Reklama

Aspekty

Pod prąd światu

– Pan Jezus tak jak Dwunastu Apostołom, tak również Wam mówi słowa, które idą pod prąd standardom współczesnego świata – powiedział bp Tadeusz Lityński w homilii podczas uroczystości święceń diakonatu. Pięciu nowych diakonów dla naszej diecezji zostało ustanowionych 17 maja w zielonogórskiej konkatedrze

Nowi diakoni to: Łukasz Żołubak z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu, Jakub Włodarczak z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Nowym Miasteczku, Michał Płończak z parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie, Wojciech Nowak z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Ulimiu oraz Piotr Kamiński z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze. Jeszcze przez jeden rok będą kontynuować swoją formację w seminarium, przygotowując się do święceń kapłańskich.

Reklama

Bp Lityński powiedział diakonom, żeby zaufali Bogu i nie lękali się Jego programu, chociaż w pierwszej chwili może się wydawać niezrozumiały. – Pan Jezus tak jak Dwunastu Apostołom, tak również wam mówi słowa, które idą pod prąd standardom współczesnego świata – mówił Ksiądz Biskup. – Nie licz, aby Tobie służono, nie oczekuj tego, by się Tobie kłaniano, ale sam usługuj. Zginaj się do pomocy innym, broń się przed mentalnością współczesnego świata. w którym jeden odwraca się od drugiego, jeden staje przeciwko drugiemu – to jest mentalność egoizmu, która powinna być obca diakonowi. Niech kieruje wami postawa Chrystusa, uczcie się tej postawy, trwając w bliskości tabernakulum.

Podczas święceń diakoni otrzymali strój liturgiczny – stułę, którą będą nosić na lewym ramieniu oraz dalmatykę, czyli wierzchnią szatę z rękawami.

– Sakrament święceń został ustanowiony przez Chrystusa, który uczynił Apostołów i ich następców, czyli biskupów, uczestnikami swojej własnej misji. Z kolei biskupi zadania swego urzędu przekazali w różnym stopniu innym członkom Kościoła. Dlatego już od czasów starożytnych urząd kościelny sprawowany jest w trzech odrębnych stopniach przez biskupów, prezbiterów i diakonów – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik kurii diecezjalnej. – Diakoni znajdują się na najniższym szczeblu hierarchii. W jedności z biskupem i jego prezbiterium wypełniają oni swoją posługę w liturgii, głoszeniu Słowa Bożego i dziełach miłości. Diakoni odczytują Ewangelię podczas Mszy św. i usługują przy ołtarzu. Mają prawo rozdzielać wiernym Komunię św. Mogą głosić kazania, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu małżeństw, przewodniczyć modlitwom i prowadzić pogrzeby. Diakoni, którzy przygotowują się do przyjęcia święceń kapłańskich, zobowiązani są do zachowywania celibatu.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Posłanie diakonów do parafii

14 księży diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu zasiliło pracę duszpasterską w diecezji. W ramach praktyk przed przyjęciem święceń prezbiteratu zostali posłani, aby w sposób bezpośredni zetknąć się z posługą duszpasterską. Ich zadaniem na różnych placówkach w diecezji będzie: katechizacja, głoszenie słowa Bożego, pomoc w posłudze sakramentalnej oraz praca z grupami parafialnymi. Rozesłania, w kaplicy WSD, dokonał bp Edward Frankowski. Każdego praktykanta odbierał Ksiądz Proboszcz parafii, w której diakon będzie służył. Na zdjęciu: diakoni w dniu święceń diakonatu 12 maja 2012 r. (Red.)

CZYTAJ DALEJ

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

2021-07-27 15:40

[ TEMATY ]

cud

Vatican News

Do klasztoru Wcielenia w Madrycie od wczoraj przybywają wierni z różnych regionów kraju. Dzisiaj przypada wspomnienie św. Pantaleona i dokonuje się tzw. cud krwi, który wierni mogą obserwować bezpośrednio na ekranach.

Pantaleon urodził się w 280 r. w Nikomedii. Zgodnie z wolą ojca ukończył medycynę i został lekarzem na dworze cesarza Galeriusza Maksymiana. Po nawróceniu na chrześcijaństwo zaczął leczyć bezpłatnie, co przysporzyło mu wielu wrogów. Uwięziony i okrutnie torturowany nie wyrzekł się jednak wiary chrześcijańskiej. Ostatecznie został ścięty 27 lipca 305 r.

CZYTAJ DALEJ

Bośnia i Hercegowina: 32. Międzynarodowy Festiwal Młodych w Medjugorie

2021-07-28 11:02

[ TEMATY ]

Medjugorie

Archiwum biura pielgrzymkowego

Figura Matki Bożej w Medjugorie

Figura Matki Bożej w Medjugorie

W niedzielę 1 sierpnia rozpoczyna się w Medjugorie kolejny Międzynarodowy Festiwal Młodych. Uroczystej Mszy św. dla uczestników będzie przewodniczył były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Robert Sarah, a wraz z nim nuncjusz apostolski abp Luigi Pezzuto, abp Tadeusz Wojda z Gdańska, włoski biskup Guido Gallese oraz prowincjał bośniackich franciszkanów o. Miljenko Steko - poinformowała parafia tego miejsca pielgrzymkowego w Bośni i Hercegowinie.

Hasłem tegorocznego, 32. Międzynarodowego Festiwalu Młodych (po chorwacku „Mladifest”), które potrwa do 6 sierpnia, są słowa: „Co dobrego mam czynić?” z Ewangelii wg św. Mateusza (19,16). Jak informują organizatorzy, do 2019 r. przybywało na spotkania nawet 50 000 uczestników z ponad 100 krajów świata. Liczba ta znacznie zmalała w ub. roku ze względu na pandemię koronawirusa i ograniczyła się głównie do okolicznej młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję