Reklama

Kościół

Komisja ds. Ochrony Małoletnich na audiencji u Papieża: kontynuacja misji

Po audiencji z Papieżem Leonem XIV, watykańska Komisja ds. Ochrony Małoletnich ogłosiła, że przygotowuje raport za 2024 rok dotyczący działań ochronnych w 22 krajach i dwóch zgromadzeniach zakonnych. Komisja zadeklarowała dalsze zaangażowanie w promowanie odpowiedzialności, sprawiedliwości i troski wobec osób małoletnich i bezbronnych.

[ TEMATY ]

Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich

Vatican Media

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Godzinne spotkanie z Papieżem Leonem XIV było czasem rozmowy, refleksji i potwierdzenia „niewzruszonego zaangażowania Kościoła w ochronę dzieci i osób bezbronnych” - podała Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich w komunikacie po audiencji, która miała miejsce 5 czerwca w Pałacu Apostolskim. Była to kolejna okazja do kontynuowania misji powierzonej Komisji przez papieża Franciszka w 2014 roku: opracowywania i promowania „uniwersalnych standardów ochrony” oraz wspierania Kościoła w budowaniu kultury odpowiedzialności, sprawiedliwości i współczucia.

Projekty pilotażowe

W komunikacie Komisji przywołano działania podjęte w ostatnich dwóch latach w ramach szeroko zakrojonego procesu opracowywania „uniwersalnych wytycznych” dotyczących ochrony osób przed nadużyciami. Prace te odbywały się w ścisłej konsultacji z liderami Kościoła, specjalistami ds. ochrony, osobami ocalałymi z przemocy oraz duszpasterzami z całego świata. To wysiłek o charakterze synodalnym, który zaowocował stworzeniem projektu ramowego - przetestowanego i udoskonalonego w ramach programów pilotażowych na Tonga, w Polsce, Zimbabwe i Kostaryce. Doświadczenia z tych miejsc dostarczyły Komisji cennych wskazówek dotyczących praktycznego, kulturowego i teologicznego wymiaru ochrony.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wytyczne te - jak podkreślono - są „głęboko teologiczne, zakorzenione w Piśmie Świętym, katolickiej nauce społecznej oraz nauczaniu Papieży Benedykta XVI, Franciszka i Leona XIV”, tak aby sprzyjały autentycznemu nawróceniu serca i sprawiły, że ochrona stanie się nie tylko wymogiem, ale także wyrazem ewangelicznego powołania do troski o „najmniejszych spośród nas”.

Inicjatywa Memorare

Ojciec Święty został również poinformowany o postępach Inicjatywy Memorare - programu rozwoju, którego nazwa inspirowana jest starożytną modlitwą do Najświętszej Maryi Panny. Inicjatywa ta ma na celu wspieranie Kościołów lokalnych, szczególnie na światowym południu, w ich działaniach na rzecz ochrony małoletnich oraz pomocy ofiarom nadużyć. Stanowi praktyczną i duszpasterską odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka, by każda diecezja stała się „najbezpieczniejszym miejscem ze wszystkich”.

Dzięki wsparciu finansowemu Konferencji Episkopatów, Inicjatywa Memorare opiera się na czterech filarach:

* Budowa infrastruktury ochrony - tworzenie lokalnych biur, które oferują pomoc ofiarom, zapewniają mechanizmy zgłaszania nadużyć oraz umożliwiają dostęp do usług prawnych, psychologicznych i duszpasterskich.

* Prewencja poprzez edukację - szkolenie i wspieranie wdrażania protokołów promujących bezpieczne środowisko oraz kulturę dobrego traktowania i szacunku.

* Współpraca globalna - tworzenie międzykontynentalnych sieci wymiany wiedzy i wspólnych działań, zgodnie z zasadą „Jeden Kościół dla ochrony małoletnich”.

* Komunikacja strategiczna - tak, aby Kościoły lokalne mogły skutecznie informować o swoich działaniach, promując kulturę ochrony i przejrzystości.

Raport roczny 2024: sprawiedliwość nawrócenia

Reklama

Komisja poinformowała Papieża Leona XIV o postępach i efektach Raportu rocznego, inicjatywy zaproponowanej po raz pierwszy przez papieża Franciszka w 2022 roku. Raport ma na celu ocenę możliwości Kościołów lokalnych do zapewnienia ochrony małoletnim i osobom bezbronnym oraz sformułowanie praktycznych zaleceń, opartych na realiach poszczególnych regionów.

Tegoroczna edycja Raportu rocznego koncentruje się w sposób szczególny na koncepcji „sprawiedliwości nawrócenia” w kontekście zadośćuczynienia. Obejmuje ona szeroko zakrojone studium duszpastersko-teologiczne oraz zbiór danych dotyczących obecnych praktyk naprawczych w Kościele powszechnym. Trwa również opracowywanie nowego vademecum dotyczącego zadośćuczynienia, którego fundamentem są doświadczenia osób skrzywdzonych oraz ocalałych. Dokument ten ma służyć pomocą Kościołom lokalnym w odpowiadaniu na krzywdy z prawdziwą sprawiedliwością i współczuciem.

Raport zawiera też szereg usprawnień metodologicznych, m.in. poszerzenie grona konsultacyjnego o osoby skrzywdzone i ocalałe, które wniosły swój bezpośredni wkład we wszystkich czterech regionach objętych działalnością Komisji. Dane krajowe pozyskano także w ramach przeglądów realizowanych przez Komitet ONZ ds. praw dziecka - w odpowiedzi na rosnące oczekiwania przejrzystości opartej na zewnętrznych źródłach informacji. Komisja podkreśliła również swoją bieżącą współpracę z partnerami z ramienia ONZ w celu poprawy dostępu do wiarygodnych danych na temat skali nadużyć, apelując także do instytucji spoza Kościoła o inwestowanie w bardziej rzetelne systemy gromadzenia danych, umożliwiające podejmowanie działań w oparciu o fakty.

Analiza obejmująca 22 kraje i dwa zgromadzenia zakonne

Reklama

Raport zawiera analizy i obserwacje dotyczące 22 krajów oraz dwóch zgromadzeń zakonnych, identyfikuje aktualne tendencje i wyzwania w poszczególnych regionach, a także zawiera przegląd instytucjonalny dotyczący Dykasterii ds. Ewangelizacji. Ostatnia część dokumentu opisuje wstępną metodologię Komisji w zakresie przeglądu ruchów laikatu, testowaną we współpracy z Dykasterią ds. Świeckich, Rodziny i Życia, w tym pierwsze rezultaty przeglądu Ruchu Focolari.

Wezwanie do ochrony pełnej współczucia

Podczas audiencji Komisja potwierdziła swoje przywiązanie do jedności i kolegialności członków. W liście podpisanym przez wszystkich członków po marcowym zgromadzeniu plenarnym w 2025 roku, wyrażono potrzebę kontynuacji mandatu, przejrzystości zarządzania i spójności metod pracy. Wskazano również na niezależność Komisji oraz jej rolę jako zaufanego organu doradczego Papieża. W komunikacie wyrażono wdzięczność dykasteriom Kurii Rzymskiej za coraz ściślejszą współpracę w tej kluczowej posłudze. Wyrażono też nadzieję, że ostateczny dokument Uniwersalnych Wytycznych Ramowych zostanie przedstawiony Papieżowi Leonowi XIV do końca bieżącego roku.

Jednocześnie Komisja ponownie zapewniła o swoim zobowiązaniu do słuchania, towarzyszenia osobom skrzywdzonym i ocalałym oraz wspierania każdej wspólnoty kościelnej w wysiłkach na rzecz ochrony całego Ludu Bożego w duchu współczucia.

2025-06-05 16:25

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Francuz pokieruje Papieską Komisją ds. Ochrony Małoletnich

2025-07-05 13:50

[ TEMATY ]

Watykan

Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich

Abp Thibault Verny

Vatican Media

Papież Leon XIV i Abp Thibault Verny

Papież Leon XIV i Abp Thibault Verny

Ojciec Święty mianował przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich abp Thibault Verny, arcybiskupa Chambéry oraz biskupa Saint-Jean-de Maurienne i Tarentaise, dotychczasowego członka tej Komisji - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Thibault Verny urodził się 7 listopada 1965 r. w Paryżu, W 1990 r. ukończył studia inżynierskie w École supérieure de physique et de chimie industrielles de la ville de Paris (ESPCI Paris), a następnie wstąpił do seminarium w Paryżu, by kontynuować studia we francuskim seminarium w Rzymie. Uzyskał licencjat kanoniczny z teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Został wyświęcony na kapłana diecezji paryskiej 27 czerwca 1998 r. Pracował duszpastersko w parafiach paryskich, a 9 maja 2016 r. kardynał André Vingt-Trois mianował go wikariuszem generalnym.
CZYTAJ DALEJ

Wymazać pocałunek Judasza. Maria Pierina de Micheli

[ TEMATY ]

Maria Pierina de Micheli

pl.wikipedia.org

Objawienia, które będą jej towarzyszyć przez całe życie, będą raz po raz wspierane przez obecność i słowa Matki Najświętszej. Będą to jednak tylko uzupełnienia i komentarze do tego, co przekazywał jej Zbawiciel. Jednak nie tylko te dwie osoby będą przychodzić do niej z wyżyn niebieskich. Pojawią się też różni święci, ale na tyle okazjonalnie, że nie na nich zwracamy uwagę.

Kiedy myślimy o trzeciej osobie, która – obok Jezusa i Maryi – będzie ukazywać się Marii Pierinie, musimy wypowiedzieć najciemniejsze ze słów. Przyszłej błogosławionej objawiać się będzie także diabeł. Może to zdumiewające, ale częściej niż Jezus. Jednak to nie Szatan wygra walkę o jej duszę. Na chrzcie, który jeszcze w dniu jej urodzin odbył się w miejscowej parafii pod wezwaniem św. Piotra, otrzymała imię Józefina Franciszka Janina Maria. Ma cztery patronki w niebie, ale tylko ta ostatnia będzie się jej objawiać razem z Jezusem. Życie będzie prowadziła zwyczajne i proste. Pochodzi z wielodzietnej, pobożnej rodziny. Gdyby nie fakt, że dwa lata po jej narodzinach umiera na zawał jej ojciec, wszystko byłoby tu takie samo jak w sąsiedztwie. Może z tą różnicą, że dwie starsze siostry dorabiają w sklepie z tytoniem, by zebrać na wiano do klasztoru, a jeden z braci uczy się w seminarium. Właściwie wszystko jest zwyczajne. Tak jest przynajmniej – podkreślmy to „przynajmniej” – na zewnątrz. Do 1897 roku. Gdy Józefina ma zaledwie siedem lat, przestaje być taka jak inne dzieci. To wtedy wszystko się zaczyna…
CZYTAJ DALEJ

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie przebaczeniem?

2025-07-26 22:29

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

dr Milena Kindziuk

Red.

Milena Kindziuk

Milena Kindziuk

To nie jest zbrodnia, jakich wiele. Kolejna odnotowana w kronikach kryminalnych, popełniona nocą w ustronnym miejscu. To jest rana, która rozrywa serce Kościoła. Bo sprawcą jest kapłan.

Pęka mi serce, gdy o tym piszę. Pęka też obraz Kościoła w oczach wielu. Pęka zaufanie. Pęka nadzieja. Bo fakt pozostaje faktem: ksiądz zamordował człowieka. Ze szczególnym okrucieństwem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję