Reklama

Posłany na misje

Niedziela częstochowska 4/2003

Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak

Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wigilię Objawienia Pańskiego, 5 stycznia, w parafii św. Franciszka z Asyżu w Zajączkach miała miejsce uroczystość posłania ks. Krzysztofa Mońki na misje. Rozpoczęła się Różańcem Misyjnym, prowadzonym przez diecezjalnego dyrektora ds. misji ks. Jacka Gancarka, który w rozważaniach przybliżył ideę misji, zapotrzebowanie na misje w krajach różnych kontynentów, możliwości włączenia się w misyjność Kościoła. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak, w asyście rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie ks. dr. Włodzimierza Kowalika, ks. Krzysztofa Mońki oraz księży rodaków: ks. Piotra Pilśniaka i ks. Daniela Kisteli. Ksiądz Arcybiskup w homilii zwrócił uwagę na szczególny czas posłania Księdza Krzysztofa na misje - wigilię Objawienia Pańskiego. Epifania, jak przypomniał Ksiądz Arcybiskup, to czas wyjścia z okresu pogaństwa, przyjęcia Objawionego poganom Słowa Bożego. Ksiądz Arcybiskup podkreślił, zapominaną zazwyczaj prawdę, że Kościół ma charakter misyjny, "Wszyscy jesteśmy misyjni, posłani do głoszenia Ewangelii", zarówno kapłani, siostry zakonne, jak i ludzie świeccy. Różne są formy uczestnictwa w życiu misyjnym Kościoła: poprzez modlitwę, cierpienie, pomoc charytatywną itp. W trakcie uroczystej liturgii Ksiądz Arcybiskup poświęcił krzyż misyjny i zawiesił go na piersi posłanego na misje ks. Krzysztofa Mońki.
Ks. Krzysztof Mońka przyjął święcenia kapłańskie w 1986 r. Jako młody kapłan pracował w parafii Kodrąb, w Sosnowcu, Radomsku, w Częstochowie (parafia św. Barbary i bł. Urszuli Ledóchowskiej). Przez pół roku przebywał w Australii. Następnie był proboszczem parafii św. Mikołaja w Wilkowiecku. Dał się poznać jako kapłan pracowity, odważny, podejmujący każde wyzwanie. Jednak odczuwał szczególne powołanie do pracy misyjnej. Ten misyjny charyzmat widoczny był w jego pracy z neokatechumenatem oraz w treściach i charakterze jego homilii i nauk.
W uroczystości posłania wzięli bardzo licznie udział parafianie z Zajączek, przedstawiciele neokatechumenatu z parafii bł. Urszuli Ledóchowskiej w Częstochowie, grupa parafian z Wilkowiecka, księża z dekanatu z dziekanem regionu ks. kan. Marianem Gąsiorowskim, rodzina i przyjaciele ks. Krzysztofa. Życzenia na trudną drogę misyjnej posługi złożyli mu przedstawiciele parafii Zajączki (młodzież, członkowie chóru parafialnego i Akcji Katolickiej), parafii Wilkowiecko i parafii bł. Urszuli Ledóchowskiej w Częstochowie. Proboszcz parafii w Zajączkach ks. kan. Tadeusz Gonera zapewnił o życzliwej pamięci, modlitwie i wsparciu ze strony rodzinnej parafii. Uroczystość uświetniła orkiestra dęta oraz chór parafialny. Na zakończenie uroczystości, specjalnie na tę okazję przygotowanym programem artystycznym pożegnali ks. Krzysztofa jego parafianie z Wilkowiecka.
Następnego dnia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, ks. Krzysztof Mońka wyjechał na misje do Argentyny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Profanacja krzyża w archidiecezji częstochowskiej

2025-07-29 13:07

[ TEMATY ]

profanacja

archidiecezja częstochowska

Policja Zawiercie

Krzyż z Bzowa

Krzyż z Bzowa

W ostatnich dniach policjanci z Zawiercia przyjęli dwa zawiadomienia dotyczące zniszczenia krzyży. Do jednego doszło w Bzowie, a do drugiego w Podzamczu. Obecnie trwają czynności zmierzające do ustalenia okoliczności zdarzeń oraz sprawców. Dochodzenia prowadzone są zarówno pod kątem zniszczenia mienia, jak również obrazy uczuć religijnych. O sprawie z Podzamcza (diecezja sosnowiecka) już pisaliśmy, dziś dotarły informacje o zniszczeniu z Bzowa - z terenu archidiecezji częstochowskiej.

Diecezja sosnowiecka
CZYTAJ DALEJ

Papież o intencji modlitewnej na sierpień: żyjemy w czasach lęku i podziałów

2025-07-29 16:48

[ TEMATY ]

intencja

Papież Leon XIV

Vatican Media

Módlmy się, aby społeczności, których współistnienie wydaje się coraz trudniejsze, nie ulegały pokusie konfrontacji z powodów etnicznych, politycznych, religijnych czy ideologicznych - apeluje Leon XIV w opublikowanym dziś filmie promującym papieską intencję na sierpień: „O umiejętność życia wspólnego”.

Ojciec Święty przyznaje, że „żyjemy w czasach lęku i podziałów. Nieraz postępujemy tak, jakbyśmy byli sami - wznosimy mury, które oddzielają nas od siebie, zapominając, że jesteśmy braćmi i siostrami”.
CZYTAJ DALEJ

Rosja: Silne trzęsienie ziemi u wybrzeży Kamczatki; jest ostrzeżenie przed tsunami

2025-07-30 05:40

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

tsunami

PAP/EPA/JIJI PRESS

Amerykańska Służba Geologiczna (USGS) zweryfikowała do 8,7 magnitudę trzęsienia ziemi, które w środę nawiedziło wschodnie wybrzeża półwyspu Kamczatka, na Dalekim Wschodzie Rosji. Pierwotnie określono ją na 8,0. W wyniku wstrząsu na Pacyfiku powstały fale o wysokości do 4 metrów.

Rosyjskie służby poinformowały, że wstrząsy, których epicentrum znajdowało się ok. 125 km na południowy-wschód od stolicy regionu Pietropawłowska Kamczackiego, a hipocentrum na głębokości niespełna 19,5 km, nie spowodowały ofiar wśród ludzi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję