Reklama

Niedziela Częstochowska

75. rocznica wybuchu II wojny światowej w Wieluniu

[ TEMATY ]

Częstochowa

rocznica

wojna

Zofia Białas

W Wieluniu jest tak, że z rocznicą wybuchu II wojny światowej i Dniem Weterana nieodłącznie związany jest odpust ku czci Matki Bożej Pocieszenia, przypadający w I niedzielę liturgicznym po wspomnieniu św. Augustyna (28 VIII). Poprzedzają go Wieluńskie Dni Maryjne (29-30 sierpnia).

W tym roku (75. rocznica wybuchu II wojny światowej) uroczystości obchodzone pod hasłem „Wieluń Miastem Pokoju i Pojednania 1939-2014” miały miejsce od 31 sierpnia do 1 września i odbywały się pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej - Bronisława Komorowskiego, a zaprosili na nie burmistrz Wielunia - Janusz Antczak i starosta wieluński - Andrzej Stępień.

Reklama

Szczególnym punktem rocznicowych uroczystości była suma odpustowa odprawiona na odrestaurowanych fundamentach wieluńskiej fary 31 sierpnia, na którą procesyjnie przyniesiono z wieluńskiej kolegiaty obraz Matki Bożej Pocieszenia, koronowany 43. lata temu przez dziś już św. Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz bp. Stefana Barełę, Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp senior Stanisław Nowak.

W czasie Mszy św. (przybyli na nią: przedstawiciele władz samorządowych, kapłani ziemi wieluńskiej, goście z Drezna, Osterburga, Adelebsen, kombatanci, poczty sztandarowe instytucji państwowych, straży pożarnych, szkół wieluńskich, harcerze z Łasku, Torunia, Wielunia i dalekiego Cypru, Bractwo Kalwaryjskie z Praszki, chóry z parafii kolegiackiej i św. Józefa, orkiestra strażacka z Wierzchlasu) uczczono Matkę Bożą Pocieszenia - Panią Ziemi Wieluńskiej i modlono się także w intencji poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej.

W homilii, poprzedzonej odczytaniem listu od papieża Franciszka skierowanego na ręce abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, będącego odpowiedzią na list władz miasta Wielunia, mówiącego o jednoczeniu się Ojca Świętego z wszystkimi, którzy wspominają tę smutną rocznicę, nawiązując do słów z Ewangelii: „Synu, oto Matka Twoja.”, abp Stanisław Nowak przypomniał, że 1 września 1939 r. o godz. 4.40 w Wieluniu rozpoczęła się II wojna światowa. Na uśpione miasto, a w nim na szpital i kościół , spadły pierwsze bomby. Rozpoczęła się walka z człowiekiem i Bogiem. Zginęło około 1200 mieszkańców; pierwsi byli pacjenci Szpitala Wszystkich Świętych.

Reklama

- Dobrze, że Wieluń miał i ciągle ma Matkę Bożą Pocieszenia, ma pocieszenie, co znaczy, że ma odkupienie, miłość, zbawienie - mówił Arcybiskup Senior. - Dziś, kiedy toczy się walka o sumienie człowieka - kontynuował - pamiętajmy, że w Kościele jesteśmy „drużyną Pana”, która musi toczyć walkę o wartości (sumienie, prawa człowieka, godność człowieka), musimy być tacy jak Jezus, Który z determinacją wkraczał do Jerozolimy, by dokonało się zbawienie człowieka i by każdemu z nas dać Matkę, by móc ostatecznie wypowiedzieć słowa: „Wykonało się”. - Wieluń, miasto symbol okrucieństwa wojny, chce być miastem pokoju i pojednania. Dlatego dziś z tego miejsca, z odrestaurowanych fundamentów fary, w obliczu licznych konfliktów, szczególnie tych w Iraku i na Ukrainie, krzyczy o pokój i pojednanie. Jest to możliwe, kiedy człowiek nie zlekceważy mowy sumienia. Dlatego wołamy: „I na straży stań sumienia, Święta Matko Pocieszenia”.

Dopełnieniem modlitwy w intencji pomordowanych było złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym ofiary bombardowania Wielunia w 1 września 1939 r. oraz odsłonięcie na Wieluńskiej Golgocie kolejnych 10 tablic z nazwiskami ofiar II wojny światowej, pochodzących z Wielunia i okolic.

Uroczystości z odrestaurowanych fundamentów fary przeniosły się do Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie odbyła się konferencja naukowa pt.: „Ludność cywilna wobec aktów terroru”. Przewodniczył jej dr hab. Marek Dutkiewicz, prof. uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Referaty wygłosili: prof. dr hab. Tadeusz Olejnik („Bombardowanie Wielunia 1.09.1939 r. przez lotnictwo niemieckie w świetle źródeł i literatury”), dr Jochen Bochler z Jeny („Szefowie niemieckiego zarządu cywilnego w okupowanej Polsce w 1939 r.”), Ryszard Bonisławski, senator RP („Miejsca pełne łez - martyrologia dzieci w Łodzi i regionie”), Marek Michalak, wiceminister, rzecznik praw dziecka RP („Ochrona praw dziecka podczas konfliktu zbrojnego”), prof. dr hab. Witold Kulesza, kierownik zakładu prawa karnego materialnego UŁ („Pamięć o bombardowaniu Wielunia 1.09.1939 r., jako dobro prawem chronione”), Andrzej Pietrasik, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju, burmistrz Płońska („Rola i odpowiedzialność miast w kształtowaniu kultury pokoju w kontekście cierpień ludności cywilnej podczas działań wojennych i aktów terroru”). Punktem szczególnym była promocja książki prof. Tadeusza Olejnika - „Wieluńska hekatomba. Początek wojny totalnej”, będącej poprawionym i rozszerzonym wydaniem publikacji wcześniejszej poświęconej tragedii Wielunia - „Wieluń polska Guernica”. Konferencji towarzyszyło otwarcie wystawy - XVII Międzynarodowy Salon Karykatury Antywojennej „Kragujevac 2013” (Serbia).

Wyjątkowym punktem uroczystości wieluńskich było wielopokoleniowe spotkanie mieszkańców Wielunia, świadków bombardowania Wielunia, władz samorządowych wszystkich szczebli, kapłanów wieluńskich, przedstawicieli Parlamentu RP, z wicepremierem Januszem Piechocińskim, przedstawiciela Parlamentu Europejskiego Janusza Wojciechowskiego, przedstawicieli kilku niemieckich miast, delegacji z zaprzyjaźnionych miast chorwackich, delegacji nauczycieli i uczniów ze Lwowa, Kombatantów RP, przedstawicieli organizacji społecznych, które odbyło się 1 września przed budynkiem, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający zbombardowanie Szpitala Wszystkich Świętych. Punktualnie o godzinie 4.40 rozległ się ryk syren, huk nadlatujących bombowców, a na ścianie budynku pojawiły się zdjęcia samolotów i walące się domy. Grozę tamtych kilku minut uwypuklił płacz dziecka… Pamięć poległych uczczono Apelem Poległych, salwą honorową i biało-czerwonymi wiązankami kwiatów złożonymi pod pomnikiem przedstawiającym zrozpaczoną matkę. Wszyscy jednogłośnie zwracali się do tych, którzy już zapomnieli, że wojna niesie spustoszenie i śmierć, zwłaszcza ludności cywilnej, by nie dopuścić do tego, by świat ogarnęła kolejna wojna światowa.

Uroczystości wieluńskie to jeszcze Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2014/2015, uroczysta sesja Rady Miejskiej w Wieluniu, Rady Powiatu w Wieluniu oraz Sejmiku Województwa Łódzkiego w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu, połączona z projekcją filmu „Wieluń miasto niepokonane” i odczytaniem Apelu do Zgromadzenia Ogólnego ONZ o ogłoszenie dnia 1 września Międzynarodowym Dniem Pamięci Cywilnych Ofiar Konfliktów Zbrojnych i Aktów Terroryzmu oraz widowisko multimedialne „Historia światłem malowana” na odrestaurowanych fundamentach fary wieluńskiej.

2014-09-05 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pokój bazuje na miłości

Niedziela Ogólnopolska 2/2015, str. 3

[ TEMATY ]

pokój

wojna

Vic_Padilla

W uroczystość Trzech Króli 2011 r. odszedł do Pana mój ojciec. Miał 100 lat. Pod koniec życia zadał mi pytanie: – Czy wiesz, dlaczego tak długo żyję? Bo nigdy nikogo nie zabiłem. – Przecież byłeś na wojnie. – Tak, ale nigdy nie celowałem do człowieka, co najwyżej do kół samochodu. Ojciec często wspominał, jak Opatrzność Boża czuwała nad tym, żeby wrócił do domu...

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Europy: tylko Chrystus jest prawdziwą nadzieją Europy!

2021-09-26 12:39

[ TEMATY ]

Europa

Karol Porwich/Niedziela

Nasz głos nie jest potężny, ale niesie ze sobą echo wielu wieków: istnieje tylko jedno imię, które należy głosić ze wszystkich dachów świata: Jezus Chrystus. On jest prawdziwą nadzieją Europy, bowiem jest prawdą, a tylko prawda czyni wolnymi - napisali przewodniczący europejskich episkopatów w przesłaniu do wszystkich mieszkańców Europy.

Członkowie Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), którzy w minionych dniach obradowali w Rzymie w ramach zebrania plenarnego w 50. rocznicę utworzenia tego gremium, skierowali przesłanie do wszystkich mieszkańców Europy. Przypomnieli w nim, że istotą Kościoła i wszelkich podejmowanych w nim działań, a także odpowiedzią na wyzwania, z jakimi mierzy się współczesnie kontynent europejski, musi być głoszenie Chrystusa i absolutna wierność Jego nauczaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję