Reklama

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krótko

- Ostatnie dni w Sejmie wypełniły awantury. 9 lipca br. trwała debata nad konstruktywnym wotum nieufności dla rządu z inicjatywy PiS-u, którego kandydatem na premiera w tzw. rządzie technicznym byłby prof. Piotr Gliński. Jarosław Kaczyński, prezes największej partii opozycyjnej, nie pozostawił na rządzących suchej nitki.

- Partie prawicowe – PiS, Solidarna Polska i Polska Razem Jarosława Gowina rozmawiają na temat współpracy politycznej i ewentualnego zjednoczenia. Rozmowy wyglądają zachęcająco, choć konkretów na razie brak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zwolniła prof. Bogdana Chazana z funkcji dyrektora Szpitala im. świętej Rodziny. Prezydent Warszawy uległa nagonce prowadzonej przez środowiska lewicowe. Jej decyzja spotkała się z krytyką środowisk kościelnych i medycznych, które nazywają ją atakiem na lekarzy.

- SLD chce ograniczyć lekarzom możliwość powoływania się na własne przekonania w ich pracy. Chodzi przede wszystkim o ochronę życia. Postkomuniści chcą, żeby lekarze, którzy odmówią aborcji, byli pozbawiani publicznego finansowania.

- Śledztwo w sprawie korupcji w Marynarce Wojennej RP prowadzi gdyńska Wojskowa Prokuratura Garnizonowa. Chodzi o przetarg o wartości ponad miliona zł, za który przyjęto 80-tysięczną łapówkę. W sprawie zatrzymano 14 osób.

Reklama

- W Warszawie może powstać pierwsza w Polsce noclegownia dla mniejszości seksualnych.

- CBA przeszukała biuro poselskie posła PSL Jana Burego. Czynności te zleciła warszawska Prokuratura Apelacyjna, która prowadzi śledztwo w sprawie powoływania się na wpływy w ministerstwie infrastruktury. Część obserwatorów łączy tę akcję z twardym stanowiskiem PSL w kwestii wyjaśnienia afery podsłuchowej. Miałaby to być próba zmiękczenia stanowiska koalicjanta.

Sumienia nie można zawiesić na wieszaku

Reklama

Pod hasłem: „Ze świętym Janem Pawłem II odnawiajmy oblicze ziemi, tej ziemi” odbyła się na Jasnej Górze 23. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Centralnej Mszy św. pielgrzymkowej w niedzielę 13 lipca br. przewodniczył abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych. Zebranych powitał w imieniu Jasnej Góry o. Łukasz Buzun, przeor klasztoru jasnogórskiego, nominowany 5 lipca biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej. W homilii abp Zimowski mówił o potrzebie odpowiedzialności za duchową odnowę polskiego narodu. Odnosząc się do nauczania Jana Pawła II, wskazywał drogę ewangeliczną, która zawiera się w słowach wypowiadanych podczas Apelu Jasnogórskiego: „Jestem – Pamiętam – Czuwam”. Zachęcał zgromadzonych, „by w każdym ludzkim sercu zwyciężyła prawda”. Zaznaczył, że „czynić prawdę w miłości i służyć prawdzie” to droga, jaką wskazywał Kościołowi Papież Polak. Z żalem stwierdził, że „ostatnie zajścia w naszej Ojczyźnie mówią bardzo wyraźnie, że nie jest to droga, którą wszyscy chcą wybierać”. Przypomniał słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II podczas poświęcenia kliniki kardiochirurgii w Krakowie w 1997 r.: „Wyrażam moje «Bóg zapłać» w szczególny sposób tym wszystkim, którzy stoją odważnie po stronie prawa Bożego, kierującego ludzkim życiem. Wasz zawód każe wam strzec ludzkiego życia i służyć mu. W dzisiejszym kontekście kulturowym i społecznym, w którym nauka i sztuka medyczna zdają się tracić swój wrodzony wymiar etyczny, możecie doznawać silnej pokusy manipulowania życiem, a czasem wręcz powodowania śmierci”.

Abp Zimowski wyjaśnił, że Jan Paweł II wyraził wówczas radość, że „środowisko lekarzy w Polsce, w znakomitej większości, bierze na siebie tę odpowiedzialność, nie tylko lecząc, podtrzymując życie, ale również zdecydowanie nie podejmując działań, które prowadziłyby do jego zniszczenia” i zaapelował do wszystkich o obronę życia, od poczęcia do naturalnej śmierci, życząc błogosławieństwa tym, którzy to robią. Podkreślił, że „sumienia nie można odłożyć, zawiesić na wieszaku wraz z ubraniem, wchodząc do pracy, do biura, do szpitala”.

Pod koniec Mszy św. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, zapewnił Ojca Świętego Franciszka, że jasnogórscy pielgrzymi modlą się w jego intencjach. Przemówili także: o. Janusz Sok CSsR, prowincjał Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, oraz o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam.

W pielgrzymce uczestniczyli politycy: prezes PiS Jarosław Kaczyński, Antoni Macierewicz i inni przedstawiciele prawicy, m.in. Marek Jurek, Zbigniew Ziobro.

Reklama

W tym dniu modlitwie Apelu Jasnogórskiego przewodniczył abp Wacław Depo. Dziękował Bogu za dar Radia Maryja, Telewizji Trwam oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Powiedział, że toruńskie dzieła są pierwszym spełnieniem słów św. Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi...”. Jednocześnie postawił pytanie, jaki dzisiaj byłby obraz Polski bez tych dzieł, jacy byliby Polacy w kraju i poza granicami, gdyby nie słuchali Radia Maryja i nie oglądali Telewizji Trwam.

* * *

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja rozpoczęła się w sobotę 12 lipca wieczorną Mszą św., której przewodniczył bp Stanisław Napierała, emerytowany biskup kaliski. W homilii nawiązał do sprawy prof. Bogdana Chazana, „który, kierując się prawem i obowiązkiem sumienia, odmówił zabicia oraz współudziału w zabiciu dziecka nienarodzonego”, i za to został zwolniony z funkcji dyrektora Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie. Bp Napierała powiedział, że ten lekarz „urasta do rangi symbolu zmagania się ciemności cywilizacji śmierci z kulturą życia”. (Red.)

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-07-16 09:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk. Miał 37 lat, walczył o życie po tragicznym wypadku drogowym

2026-06-25 09:37

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Włocławskiej

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

W środę, 24 czerwca 2026 r. zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Miał 37 lat (w kapłaństwie 12).

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie w sobotę 27 czerwca o godzinie 10.00. Pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.
CZYTAJ DALEJ

Policja: 19-letni napastnik ze szpitala w Jastrzębiu-Zdroju był pod wpływem narkotyków

2026-06-26 09:21

[ TEMATY ]

atak

pixabay.com

Wstępne badania potwierdziły, że 19-latek, który zaatakował personel i pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Jastrzębiu-Zdroju, był pod wpływem narkotyków – poinformowała w piątek rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji asp. szt. Halina Semik.

Do ataku z użyciem ostrego narzędzia doszło w czwartek po południu. Poszkodowany został lekarz, pielęgniarka i dwie pacjentki.
CZYTAJ DALEJ

Zabawa i pomoc

2026-06-27 06:25

Paweł Wysoki

Już po raz 14. parafia św. Jana Pawła II w Lublinie na Wrotkowie zorganizowała „Świętowanie ze św. Janem Pawłem II”.

Festyn integrujący lokalną społeczność wokół wartości rodziny wpisał się już na trwałe do tradycji parafii. Czekają na niego nie tylko najmłodsi, dla których zawsze przygotowanych jest wiele atrakcji. – Idziemy drogą wyznaczoną przez św. Jana Pawła II. Służymy sobie nawzajem, jesteśmy dla siebie inspiracją i oparciem; troszczymy się o to, by poszerzać krąg Kościoła o nowych ludzi. Słowo „integracja” jest dla nas kluczem do tego, jak przeżywamy ten piękny czas dla wspólnoty, czas radości, spotkania i bycia razem. Naszym najważniejszym celem jest bowiem budowanie więzi między ludźmi – mówi proboszcz ks. Grzegorz Trąbka. Przepis na sukces takiego wydarzenia to szeroko pojęta współpraca, ale też połączenie kultury i zabawy, aktywności sportowej i pomocy charytatywnej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję