Opłatek chorych i niepełnosprawnych
Artystyczny potencjał
Reklama
28 grudnia ub.r., w kościele ojców redemptorystów w Głogowie odbyło się spotkanie opłatkowe, które zintegrowało środowisko chorych, niepełnosprawnych, ich rodzin i opiekunów.
O godz. 10.00 odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem bp. A. Dyczkowskiego. W homilii Ksiądz Biskup, mówiąc o cierpieniu i przeżywaniu niepełnosprawności, wspomniał, że dotknie ono wcześniej czy później każdego człowieka. Jest więc ważne, aby umieć nadać sens życiu - nawet w tych niełatwych sytuacjach, a pomocą i odpowiedzią na ten trudny czas jest Jezus Chrystus. Ksiądz Biskup zachęcił do tego, aby rozwijać swoje własne, ukryte nieraz talenty, które każdy z nas posiada.
W procesji z darami chorzy zanieśli chleb i wino, świecę - świąteczny dar dla Księdza Biskupa, nową legitymację i Statut Centrum Ochotników Cierpienia, ceramiczną czarę - dar Warsztatów Terapii Zajęciowej "Arka", który nieśli chłopcy z Warsztatów przebrani za Trzech Króli.
Po Mszy św. odbyły się Jasełka w wykonaniu młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie z głogowskich Warsztatów Terapii Zajęciowej "Arka". Przedstawienie to stanowiło niejako odpowiedź na słowa Księdza Biskupa o wykorzystaniu artystycznego potencjału drzemiącego w tych młodych ludziach. Barwna inscenizacja i śpiew kolęd poruszyły wszystkich, dostarczając wielu emocji i wzruszeń.
W spotkaniu tym, którego inicjatorem był Apostolat Chorych - Centrum Ochotników Cierpienia, wzięło udział ok. 400 osób. Wśród nich byli niewidomi, niepełnosprawni fizycznie i umysłowo, osoby starsze. Do organizacji tego dnia przyczynili się też Cisi Pracownicy Krzyża, Dolnośląski Związek Inwalidów Narządu Ruchu, Związek Niewidomych, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej "Arka".
Na opłatek przybył biskup diecezjalny Adam Dyczkowski oraz starosta powiatu głogowskiego Elżbieta Urbanowicz-Przysiężna.
Katarzyna Pawłowska
Wigilia dla samotnych
Franciszkańskie serce
Reklama
Pod koniec maja 2002 r. wspólnota z klasztoru ojców franciszkanów we Wschowie podjęła się budowy Domu Serca, który ma służyć ludziom biednym, samotnym oraz stowarzyszeniom przyklasztornym. Choć budowa obiektu nie jest jeszcze zakończona, to już odbyły się w niej pierwsze uroczystości. Inicjatywa ta została wzmocniona słowami Ojca Świętego, który podczas swej ostatniej wizyty w Ojczyźnie, pod hasłem "Bóg bogaty w miłosierdzie", apelował o czyny miłości wobec najbardziej potrzebujących.
Podczas uroczystości związanych ze wspomnieniem św. Franciszka, które miały miejsce 5 października ub.r., wmurowano kamień węgielny pod Dom Serca. Wśród wzniosłych słów o potrzebie stworzenia tego typu obiektu padła obietnica, iż podczas Wigilii, wszyscy biedni lub samotni ludzie będą mogli spotkać się przy wspólnym stole, łamiąc się opłatkiem. Nie były to słowa rzucane na wiatr. W wigilijną noc, w wymagającym jeszcze wykończenia pomieszczeniu, spotkała się grupa ludzi ubogich z braćmi franciszkanami oraz z kapłanami pobliskich parafii.
Choć tego typu inicjatywa odbyła się po raz pierwszy we Wschowie, to jednak spotkała się z zainteresowaniem oraz słowami pełnymi ciepła skierowanymi pod adresem ojców franciszkanów. - Podjęliśmy się budowy oraz zorganizowania Wigilii, by nikt we Wschowie nie czuł się samotny i opuszczony. W ten sposób nasza wspólnota franciszkańska czynami miłości i miłosierdzia pragnie umocnić serca wszystkich tych, którzy takiej pomocy potrzebują - powiedział na koniec o. gwardian Lesław Szymborski.
Prace wykończeniowe obiektu mają potrwać do wiosny. Po ich zakończeniu obiekt będzie mógł być wykorzystywany do celów, na jakie został przeznaczony.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Marcin Machowski
Gorzów Wlkp.
Gorzowskie Porozumienie Młodzieży Katolickiej "Życie" zaprotestowało wobec propozycji SLD przywrócenia ustawodawstwa stalinowskiego, zezwalającego na powszechne zabijanie w Polsce dzieci nienarodzonych. 23 grudnia ub.r. Porozumienie wystosowało protest do Prezesa Rady Ministrów Leszka Millera, w którym czytamy m.in.: "Młodzież gorzowska doświadcza biedy codziennie. Na ile możemy, staramy się pomagać dzieciom, samotnym matkom, biednym, chorym, ludziom starszym, bezrobotnym, bezdomnym, uzależnionym... Niestety, w tej działalności nie doświadczamy pomocy ze strony władz (choć to rządzących zadanie). Nie zaradzi polskiej biedzie rozpętanie przez SLD i UP nowej wojny z dziećmi nienarodzonymi w imię ideologii liberalnej. My tej wojny nie chcemy. Jeżeli jednak ponownie władza uderzy w bezbronnych, nie pozostaniemy bierni. (...) Domagamy się publicznego zapewnienia z Pana strony, jako premiera rządu i szefa SLD, że ani rząd, ani SLD, nie wprowadzą propozycji zmian zapisów ustaw regulujących prawną ochronę dziecka poczętego".
Żary
27 grudnia w godz. 15.00-18.00 we wszystkich kościołach w Żarach odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu w ramach comiesięcznej modlitwy mieszkańców za swoje miasto. Potem, w godzinach od 18.00 do 20.00 trwała jeszcze adoracja w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa zakończona Mszą św. z modlitwą o uzdrowienie. Comiesięczne spotkania modlitewne skierowane do mieszkańców Żar animują żarskie wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. Natomiast Dom rekolekcyjny "W Duchu Świętym" w Żarch-Kunicach zaprasza wszystkich chętnych na rekolekcje. Odbędą się one w następujących terminach: 14-16 lutego, 21-23 lutego (dla młodzieży), 7-9 marca (dla AA), 21-23 marca. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem tel. 363-89-79 lub 470-11-47.
Zielona Góra
Coraz więcej jest przypadków, w których katolicy ze względów ideologicznych lub praktycznych żyją: złączeni tylko ślubem cywilnym lub w wolnym związku bądź po otrzymaniu rozwodu weszli w ponownym związek, oczywiście bez katolickiego ślubu kościelnego. W pierwszym przypadku "oddziaływanie duszpasterskie będzie zmierzało do uświadomienia konieczności harmonii pomiędzy życiem a wyznawaną wiarą i uczynienia wszystkiego co możliwe, ażeby doprowadzić te osoby do uregulowania ich sytuacji wedle zasad chrześcijańskich" (FC 82). Także jeżeli chodzi o rozwiedzionych, którzy zawarli nowy związek, Kościół zaleca, aby "nie pozostawiać ich swojemu losowi" i objąć odpowiednią troską duszpasterską. Rekolekcje dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych odbędą się w Zielonej Górze w parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w dniach 16-18 marca. Poprowadzi jej karmelita bosy z Łodzi o. Jan K. Brzana.
Jednym zdaniem
28 grudnia ub.r. bp Adam Dyczkowski uczestniczył w spotkaniu Akcji Katolickiej we Wschowie. Z członkami AK połamał się opłatkiem i złożył wszystkim świąteczne życzenia.
29 grudnia ub.r. w Niedzielę Świętej Rodziny bp Adam Dyczkowski przewodniczył Mszy św. dla rodzin w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze. W czasie Mszy św. z cyklu comiesięcznych spotkań Eucharystycznych dla rodzin nt. "Miłosierdzie Boże w rodzinie" Ksiądz Biskup wygłosił konferencję: "Jak wychowywać w duchu miłosierdzia".
4 stycznia w Galerii BWA Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie Wlkp. otwarto wystawę poplenerową z Dębna i Paradyża. Na otwarciu obecny był rektor Seminarium ks. dr Ryszard Tomczak.
4 stycznia w Muzeum Lubuskim w Zielonej Górze odbył się opłatek Rodzin Katyńskich, w którym uczestniczył bp Adam Dyczkowski.
4 stycznia bp Edward Dajczak wziął udział w spotkaniach opłatkowych w Gorzowie Wlkp.: dla Sybiraków oraz dla członków wspólnot "Wiara i Światło".
5 stycznia Chór "Cantabile" oraz Chór Katedry Gorzowskiej zaśpiewały najpiękniejsze kolędy i pastorałki w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp. Koncert poprzedziła Msza św., której oprawę muzyczną zapewnił Chór "Cantabile".
5 stycznia w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze odbyło się rodzinne kolędowanie w wykonaniu dwóch znanych muzykujących rodzin - Pospieszalskich i Steczkowskich.
7 stycznia bp Adam Dyczkowski wziął udział w spotkaniu opłatkowym Klubu Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze.
7 stycznia bp Edward Dajczak odprawił Mszę św. dla członków Solidarności Rejonu Gorzowskiego w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, po której odbyło się spotkanie opłatkowe.
9 stycznia w Gorzowie Wlkp. odbył się opłatek dla środowiska nauczycielskiego, w którym wziął udział bp Edward Dajczak.
Dzięki przedświątecznej akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy przeprowadzonej przez "Caritas" naszej diecezji w tym roku na wakacje wyjedzie około 2 tys. dzieci.
Na korytarzach Urzędu Miasta w Żarach postawiono stare płyty z herbami Promnitzów, byłych właścicieli pałacu i miasta, a korytarz na pierwszym piętrze zdobią barwne stylowe ryciny panoramy Żar z 1714 r. i portrety właścicieli wykonane przez Jana Stanisława Antosza.