Reklama

Niedziela Lubelska

Bł. kard. Stefan Wyszyński - Pamięć, Edukacja, Świadectwo

2025-06-07 09:48

Ewa Kamińska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W liturgiczne wspomnienie bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego – 28 maja 2025 roku – Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” po raz pierwszy w swojej historii obchodziło święto patronalne. W Lublinie wydarzeniu towarzyszyła konferencja, spacer historyczny, wystawa, modlitwa i koncert. Wszystko po to, by oddać hołd Patronowi wspólnoty, uczcić jego dziedzictwo i umocnić ducha jedności.

Lubelskie obchody rozpoczęły się od konferencji „Błogosławiony Stefan Wyszyński – Pamięć, Edukacja, Świadectwo”, zorganizowanej przez „Civitas Christiana” we współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Licznie przybyłych uczestników, wśród których była młodzież z trzech lubelskich szkół, przywitał Marcin Sułek, członek Zarządu Głównego KSCCh. Dyrektor Oddziału IPN w Lublinie, dr Robert Derewenda, zwracając się do młodzieży powiedział: „Warto poznać takich ludzi, którzy w najtrudniejszych czasach zachowali wolność wewnętrzną, potrafili spojrzeć w przyszłość, wiedzieli, że zło przegra i wierzyli w zwycięstwo dobra”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego – wieloletnia współpracowniczka Prymasa Tysiąclecia – ze wzruszeniem opowiadała o jego postaci i wpływie, jaki na nią wywarł. Podkreślała jego ogromne skupienie w czasie odprawiania Mszy Świętej, a po Niej – rozluźnienie i otwartość na wiernych. Zwróciła też uwagę na piękny język, jakim przemawiał. Prosił on Polaków, żeby nie kaleczyli języka i nie przeklinali, bo piękne mówienie jest wyrazem patriotyzmu. Przypomniała, że zawsze towarzyszył Prymasowi obraz twarzy Maryi Jasnogórskiej, a Apel Jasnogórski był dla niego Czasem Świętym. Podkreśliła jego ciepło, a także wrażliwość na problemy innych ludzi oraz na szacunek dla każdego człowieka, zwłaszcza dla kobiet. Mówiła o wielkiej przyjaźni, jaka łączyła go z kardynałem Karolem Wojtyłą, o zamachu na jego życie i ofiarowaniu swojego cierpienia w intencji zdrowia Ojca Świętego.

Paweł Woldan – reżyser filmowy i teatralny – zaprezentował swój film „Jan Paweł II i Prymas Wyszyński” i opowiedział o kulisach jego powstania. Podzielił się swoim doświadczeniem pracy twórczej oraz osobistym spojrzeniem na postaci, które kształtowały polskie życie religijne i narodowe. Podkreślił, że obraz jest niezwykle cenny, gdyż osoby składające w nim świadectwa w większości już nie żyją.

Po rozmowie z gośćmi, przeprowadzonej przez Magdalenę Szymaszek-Naumiuk z KS „Civitas Christiana” odbył się spacer lubelskimi śladami bł. Stefana Wyszyńskiego, który prowadziła Bożena Białopiotrowicz – przewodniczka i znawczyni lokalnej historii.

Po południu otwarto wystawę prezentowaną na ogrodzeniu Parafii Garnizonowej pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy Al. Racławickich. Był to kolejny element projektu. Spod Kościoła Garnizonowego wyruszył spacer historyczny śladami biskupa Wyszyńskiego, przechodzący przez miejsca znaczące duchowo i historycznie.

Kulminacyjnym momentem Dnia Pamięci była w archikatedrze lubelskiej wieczorna Msza Święta pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło. Była ona dziękczynieniem za życie i pasterską posługę bł. Stefana Wyszyńskiego z prośbą o jego rychłą kanonizację. Powierzano też Bogu Ojczyznę i środowisko KS „Civitas Christiana.

Reklama

W homilii bp Mieczysław przypomniał bł. Stefana Wyszyńskiego. Zatrzymał się głębiej na nim, jako głosicielu Prawdy Bożej, odrzucanego przez ludzi systemu komunistycznego, którzy posunęli się nawet do zorganizowania zamachu na jego życie, a w końcu do uwięzienia. Przypomniał jego słowa: „Gdybym miał dziś wybrać drogi życia mego na nowo, wybrałbym z największych bram tę, która doprowadzi do kapłaństwa, choćbym w głębi tej drogi widział przygotowaną dla siebie gilotynę”. Wyraził radość, że swoją posługę „Civitas Christiana” programuje w świetle życia Prymasa Tysiąclecia oraz heroizmu jego wiary i miłości.

Świętowanie zakończył wzruszający koncert „Civis Christi” w wykonaniu Teatru Piosenki im. Romana Kołakowskiego, będący artystycznym wejściem w tajemnicę życia i nauczania bł. Stefana Wyszyńskiego.

Wydarzenia pierwszego święta patronalnego zrealizowano dzięki wsparciu Samorządu Województwa Lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ten obraz Matki Bożej ma 500 lat. Tysiące pielgrzymów przybędą na Wielki Odpust

2025-07-02 14:08

[ TEMATY ]

Tuchów

diecezja tarnowska

Wielki Odpust

święto Najświętszej Maryi Panny Tuchowskiej

500 lat

br. Grzegorz Pruś CSsR oraz p. Krzysztof Jasiński

Tysiące pielgrzymów przybędą w tych dniach do Tuchowa, gdzie rozpoczął się Wielki Odpust ku czci Matki Bożej. Dziś 2 lipca w liturgii przypada święto Najświętszej Maryi Panny Tuchowskiej. Obraz Matki Bożej ma ok. 500 lat.

Kult maryjny jest żywy, a ludzie od wieków wypraszają tutaj wiele łask. Tak jest do dziś - mówi redemptorysta o. Grzegorz Gut, proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Wiara w ogniu pytań: Po co chodzić do kościoła, skoro Bóg jest wszędzie?

2025-07-03 06:30

[ TEMATY ]

książka

Mat.prasowy

"Wiara w ogniu pytań" to znakomity zbiór krótkich rozważań, będących odpowiedzią na trudne pytania o Boga, wiarę, modlitwę czy cierpienie.

Podjęte w książce zagadnienia nie są abstrakcyjne – to prawdziwe wątpliwości kierowane bezpośrednio do autora zarówno w czasie prowadzonych rekolekcji, jak też w licznie wysyłanych do niego mailach. Odpowiedzi ks. Mariusza Frukacza to trafiające w istotę problemów błyskotliwe i syntetyczne myśli, które mogą być pomocą dla poszukującego czytelnika w lepszym i głębszym rozumieniu istoty Boga, grzechu, pojednania, oraz różnych aspektów życia, Kościoła, chrześcijaństwa i duchowości. Mogą być dla każdego doskonałym przewodnikiem po meandrach naszej egzystencji, gdzie wśród codziennych zajęć i obowiązków, w świecie pełnym paradoksów i niejednoznaczności tak łatwo przecież zgubić z oczu to, co najważniejsze. Lektura i medytacja tych niezwykle głębokich a także inspirujących tekstów pozwoli czytelnikowi na ugruntowanie wiary i jeszcze lepsze zrozumienie Boga oraz życia i powołania chrześcijanina w świecie.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Stanisław Ryłko kończy 80 lat – 131 kardynałów-elektorów

2025-07-03 17:04

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Ryłko

80. rocznica

Joanna Adamik/archidiecezja krakowska

Kard. Stanisław Ryłko

Kard. Stanisław Ryłko

W piątek 4 lipca kończy 80 lat archiprezbiter papieskiej bazyliki większej Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) kard. Stanisław Ryłko, tracąc tym samym prawo udziału w przyszłym konklawe. Obecnie kardynałów elektorów jest 131, podczas gdy 119 nie ma już tych uprawnień.

Stanisław Ryłko urodził się 4 lipca 1945 w Andrychowie na terenie ówczesnej archidiecezji krakowskiej (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). Po nauce w szkołach w swym mieście rodzinnym wstąpił w 1963 do Wyższego Seminarium Krakowskiego w Krakowie, a następnie kształcił się na tamtejszym Papieskim Wydziale Teologicznym, uzyskując na nim w 1971 licencjat z teologii moralnej, a także na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (1972-78), zdobywając tam doktorat z nauk społecznych. Na kapłana wyświęcił go 30 marca 1969 ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła, który później już jako papież Jan Paweł II udzielił mu także sakry biskupiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję