaną wieżę kościoła.

Jak podkreśla w rozmowie z KAI ks. Dariusz Walkowiak, proboszcz parafii w Zimnowodzie, relikwie I stopnia – krwi św. Jana Pawła II – parafia otrzymała od kard. Stanisława Dziwisza, długoletniego sekretarza papieża. – Delegacja parafian odebrała je 29 maja podczas pielgrzymki do Krakowa. Natomiast ich wprowadzenie do naszego kościoła poprzedziło duchowe przygotowanie, które odbyło się przed kanonizacją papieża – mówi ks. Walkowiak dodając, że w jego ramach odprawiono m.in. Drogę Światła, nabożeństwo polegające na rozważaniu opisanych w Piśmie Świętym spotkań ze zmartwychwstałym Chrystusem, którego propagatorem był Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Potrzeba nam świętych i trzeźwych ojców

2021-07-27 10:33

[ TEMATY ]

trzeźwość

ojciec

pixabay.com

Na potrzebę trzeźwości we wszystkich obszarach życia społecznego, zwłaszcza w rodzinach zwracał uwagę bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej i przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przy Konferencji Episkopatu Polski. Wygłosił on homilię podczas 17. Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu. Szczególną rolę w wychowaniu do trzeźwości – jak mówił kaznodzieja – mają ojcowie.

Kaznodzieja wielokrotnie odnosił się do słów bł. ks. Bronisława Markiewicza „Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie”. Podkreślił, że w tym stwierdzeniu wcale nie ma przesady.

CZYTAJ DALEJ

W Starej Wsi rozpoczynają się Ignacjańskie Dni Młodzieży

2021-07-28 12:04

archiwum IDM

Koncert w tle sanktuarium

Koncert w tle sanktuarium

Jutro w Starej Wsi k/ Brzozowa rozpoczynają się Ignacjańskie Dni Młodzieży. Wydarzenie poprzedziły dziesięciodniowe rekolekcje. Spotkanie organizowane jest od 2004 roku przez jezuitów i łączy ze sobą młodzież z różnych regionów Polski. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Serce na dłoni”.

Jak wyjaśnia o. Paweł Witon – organizator wydarzenia - Młodzież przyjeżdzająca do Starej Wsi pochodzi ze wspólnot prowadzanych przez jezuitów. Młodzież każdego roku przebywa tutaj na rekolekcjach w połowie lipca. Wieńczą je właśnie Ignacjańskie Dni Młodzieży. To są takie dni integracyjne, ponieważ młodzież podczas samych rekolekcji podzielona jest na cztery stopnie i te stopnie osobno przeżywają swoje rekolekcje. Ignacjańskie Dni Młodzieży to jest próba integracji tej młodzieży z całej Polski, ponieważ oni na codzień właściwie formują się tylko w swoich grupach, więc jest to jakaś okazja do tego, żeby przebywali razem i również doświadczyli czegoś co było wcześniej – zauważył jezuita.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję