Reklama

Świat

Nowy sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich

Ojciec Święty mianował dotychczasowego promotora sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary, ks. Roberta W. Olivera sekretarzem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Natomiast na jego dotychczasowe stanowisko mianował amerykańskiego jezuitę, ks. Roberta J. Geisingera.

[ TEMATY ]

kapłan

Watykan

kapłan

MARGITA KOTAS

Nowy sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, 54-letni ks. Oliver był bliskim współpracownikiem metropolity Bostonu, kard. Seana O’Malleya, który uporządkował sprawy związane z nadużyciami seksualnymi. Ich epicentrum w USA była archidiecezja bostońska za rządów kard. Bernarda Law. Zadbał o przejrzystość w załatwianiu tych spraw, prewencję i zadośćuczynienie ofiarom, w czym wydatnie pomógł mu ks. Oliver, który uczestniczył ponadto w redakcji dokumentu ws. walki z nadużyciami seksualnymi, przyjętego w 2003 r. przez episkopat USA, a także w formacji osób odpowiedzialnych za ochronę dzieci we wszystkich amerykańskich diecezjach. Kierował również biurem, prowadzącym kościelne dochodzenia ws. księży oskarżanych o pedofilię.

Urodzony w 1960 r. w Bay Shore na wyspie Long Island, Robert Oliver jest synem sędziego sądu najwyższego stanu Nowy Jork i wnukiem prezesa sądu celnego USA. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie i na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął w wieku 30 lat, po czym wykładał prawo kanoniczne i teologię fundamentalną w archidiecezjalnym seminarium św. Jana w Brighton koło Bostonu.

Należy do założonego w 1980 r. instytutu zakonnego Brotherhood of Hope (Bractwo Nadziei), zaangażowanego w nową ewangelizację, szczególnie na kampusach uniwersyteckich. 22 grudnia 2012 roku Benedykt XVI mianował go promotorem sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary.

Natomiast jego następca, 56- letni ks. Robert J. Geisinger SJ był dotychczas prokuratorem generalnym Towarzystwa Jezusowego - czyli odpowiedzialnym za relacje tego zakonu ze Stolicą Apostolską. Należy do prowincji chicagowskiej. Jest też profesorem wydziału prawa kanonicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego. Promotor sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary odpowiada za dochodzenie w sprawie najpoważniejszych przestępstw duchownych, powierzonych osądzeniu w trybunale tej dykasterii, w tym wykorzystywania seksualnego nieletnich (poniżej 18 roku życia) przez duchownych.

2014-09-10 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lubię działać

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 19/2022, str. VI

[ TEMATY ]

wywiad

kapłan

kapłan

FB ks. Jerzego Hajdugi

Podczas świętowania w parafialnym gronie

Podczas świętowania w parafialnym gronie

O swoich jubileuszach, twórczości, kapłańskiej posłudze i współpracy z Aspektami opowiada ks. Jerzy Hajduga.

Katarzyna Krawcewicz: Jubileusz zawsze jest okazją z jednej strony do świętowania, z drugiej do pewnych podsumowań i planów na przyszłość. Tym bardziej kiedy mówimy nie o jubileuszu, ale o jubileuszach. Co Ksiądz świętuje?

Ks. Jerzy Hajduga CRL: Przede wszystkim biblijną liczbę moich lat. Mówię biblijną, bo znamy fragment: „Miarą naszego życia jest lat siedemdziesiąt”. Na pewno więc dziękuję za ten czas. A drugą okazją do świętowania jest – już krótszy, ale też wart odnotowania – jubileusz naszego Teatru „Kotłownia” w Drezdenku, który istnieje już 7 lat, a z którym mam przyjemność współpracować. Teraz powoli rozkręcamy się po pandemii i mam nadzieję, że już niedługo publiczność znów zacznie wypełniać to miejsce w podziemiach kościoła Przemienienia Pańskiego. Do mojego świętowania dodałbym jeszcze trzecią okazję – czas mojego posługiwania w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Jestem przecież Krakusem na Ziemi Lubuskiej i bardzo dobrze się tutaj czuję.

CZYTAJ DALEJ

Gromnica - świeca nieco zapomniana

[ TEMATY ]

święto

Ofiarowanie Pańskie

BOŻENA SZTAJNER

W święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, mniej ludzi niż niegdyś przychodzi do naszych kościołów, by poświęcić świece. Do niedawna przychodziło więcej. Świece wykonane z pszczelego wosku, zwane gromnicami, były ze czcią przechowywane w każdym domu i często zapalane – wówczas, kiedy nadciągały gwałtowne burze, gradowe nawałnice, wybuchały pożary, groziła powódź, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Były one znakiem obecności mocy Chrystusa – symbolem Światłości, w której blasku widziało się wszystko oczyma wiary.

Wprawdzie wilki zagrażające ludzkim sadybom zostały wytrzebione, ale na ich miejsce pojawiły się inne zagrożenia. Dziś trzeba prosić Matkę Bożą Gromniczną, by broniła przed zalewem przemocy i erotyzacji płynących z ekranów telewizyjnych i kolorowych magazynów, przed napastliwością sekt, przed obojętnością na los bliźnich, przed samotnością, przed powiększającą się falą ubóstwa, przed zachłannością, przed bezdomnością i bezrobociem, przed uleganiem nałogom pijaństwa, narkomanii, przed zamazywaniem granic między grzechem a cnotą, przed zamętem sumień.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

bp Edward Dajczak

Magdalena Pijewska

Bp Edward Dajczak

Bp Edward Dajczak

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego. Tym samym bp Edward Dajczak po ponad 15 latach posługi przechodzi na emeryturę, a nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim zostaje bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy koadiutor.

Decyzję papieża 2 lutego ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Informacja została podana do publicznej wiadomości w koszalińskiej katedrze po godz. 12.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję