Reklama

Niedziela Przemyska

4 alumnów archidiecezji przemyskiej przyjęło święcenia diakonatu

W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, 1 czerwca 2025 r., czterech alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu otrzymało święcenia diakonatu z rąk biskupów pomocniczych archidiecezji przemyskiej. Uroczystości odbyły się w parafiach, z których pochodzą nowi diakoni: parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Kosinie oraz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szówsku.

Radio Fara

Nowo wyświęceni diakoni

Nowo wyświęceni diakoni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sakramentu święceń diakonatu w Kosinie udzielił klerykom bp Stanisław Jamrozek. W homilii hierarcha nawiązał do tajemnicy dnia, jaką było Wniebowstąpienie Pańskie. – On w niebie chce mieć nas wszystkich przy sobie. Tam będziemy się wpatrywać w Niego i sycić niezwykłymi dobrami, które Ojciec dla nas wszystkich przygotował – przypominał biskup.

W Roku Jubileuszowym bp Jamrozek zwrócił uwagę zebranych na nadzieję. – Dzięki nadziei nosimy w sobie pragnienie lepszego jutra. Pragniemy dobra nieobecnego, trudnego, ale możliwego do osiągnięcia. Nadzieja wznosi nas ku wyżynom, niesie na skrzydłach podobnie, jak Bóg niesie swoje dzieci – powiedział kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwracając się bezpośrednio do kandydatów do diakonatu biskup przypomniał, że ten sakrament jest wezwaniem do bycia sługami Pana. – On pragnie, byście w pokorze przyjęli dar Ducha Świętego, który obdarzy was mocą, podobnie jak Apostołów, byście stawali się świadkami Jezusa Chrystusa aż po krańce ziemi – powiedział hierarcha. – Każdy zaś, kto prawdziwie służy, czyli z oddaniem i zaangażowaniem serca, staje się świadkiem naszego Pana, będzie mógł być sługą na jego wzór. Wiemy przecież, że On przyszedł nie po to, aby Mu służono, ale aby służyć – podkreślił bp Jamrozek ukazując podstawową cechę diakonatu: służbę Bogu i bliźniemu.

Reklama

Zwracając się dalej do przyszłych diakonów, hierarcha zauważył, że wspomniane „krańce ziemi” to w pierwszym rzędzie będzie archidiecezja przemyska, dla której zostaną wyświęceni. – Otrzymacie wiele darów i dzięki działaniu Ducha Świętego będziecie mogli promieniować Bożym światłem. Każdy, kto was będzie spotykał, niech poczuje, że jest pociągnięty pięknem Boga – życzył hierarcha.

– Wasz diakonat powinien być zatem pełną pasji służbą Panu i ludziom, sprawowaną przy pomocy słów, życzliwych gestów i całego waszego życia (…) Dlatego bądźcie i wy światłem, świadkami światła. Przyciągajcie każde serce, które zostanie wam dane do jedynego prawdziwego światła siedzącego w ciemności, czyli do Jezusa Chrystusa – mówił bp Jamrozek i zachęcał, aby zawsze swoje powołanie zawierzali Panu Bogu. – Dlatego bądźcie i wy światłem, świadkami światła. Przyciągajcie każde serce, które zostanie wam dane do jedynego prawdziwego światła siedzącego w ciemności, czyli do Jezusa Chrystusa – dodał.

Na zakończenie homilii kaznodzieja życzył nowym diakonom, aby każdego dnia upodobniali się swoim życiem do Chrystusa. – Żeby inni mogli powiedzieć też o was, że jesteście prawdziwie towarzyszami Chrystusa, tak jak mówiono Apostołach – zaznaczył biskup. – Dlatego módlcie się za spotykanych ludzi i za samych siebie, aby Pan dał nam wszystkim światłe oczy serca, byśmy wiedzieli czym jest nadzieja naszego powołania, czym bogactwo jego dziedzictwa wśród świętych – dodał.

Reklama

Hierarcha przypomniał, że „stając się sługami Jezusa Chrystusa i Ewangelii, którą trzeba głosić wszystkim z pokorą, tymi sługami bądźcie”. – Jesteście przecież uczestnikami łaski Bożej w Jezusie Chrystusie, który uzdalnia was do owocnego wypełniania waszej misji. Dlatego zaufajcie mu, że uda się te misje zrealizować – powiedział bp Jamrozek.

W kościele parafialnym w Kosinie święcenia diakonatu przyjęli: al. Mateusz Bester z parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Kosinie i al. Gabriel Patrylak z parafii pw. pw. Matki Kościoła w Lubatówce.

Sakramentu święceń diakonatu w Szówsku udzielił klerykom bp Krzysztof Chudzio. W homilii hierarcha przypomniał, że diakonat to zadanie służby, aby swoją postawą i czynami uobecniać Chrystusa we wspólnocie Kościoła. – Przed kilku dniami miałem okazję wysłuchać w naszym archidiecezjalnym Radio FARA wywiad z dzisiejszymi kandydatami. Pojawiały się tam słowa o wolontariacie i służbie, także służbie przy ołtarzu, która to służba przyczyniła się do rozpoznania ich powołania – powiedział biskup. – A jeden z kandydatów stwierdził nawet wprost, że diakonat to przede wszystkim służba drugiemu człowiekowi – dodał.

Bp Chudzio przypomniał, że Chrystus stając się sługą najlepiej wyjaśniał tajemnicę miłości Bożej. – W ten sposób Syn stał się naszym diakonem, sługą naszego zbawienia – wyjaśniał kaznodzieja. – Dlatego teraz wy, drodzy bracia, obejmując urząd diakona, stajecie wobec zadania uobecniania diakona Jezusa Chrystusa w czasie Kościoła. A oznacza to, że macie przedstawiać misję Jego miłości w Kościele i ją urzeczywistniać – dodał i wzywał przyszłych diakonów, aby byli „znakiem miłości Jezusa Chrystusa”.

Reklama

Kaznodzieja wzywał alumnów, aby na pierwszym miejscu w realizacji swojego powołania zawsze stawiali służbę. – Mam tu na myśli szczególnie chorych, biednych, opuszczonych, cierpiących, zagubionych, a szczególnie tych, którzy tracą nadzieję – wyliczał bp Chudzio.

Jak zauważył kaznodzieja, znamiennym jest i głęboki sens ma to, że Kościół z diakonatem rozumianym jako etap do kapłaństwa połączył przyrzeczenie celibatu. – To wyraz postawienia całego życia na kartę Ewangelii – wyjaśniał biskup. – Wiemy jak dzisiejszy świat odnosi się do tego faktu i jak trudnym staje się realizacja takiego stylu życia – ostrzegał młodych alumnów i od razu polecał im uzależnić się od Chrystusa. – Z pokorą wpatrywać się w Chrystusa, prosić o modlitewne wsparcie od wiernych – jak zauważył hierarcha, najwięcej tego wsparcia diakoni otrzymają od chorych, słabych, będących w podeszłym wieku. – A więc tych, którym najbardziej powinien służyć – dodał.

Drugim ważnym zdaniem, które bp Chudzio przypomniał przyszłym diakonom to głoszenie Słowa Bożego. – Podobnie jak posługa miłości szerzy Ewangelię, tak i z posługi Słowa musi wydobywać się coś z miłości Jezusa Chrystusa – podkreślił. – W ten sposób stajecie się posłańcami Boga. Będziecie mówić w Jego imieniu. Pamiętajcie, że posłaniec nosi w sobie majestat tego, który go posłał. Świadczą o tym używane potwierdzenia: tak mówi Bóg, oto Słowo Boże – dodał.

Reklama

Jednak diakonat to nie tylko zaszczyt, zadania, ale to także ofiara i odrzucenie, co przypomniał hierarcha. – Niestety świat ciągle nie rozumie miłości Ojca – powiedział. – Tak, jak i teraz świat chce zawłaszczyć posłańców Chrystusa – dodał. – Świat nie chce, aby patrzyli oczami Jezusa, kochali Jego Sercem i żyli skromnie jak Jezus. Świat woli, aby posłańcy Boga patrzyli ich oczami, przykazania Boże interpretowali tak, jak oni to widzą – ostrzegał.

– Kochani bracia, w tej godzinie modlimy się wszyscy, aby Pan pobłogosławił tę drogę, którą pójdziecie – mówił kaznodzieja do przyszłych diakonów. – Prosimy Maryję, aby była zawsze z wami, prowadziła was do Jezusa i prowadziła was z Jezusem. W ten sposób wyraźniej staniecie się też pielgrzymami nadziei, aby ją nieść i nią żyć – dodał bp Chudzio kończąc homilię.

W kościele parafialnym w Szówsku święcenia diakonatu przyjęli: al. Mateusz Bąk z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Żurawicy i al. Marek Winiarski z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szówsku.

W archidiecezji przemyskiej święcenia diakonatu udzielane są w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, a miejscem święceń zawsze są rodzinne parafie wybranych kandydatów do święceń. Diakonat, jako etap do kapłaństwa, udzielany jest alumnom kończącym piąty rok studiów filozoficzno-teologicznych i roczna praktyka duszpasterska ma bardziej przygotować alumnów do posługi kapłańskiej.

2025-06-02 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reformę należy zacząć od siebie [Felieton]

2025-07-27 13:00

ks. Łukasz Romańczuk

Proces synodalny trwa, a Stolica Apostolska oczekuje dalszej transformacji Kościoła. Bardzo często słyszy się dziś opinie, że Kościół przeżywa kryzys i że jest potrzebna reforma. Na czym ta reforma ma polegać?

W każdej epoce były takie kryzysy dlatego, że walkę dobra ze złem każde pokolenie podejmuje na nowo. Każde pokolenie i każdy człowiek musi podejmować tę walkę ze złem, dlatego ten kryzys będzie obecny zawsze. Kościół musi się stale reformować, ale prawdziwa reforma Kościoła nie polega na zmianie struktur, bo to jest drugorzędna sprawa. Podstawową sprawą jest nawrócenie ludzkich serc. I tę reformę należy zacząć od siebie, od swojego życia duchowego i fizycznego, od swojego stosunku do bliźnich, od swojego stosunku do żywych obowiązków, do społeczeństwa, do kultury, do polityki, do posiadania i używania dóbr doczesnych. Każdy musi zacząć reformę od siebie – nie żądać od papieża czy biskupa, by zmieniał obowiązujące w Kościele zasady. Potrzebne jest dziś bowiem nawrócenie wszystkich – polskich rodzin, by byli prawdziwymi naśladowcami Jezusa Chrystusa. Potrzebne jest nawrócenie naszej polskiej młodzieży - ideowo i moralnie. Potrzebne jest też nawrócenie naszych polityków, aby myśleli kategoriami „dobra wspólnego” - tzw. „bonum commune” [łac] - w kontekście filozofii i etyki, odnosi się do korzyści i pomyślności, które dotyczą całej społeczności, a nie tylko jednostek. Pojęcie to ma głębokie korzenie w historii i jest fundamentalne w prawie kanonicznym oraz świeckim. Potrzebne jest nawracanie pracowników, urzędników, lekarzy, duchownych, nauczycieli i wszystkich innych. Nawrócenie potrzebne jest każdemu z nas.
CZYTAJ DALEJ

Włoski rząd planuje gigantyczne wsparcie dla rolników, szef ludowców myśli o aborcji i rozwodach

2025-07-27 20:59

[ TEMATY ]

polityka

rolnictwo

Studio Gi/fotolia.com

W Brukseli Komisja Europejska przedstawiła propozycję budżetu Unii Europejskiej na lata 2028-2034. Trzy najważniejsze zmiany względem poprzedniego budżetu, to solidne zwiększenie wydatków na obronność, ogromne zmniejszenie wydatków na rolnictwo i całą Wspólna Politykę Rolną oraz nowe unijne podatki, które pozwolą sfinansować zakładane wydatki budżetowe.

Rolnicy są najbardziej dotknięci planem Unii Europejskiej, który zakłada ograniczenie Wspólnej Polityki Rolnej i likwidację Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Komisja chce obciąć o 20% finansowanie sektora rolnego - w nowym budżecie na rolnictwo przewidziano 302 mld euro, gdy w poprzednim budżecie było to 387 mld euro. Jeżeli weźmiemy pod uwagę inflację, cięcia te będą jeszcze bardziej dotkliwe.
CZYTAJ DALEJ

Włoski rząd planuje gigantyczne wsparcie dla rolników, szef ludowców myśli o aborcji i rozwodach

2025-07-27 20:59

[ TEMATY ]

polityka

rolnictwo

Studio Gi/fotolia.com

W Brukseli Komisja Europejska przedstawiła propozycję budżetu Unii Europejskiej na lata 2028-2034. Trzy najważniejsze zmiany względem poprzedniego budżetu, to solidne zwiększenie wydatków na obronność, ogromne zmniejszenie wydatków na rolnictwo i całą Wspólna Politykę Rolną oraz nowe unijne podatki, które pozwolą sfinansować zakładane wydatki budżetowe.

Rolnicy są najbardziej dotknięci planem Unii Europejskiej, który zakłada ograniczenie Wspólnej Polityki Rolnej i likwidację Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Komisja chce obciąć o 20% finansowanie sektora rolnego - w nowym budżecie na rolnictwo przewidziano 302 mld euro, gdy w poprzednim budżecie było to 387 mld euro. Jeżeli weźmiemy pod uwagę inflację, cięcia te będą jeszcze bardziej dotkliwe.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję