Reklama

Wiara

V Niedziela Wielkanocy

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Z wielkoczwartkowej mowy pożegnalnej Jezusa w dzisiejszą niedzielę czytamy tylko wstęp. Jezus w swojej mowie do uczniów skupia się na tym, co było w danej chwili najbardziej dla nich istotne.

2025-05-14 16:07

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Magdalena Pijewska/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ewangelia J 13, 31-33a. 34-35

Po wyjściu Judasza z wieczernika Jezus powiedział: «Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy. Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, że jesteście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali».

Drodzy!

1. Z wielkoczwartkowej mowy pożegnalnej Jezusa w dzisiejszą niedzielę czytamy tylko wstęp. Jezus w swojej mowie do uczniów skupia się na tym, co było w danej chwili najbardziej dla nich istotne. Mówi im więc o dwóch ważnych sprawach: ku czemu sam zmierza, co się z Nim stanie, dokąd zaprowadzi Go posłuszeństwo Ojcu i – sprawa druga –co jest dla uczniów najważniejsze w obliczu bliskiej rozłąki. I Jezus przekazuje im coś szczególnego, coś dla nas zaskakującego. Oto informuje ich, że Jego śmierć na krzyżu – która uchodziła wówczas za najbardziej hańbiącą – a którą Chrystus poniesie – jest w istocie Jego drogą do chwały, do wspólnoty z Ojcem (idea własna Czwartego Ewangelisty: por. J 3,14n; 8,28; 12,32–34).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Co to oznacza? W praktyce sugeruje to wyraźnie, że Jezus patrzy i ocenia rzeczy, sytuacje, doświadczenia itd. zupełnie inaczej od nas. To, co dla człowieka może posiadać wartość, co wydawać mu się może cenne lub – przeciwnie – niepotrzebne, hańbiące lub wręcz uwłaczające jego godności itd., dla Chrystusa może takiej wartości nie posiadać. Powie bowiem przez usta proroka Izajasza: „Bo myśli Moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi Moimi drogami – wyrocznia Pana. Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi Moje – nad waszymi drogami i myśli Moje – nad myślami waszymi” (Iz 55, 8–9).

To ważna uwaga. Człowiek jest bowiem kuszony nieprzerwanie, aby przedstawiać sobie obraz Boga, Jego działanie, odczucia Boga, Jego miłość czy cierpliwość itd. na miarę swoich wyobrażeń. Kiedy więc brak mu cierpliwości do kogoś, sądzi, że również Bóg ją stracił, że przestał być Bogiem pełnym cierpliwości i miłości. Kiedy też człowiek – jak sądzi – wyczerpał limit wybaczania komuś jego upadków, potknięć, grzechów, żyje przekonaniem, że w analogiczny sposób zachowuje się też Bóg i że On również posiada limitowany zakres przebaczania, darowania grzechów. Takiej postawie dał przykład Piotr, który pytał Jezusa: „»Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat zawini względem mnie? Czy aż siedem razy?« Jezus mu odrzekł: »Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy«” (Mt 18,21–22).

Jednym słowem – sugeruje wyraźnie Jezus – miara Boga jest zupełnie inna od miary, której używa człowiek. I to jest piękne! To rodzi nadzieję! To jest gwarancją naszego pozytywnego myślenia i przyszłości, i o bliźnim. Ponieważ Pan Bóg kocha i świat, i człowieka, stąd zarówno świat, jak i człowiek mają przyszłość w Bogu. Mają ją także wtedy, kiedy nam wydaje się, jakoby jej już nie posiadali, bo – jak sądzimy – wyczerpały się wszelkie limity nadziei w myśleniu o nich.

Podziel się cytatem

Reklama

2. Jezus mówi coś jeszcze ważniejszego swoim uczniom przed powrotem do Ojca. Tłumaczy im – w sposób wolny i wyraźny, bez pośpiechu i bez nadmiaru słów – że przyszłość jest w Jego rękach tylko dlatego, że jest posłuszny Ojcu. Lecz od razu trzeba nam dodać, że Jego posłuszeństwo nie bierze się z lęku. Nic podobnego! Jest to posłuszeństwo wypływające z miłości. Ponieważ kocha, Jezus jest wolny od lęku. To miłość czyni Go odważnym, gotowym do poświęcenia. Miłość daje Mu odwagę, której brak tym wszystkim, którzy nie kochają. Ponieważ Jezus miłuje swojego Ojca, dlatego jest Mu posłuszny i stąd nie boi się niczego i nikogo. Powie św. Jan: „W miłości nie ma lęku, lecz doskonała miłość usuwa lęk, ponieważ lęk kojarzy się z karą. Ten zaś, kto się lęka, nie wydoskonalił się w miłości” (1 J 4,18).

Dlaczego Jezus mówi o tym? Chce odkryć przed uczniami tajemnicę swojej mocy, swojej siły, nadziei, radości. Jakby chciał im powiedzieć: jeśli wy również pokochacie na serio, na poważnie, jeśli z miłości uczynicie swoją siłę, wy także będziecie niezwyciężeni. Odtąd nikt i nic was nie pokona. Może – oczywiście – zadać cios waszemu ciału, ale ducha waszego nie przezwycięży. Wiara uczy, że takie zwycięstwo odnieśli męczennicy, którzy radują się teraz w niebie.

Podziel się cytatem

Lecz co znaczy „miłować”? Z pewnością, co należy wykluczyć, miłość nie jest tym samym, co uśmiechanie się do wszystkich, zamykając oczy na to, kim są i co robią. Miłość nie jest też dobrotliwą naiwnością. Nie jest ona też zabieganiem o dobrą atmosferę za wszelką cenę. Ponieważ miłość związana jest intymnie z prawdą, jest ona od prawdy zależna. A co jest największą prawdą? Przyjąć trzeba, że największą prawdą jest wewnętrzne piękno człowieka, prawda o jego pochodzeniu, że pochodzi od Boga i do Boga ma wrócić. Miłowanie zatem człowieka nie sprowadza się wyłącznie do zachwytu nad jego pięknem zewnętrznym, pięknem ciała, spojrzenia, materialnych rekwizytów, inteligencji czy fizycznej sprawności. To jest ważne, ale zewnętrzne. Jezus miłuje prawdę o człowieku, jego Boskie pochodzenie, i do tego samego zachęca swoich naśladowców – aby miłowali człowieka, ponieważ Bóg pierwszy go ukochał. Mają go kochać przede wszystkim z tego powodu, że pochodzi od Boga i do Boga powraca.

Reklama

3. Z tej prawdy wypływa trzecie polecenie, jakiego udziela nam Chrystus. Mówi On, że prawdziwa miłość człowieka zobowiązuje do mówienia i obrony prawdy o nim, nawet jeśli innym by się ona nie podobała. Nie jest to zatem jakiś rodzaj miłości, która redukowałaby się do uczuć, pustych obietnic, pięknych słów, lecz bez pokrycia w czynach. Chodzi w rzeczywistości o miłość gotową do ofiary. Taki jest znak rozpoznawczy prawdziwych Jego uczniów. Jezus uczy, że miarą tego miłowania nie ma już być dawny nakaz, aby kochać bliźniego „jak siebie samego”. Tak było dawniej, przed przyjściem Chrystusa do nas. Po Jego przyjściu, po tym, co On dla nas uczynił i jak On nas ukochał, to nowe przykazanie miłości bliźniego uległo zmianie. Mamy go kochać w taki sam sposób, w jaki Chrystus „nas ukochał”. „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie”.

Kiedy kocham bliźniego, kiedy stać mnie nawet na ofiarę w tej miłości, to żywe są wówczas we mnie owoce odkupienia, że ofiara paschalna Jezusa Chrystusa trwa we mnie. Oczywiście, doznawać będę wiele ucisków, jednakże przed lękliwym cierpiętnictwem chroni mnie myśl o chwale Chrystusa, która jest także moim przeznaczeniem (por. J 17,24). Pisze bowiem św. Paweł: „Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam? On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale Go za nas wszystkich wydał, jakże miałby wraz z Nim i wszystkiego nam nie darować?

Któż może wystąpić z oskarżeniem przeciw tym, których Bóg wybrał? Czyż Bóg, który usprawiedliwia? Któż może wydać wyrok potępienia? Czy Chrystus Jezus, który poniósł za nas śmierć, co więcej: zmartwychwstał, siedzi po prawicy Boga i przyczynia się za nami? Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? Utrapienia, ucisk czy prześladowanie, głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy miecz? Ale we wszystkim tym odnosimy pełne zwycięstwo dzięki temu, który nas umiłował” (Rz 8, 31b–37).

Podziel się cytatem

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce! Amen!

Więcej książek, artykułów, tekstów oraz nagrania audio homilii znajdziesz na stronie internetowej ojca prof. Zdzisława Kijasa: zkijas.com

Redakcja tekstu: dr Monika Gajdecka-Majka

Homilie pochodzą z książki "U źródła Życia. Rozważania na niedziele czasu Adwentu, Bożego Narodzenia, Wielkiego Postu i Wielkanocy, Rok A,B,C", wydanej przez wydawnictwo Homo Dei.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Bóg nie chce mojego dobra, że na tyle nie pozwala?

[ TEMATY ]

rozważania

Adobe Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

W Księdze Kapłańskiej (rozdz. 19) odnajdujemy wezwanie Pana Boga: „Świętymi bądźcie, bo JA jestem święty”. I podaje zasady, których należy przestrzegać. Czy Bóg nie chce mojego dobra, że na tyle nie pozwala? A może właśnie dlatego, że chce, mówi, czego mam nie robić, bo to mi zaszkodzi. W Ewangelii słyszymy o sądzie ostatecznym (Mt 25, 31-46). Jezus przyjdzie z aniołami i powie każdemu: „przyjdź” albo „odejdź”, w zależności od tego, jak wyglądało jego życie. I także podaje kryteria, jakimi będzie się kierował. A wszystkie sprowadzają się do jednego – bramy nieba otwiera miłość. W Liście do Efezjan (2, 16) św. Paweł pisze, że Jezus pojednał nas z Bogiem przez krzyż, w sobie zadawszy śmierć wrogości. To była nasza, ludzka wrogość, a on z dwóch rodzajów ludzi uczynił nas jednością.
CZYTAJ DALEJ

Katolik na wyborach

2025-05-06 14:43

Niedziela Ogólnopolska 19/2025, str. 32-33

[ TEMATY ]

wybory 2025

Adobe Stock

Udział w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika, bo wynika z zaangażowania na rzecz dobra wspólnego. Czym katolicki wyborca powinien się kierować, wrzucając swój głos do urny, i na kogo może głosować?

Niecałe 2 lata temu Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski wydała dokument pn. Vademecum wyborcze katolika, w którym ujęte zostały kryteria wyborcze. Dokument wskazuje, że w sprawach wartości nienegocjowalnych, które dotyczą porządku moralnego, katolik nie może pójść na kompromis. Wśród kwestii, które powinny być uwzględnione podczas podejmowania decyzji, są m.in. ochrona prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, prawa rodziny opartej na monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci, a także ochrona wolności sumienia i stosunek do Kościoła. W tym kontekście warto przypomnieć stanowiska głównych kandydatów w wyścigu prezydenckim, ich dotychczasowe decyzje oraz wypowiedzi na poszczególne tematy moralne i etyczne.
CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas w narodowym sanktuarium św. Andrzeja Boboli: bądźmy apostołami jedności

2025-05-16 19:19

[ TEMATY ]

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli

Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

“Mamy być apostołami jedności z Bogiem, przede wszystkim przez to, że sami będziemy trwali w tej jedności, otwierając się na łaskę obecną w sakramentach i słowie Bożym, przyjmując całą naukę Chrystusa oraz dbając o swoje dobrze ukształtowane sumienie” - mówił abp Adrian Galbas. Metropolita warszawski przedowniczył liturgii w Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, w dniu uroczystości tego patrona Polski, w intencji ducha jedności w ojczyźnie. Hierarcha w kazaniu odniósł się także do wyborów prezydenckich.

- Nie przyszliśmy dzisiaj tutaj jak do jakiegoś muzeum, żeby tylko powspominać dawne historie i powzruszać się siłą naszych przodków. Przyszliśmy tu, aby nabrać siły do naszego chrześcijańskiego życia, dla którego życie i męczeństwo św. Andrzeja ma być wzorem i pomocnym światłem - mówił w kazaniu abp Galbas.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję