Reklama

Duchowość

Abyśmy Byli Jedno IX

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Niedziela toruńska 32/2014, str. 8

[ TEMATY ]

krucjata

ARCHIWUM REDAKCJI

W 1978 r. św. Jan Paweł II zwrócił się do swoich rodaków z prośbą, by zadbali o godność swojego narodu. Odpowiedzią na ten apel było powołanie do życia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, zwanej również Dziełem Niepokalanej, Matki Kościoła.

Co to jest KWC?

To dzieło, które powstało z inicjatywy członków Ruchu Światło-Życie pod przewodnictwem ks. Franciszka Blachnickiego. „Dokonało się to oficjalnie 8 czerwca 1979 r. na lotnisku w Nowym Targu w obecności św. Jana Pawła II. Ojciec Święty wpisał swoje błogosławieństwo do Księgi Czynów Wyzwolenia poprzedniego dnia w celi św. Maksymiliana w Oświęcimiu” – podaje ks. Wacław Dokurno, diecezjalny moderator KWC diecezji toruńskiej. Patronami Krucjaty są św. Maksymilian Maria Kolbe oraz św. Stanisław Biskup i Męczennik.

KWC to koło ratunkowe rzucone słabym, tracącym nadzieję i rządzonym przez nałogi ludziom przez tych, którzy pragną być wsparciem, przykładem i rozbudzeniem nadziei na wyzdrowienie i wyzwolenie się z mocy uzależnienia. Wyzwolenie zatem rozumiane jest wprost wobec uzależnionych jako uwolnienie się od nałogu i lęku oraz pośrednio, gdyż tylko człowiek wolny wewnętrznie jest w stanie oddać część siebie na rzecz drugiego człowieka w postaci świadomego wyboru dyktowanego miłością chrześcijańską.

Znaki rozpoznawcze KWC

Herb Krucjaty zawiera zawołanie „Nie lękajcie się” wypowiadane często przez Jezusa; krzyż jako symbol wolności i miłości, a pod nim dwie litery – wielkie „M” symbolizujące Maryję i małe „m”, czyli „my”.

Księga Czynów Wyzwolenia to spis nazwisk osób, które podjęły dar abstynencji i zdecydowały się na przynależność do KWC.

Krzyż KWC to ikona wzorowana krzyżem św. Franciszka. Biedaczyna z Asyżu usłyszał kiedyś od Boga: „Idź i odbuduj mój dom”. Zrozumiał, że Pan Bóg oczekuje od niego odrodzenia życia w ludzie Bożym. Taki też cel obiera KWC.

Kościół Wotum wybudowany ku czci Niepokalanej Jutrzenki Wolności w Nowym Targu. Kamień węgielny pod budowę świątyni pochodzi z grobu św. Stanisława i został poświęcony przez św. Jana Pawła II w 1979 r.

Reklama

Jak to wygląda w praktyce?

Jeżeli w twoim środowisku jest ktoś, kto cierpi z powodu nadużywania alkoholu: sam uzależniony, jego rodzina czy przyjaciele, możesz pomóc takiej osobie poprzez dobrowolne podjęcie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Oznacza to, że w imię miłości chrześcijańskiej zdecydujesz się na czasową bądź bezterminową abstynencję w intencji tej właśnie osoby. Abstynencja w rozumieniu KWC nie nadaje alkoholowi etycznie ujemnego znaku ani też nie stawia abstynencji jako jedynie pozytywnej postawy wobec alkoholu. Abstynencja w rozumieniu KWC to świadomie podjęte wyrzeczenie, post, który w połączeniu z codzienną modlitwą nabiera charakteru podjęcia krzyża w imię miłości i zbawienia bliźniego.

Najważniejszą formą działania KWC jest świadectwo stylu życia jej członków. Abstynencja nie polega na odrzucaniu leków czy potraw, w których skład wchodzi alkohol; nie wyklucza również używania go do celów liturgicznych. Chodzi tu o zwalczenie zwyczaju picia, a więc nie pić, nie namawiać do picia i nie częstować alkoholem: wódką, winem, piwem itp. I przede wszystkim należy być w tym autentycznym. Jaki bowiem przykład daje wodzirej chrześcijański, który głosi, że jako chrześcijański nie będzie wznosił na zabawie toastów, by nie być kojarzonym z alkoholem, po czym sam ten alkohol w ukryciu spożywa?

Członkowie KWC, oprócz modlitwy indywidualnej, spotykają się systematycznie na wspólnej modlitwie. Ich zadaniem jest również ewangelizacja, a więc głoszenie z wiarą Jezusa jako tego, który przynosi nadzieję i zbawienie. Oprócz tego wyjeżdżają na pielgrzymki, rekolekcje, organizują imprezy bezalkoholowe (sylwester, wesele) i na różne sposoby pomagają osobom uzależnionym.

Aby włączyć się w dzieło KWC, należy skontaktować się z dowolną wspólnotą Ruchu Światło-Życie; w diecezji toruńskiej w większości poprzez kręgi Domowego Kościoła.

(na podstawie informacji z www.kwc.oaza.pl oraz broszury „Być wolnym” ks. Wacława Dokurno)

11 lipca w Ostrowąsie odbył się dzień wspólnoty, w którym udział wzięły oazy (Dzieci Bożych, młodzieżowe i rodzin) z Suchej w Borach Tucholskich, Zamku Bierzgłowskiego i Ostrowąsa

2014-08-07 11:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dar dla Jana Pawła II

Sierpień jest tym miesiącem, w którym Kościół katolicki szczególnie zachęca i wzywa wiernych do podjęcia abstynencji i wstrzemięźliwości od napojów alkoholowych. Coraz większe spożycie alkoholu, także wśród ludzi młodych, skłania do refleksji i zastanowienia się nad kulturą picia i stanem naszego dzisiejszego społeczeństwa. Wzywa do podjęcia odpowiednich kroków w celu ochrony przed wszystkim, co skierowane jest przeciwko godności każdego człowieka

W podjęciu abstynencji pomaga założona przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego i Ruch Światło-Życie Krucjata Wyzwolenia Człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Szewach Weiss spoczął w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie

2023-02-06 08:52

[ TEMATY ]

zmarły

Centrum Hesela KUL

Przedstawiciele władz państwowych Izraela i Polski oraz licznie zgromadzona rodzina i przyjaciele pożegnali prof. Szewacha Weissa. Ocalony z Zagłady, były przewodniczący Knesetu, przewodniczący Rady Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie oraz Ambasador Izraela w Polsce spoczął 5 lutego 2023 r. w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie. Szewach Weiss zmarł w piątek, 3 lutego 2023 r. w Tel-Awiwie.

W pogrzebie dyplomaty wzięli udział między innymi: Prezydent Izraela Jicchak Herzog, Przewodniczący Knesetu Amir Ochanna, Prezydent Sądu najwyższego Izraela Ester Chajut, przewodniczący zarządu Instytutu Yad Vashem Dani Dayan oraz przedstawiciele rządu Izraela, Armii Obrony Izraela i wielu innych organizacji państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję