Reklama

Aspekty

„Człowiek Człowiekowi” 2014

Żyją i pracują pośród nas. Mijamy ich w naszych miastach i miejscowościach. To nasi sąsiedzi, krewni lub przyjaciele. Często wiemy, że poświęcają swój czas dla innych, ale czy uświadamiamy sobie, że oni czynią tym rzeczy wielkie?

Właśnie o takich osobach i instytucjach myślimy w dniu, w którym Biskup Diecezjalny honoruje je statuetką „Człowiek Człowiekowi”.

Kilka słów o samej nagrodzie

Reklama

Statuetka „Człowiek Człowiekowi” jest wyróżnieniem Biskupa Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Jako nagroda statuetka została ustanowiona w 1999 r. na wniosek Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej i Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie. Honorując diecezjan zaangażowanych w pomoc bliźniemu, Kościół diecezjalny w osobie Biskupa chce im podziękować za ich świadectwo i za szerzenie idei dobroczynności. W dotychczasowych piętnastu edycjach nagrody (1999 – 2013) wręczono łącznie 88 statuetek, nagradzając w ten sposób osoby i przedsiębiorstwa z terenu całej diecezji.

Tegoroczna edycja

W tym roku odbyła się już 16. edycja nagrody. Posiedzenie Kapituły Nagrody „Człowiek Człowiekowi” odbyło się 20 marca br. Z terenu całej diecezji wpłynęło łącznie 19 wniosków. Po dokładnej analizie kapituła postanowiła rekomendować do przyznania nagrody 6 osób, z czego 5 osób w kategorii kandydat indywidualny oraz 1 osoba w kategorii darczyńca-firma.

Dla wyróżnionych osób ta nagroda była niespodzianką. – Dla mnie ta nagroda jest wielkim zaskoczeniem. Jestem bardzo szczęśliwa. Ale to także zobowiązuje mnie do dalszej pracy. Kiedy powstawał oddział Caritas w naszej parafii, to nie sądziłam, że to się tak rozwinie i mnie tak mocno wciągnie. Codziennie dziękuję Bogu za łaski, ale i proszę Go o pomoc dla potrzebujących. Razem z mężem prowadzimy firmę i ciężko pracujemy. Ta nagroda jeszcze bardziej nas mobilizuje do dalszej pracy – wyjaśniła Bożena Płotnicka z Różanek.

Reklama

W tym roku statuetki zostały wręczone 14 maja w zielonogórskiej konkatedrze. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Stefan Regmunt. Statuetki zostały wręczone po Mszy św.

– Ta nagroda zobowiązuje i wzywa do czegoś więcej. Ja bardzo lubię swoją pracę. Wykonuję ją z radością, a jeszcze dostałam za to taką szczególną nagrodę. Mam duże wsparcie u męża, dzieci i wnuków. Powtarzam sobie, że jeśli życie nie będzie radosną służbą, to co ono jest warte. Św. Jan XXIII mawiał: „Radość, służba i pogodne oblicze dla bliźniego to są sprawy bardzo ważne”. I to jest dla mnie codzienną inspiracją – dodała Barbara Butkiewicz.

W tym roku bp Stefan Regmunt uhonorował następujące osoby:

Władysław Nowak jest wieloletnim wolontariuszem Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie. Prowadzi skuteczną i wytrwałą pracę z osobami wykluczonymi społecznie, bezdomnymi, cierpiącymi i uzależnionymi. Pełni także obowiązki gospodarza ośrodka kolonijnego w miejscowości Długie k. Strzelec Krajeńskich. Dzięki jego pracy wielu wykluczonych wróciło do godnego życia, do rodziny i małżeństwa. Swoją codzienną i pokorną służbą w Długiem poświęca się bliźnim.

Bożena i Bogusław Płotniccy to małżonkowie, którzy w służbę drugiemu człowiekowi wkładają wiele serca i zaangażowania. Codziennie poświęcają swój czas na działalność na rzecz potrzebujących w Parafialnym Zespole Caritas; wiele sił poświęcają, szukając nowych sposobów przychodzenia z pomocą potrzebującym w Różankach. Angażując się rzecz bliźniego, ofiarowują także swoje prywatne pomieszczenia na potrzeby działalności miejscowego Caritas.

Ryszard Łotarewicz jest członkiem Akcji Katolickiej naszej diecezji, a także wolontariuszem Parafialnego Zespołu Caritas. Jego codzienny czas wypełnia troska o drugiego człowieka. To człowiek oddany innym, a jednocześnie bardzo skromny. Wrażliwy na krzywdę, ucisk i biedę. Sposób jego dobroczynności jest nietuzinkowy, a zarazem bardzo prosty i skuteczny. To wzór ojca i człowieka zanurzonego bez reszty w Bogu i w Jego Kościele.

Barbara Butkiewicz jest wolontariuszką Parafialnego Zespołu Caritas i świetlicy „Ciepły Kącik u Jezusa” w Międzyrzeczu. Zaangażowana w te dzieła od 2000 r. Pomaga najmłodszym w odrabianiu lekcji, organizuje dla nich konkursy, zabawy, dba o kulturę osobistą dzieci oraz o ich rozwój duchowy poprzez modlitwę i udział w nabożeństwach. Pani Barbara jest osobą skromną, bez rozgłosu niesie z uśmiechem dobro i pomoc wszystkim potrzebującym.

Mariola i Piotr Narowscy są założycielami ośrodka diecezjalnego Ruchu „Spotkania Małżeńskie”. Są także jego liderami i animatorami. Organizują katechizację dla narzeczonych, tzw. wieczory dla zakochanych. Koordynują Fundusz Ochrony Matki i Dziecka im. Biskupa Wilhelma Pluty. Wiara i religijność państwa Narowskich oparta jest na osobistym doświadczeniu Boga.

Hipermarket Carrefour w Zielonej Górze, którego dyrektorem jest Piotr Czekaj, jest bardzo otwarty na działalność charytatywną i dobroczynną przez cały rok. Życzliwość i otwartość na wszelkie akcje Caritas naszej diecezji pomagają pracownikom i wolontariuszom Caritas motywować się wzajemnie do dalszego działania.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. inf. Ireneusz Skubiś nagrodzony Laurem SDP

[ TEMATY ]

nagroda

Grzegorz Boguszewski

- Jest ksiądz dla nas wzorem, autorytetem i nauczycielem, zawsze mocno zatroskanym o kondycję moralną Polaków – kapłanem i Polakiem wielkiego sumienia – powiedział red. Wojciech Reszczyński w laudacji wygłoszonej na cześć ks. inf. Ireneusza Skubisia, honorowego redaktora naczelnego „Niedzieli”. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich nagrodziło ks. inf. Skubisia Laurem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za 2016 r.

Laur przyznawany jest jako wyraz "najwyższego uznania dziennikarzy - dla dziennikarzy, dla autorytetów zawodowych, etycznych oraz najwyższej klasy profesjonalizmu". Nagrodę przekazał prezes SDP red. Krzysztof Skowroński.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę

2021-07-28 07:40

Paweł Wysoki

Sekretariat Pieszej Pielgrzymki z Lublina na Jasną Górę rozpoczął działalność 27 lipca. Codziennie aż do wyruszenia pielgrzymki (4 sierpnia) przed archikatedrą lubelską dyżurują wolontariusze w godz. 19.00-17.00. Istnieje możliwość zapisów na pielgrzymkę, jak również wsparcia funduszu „Idę z Tobą”.

CZYTAJ DALEJ

Błażej Kmieciak prostuje fałszywą tezę mediów o skali pedofilii wśród duchownych

2021-07-28 12:51

[ TEMATY ]

raport

Adobe Stock

Raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii nie daje podstaw do wniosku, że 30% pedofilów to duchowni - podkreśla w rozmowie z KAI szef Komisji Błażej Kmieciak, prostując tezę prezentowaną wczoraj przez wiele mediów. Wedle badań przytoczonych w ogłoszonym wczoraj Raporcie, duchowni są sprawcami około 1 procenta przestępstw pedofilskich.

Publikujemy treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję