Reklama

Wiadomości

Kościół trzeba rozliczać uczciwie

Chłopcy czują się tu bezpiecznie. Na co dzień mają tu dom rodzinny, otrzymują miłość i życzliwość

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedawno odwiedziłem Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie w Białce Tatrzańskiej. Przeznaczony dla biednych, upośledzonych dzieci, prowadzony jest przez siostry serafitki. Urządzono go z klasą. Chłopcy, którzy mieszkają w pięknie wyposażonych pokojach, mają znakomite warunki także poza nimi: wszystko jest przemyślane, dobrze zagospodarowane, łącznie z krytym basenem. Pomieszczenia są dostosowane do potrzeb dzieci w każdym wieku – niektórzy podopieczni mieszkają tam latami. Rodzice i krewni mogą ich odwiedzać – wszystko czeka na przyjście gości.

S. Nikola CMBB, która była moją przewodniczką, opowiada o swoich wychowankach z największą miłością. Zna dokładnie ich potrzeby, zainteresowania, wie o ich oczekiwaniach; czule odnosi się do dzieci i widać w jej postawie niezwykłą macierzyńską miłość, serdeczność, pochylenie się nad wielką ludzką biedą i nieszczęściem. W taki sposób trzeba mówić o ofiarnej i bohaterskiej pracy całego zespołu, czyli prowadzących dom sióstr zakonnych i zaangażowanego personelu świeckiego, który doskonale wchodzi w potrzeby przebywających w ośrodku dzieci. Chłopcy czują się tu bezpiecznie. Na co dzień mają tu dom rodzinny, otrzymują miłość i życzliwość, dobrze reagują na opiekującą się nimi siostrę, również na odwiedzających ich gości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świat bez Boga jest okrutny

Reklama

Z Białki Tatrzańskiej wracałem z bagażem myśli i uczuć wdzięczności wobec sióstr zakonnych, które okazują bezinteresowną heroiczną miłość najbiedniejszym z biednych. Niestety, chłopcy rzadko są odwiedzani przez swoich najbliższych. Choć czekają pokoje, nakryte stoły, rodzice czy krewni nieczęsto odwiedzają dzieci. Znalazły się jednak dla nich otwarte serca zakonnic, które próbują zastąpić im ojca i matkę, dziadka i babcię, stwarzając rodzinny dom.

Po tej wizycie słuchałem w telewizji wypowiedzi prof. Wiktora Osiatyńskiego. Była ona bardzo krytyczna wobec Kościoła, który jakoby zawłaszcza zbyt wiele, zabiera za dużo. Jego wpływ jest ogromny i trzeba coś z tym zrobić. Prof. Osiatyńskiemu przeszkadza też konkordat. Retoryka podobna do ataków w „Gazecie Wyborczej”, rozliczającej Kościół i księży z rzekomo milionowych wydatków, które łoży na nich państwo.

Reklama

Pragnę zapytać Pana Profesora i jego zwolenników: Czy rzeczywiście Kościół tak bardzo zawłaszcza polską rzeczywistość? Jestem przekonany, że Kościół pracuje zwyczajnie, gorliwie – choć nieraz wskazane byłoby, żeby ta gorliwość była jeszcze większa; głosi Ewangelię, czyli radosną nowinę o zbawieniu, nadającą sens ludzkiemu życiu; pragnie, by jego wierni byli świadkami Chrystusa wobec innych. Ateistom w Polsce, którzy są w mniejszości, przeszkadza Kościół ludzi wierzących. Nie podoba im się Deklaracja Wiary podpisana przez lekarzy, boją się Deklaracji Wiary nauczycieli. Czyjaś wiara aż ich parzy, doprowadza do białej gorączki, furii, szału. Wiara w Chrystusa i miłość do Boga stają się czynnikiem, przeciwko któremu występują z całą mocą i siłą. Trzeba wiedzieć, jakie treści znajdują się w Ewangelii – że kultura chrześcijańska jest konsekwencją najpiękniejszych działań i postaw. Gdyby Ewangelia była stosowana w życiu, nie byłoby ani nazizmu, ani bolszewizmu, nie mielibyśmy obozów koncentracyjnych i gułagów. Nie byłoby prześladowań, przesłuchań, tortur, skazywania ludzi na śmierć i zabijania – czyli tego wszystkiego, co zgotował nam komunizm w PRL-u razem z władzą kremlowską nad całym blokiem sowieckim; nie byłoby katów rodem z NKWD, akt przechowywanych teraz w IPN-ie, które zawierają pokaźny materiał mówiący o okrucieństwie UB, potem SB. Zgromadzone w teczkach dokumenty pokazują, jak bezwzględny staje się człowiek, który wyzbywa się Boga, rezygnuje z sumienia, przystając na normy przygotowane przez ludzi wyzutych z dobra i miłości.

Boimy się ateistów, ludzi, którzy odtrącili Boga. Przecież my tego wszystkiego doświadczyliśmy i dobrze pamiętamy ten „raj”, który zorganizowali światu. Iluż w nim nie przeżyło! Dzisiaj odkrywamy zaledwie małą cząstkę tego, co było wynikiem ateizmu. Prof. Krzysztof Szwagrzyk mówi o ofiarach pogrzebanych na tzw. Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie i w innych miejscach w Polsce. Niektórym nie podobają się jego działania, woleliby, żeby nikt o tym nie słyszał i nie widział znaków okrucieństwa czasów pogardy dla wszystkiego, co ludzkie.

Przyjrzyjmy się faktom

Trzeba zauważyć wielką pracę Kościoła, wysiłek sióstr zakonnych i ośrodków katolickich, które w dzisiejszym trudnym życiu przychodzą ludziom z pomocą. Niech prof. Osiatyński zobaczy kolejki przed punktami Caritas, domami zakonnymi, parafiami i doceni dobro, które czyni Kościół. Katecheza jest jednym z najlepszych sposobów uczenia ludzi dobrego życia, kształtowania pięknego sumienia i charakteru. Lekcja religii jest najwspanialszym wykładem, który służy młodemu człowiekowi i formuje jego przyszłe życie. To nie są pieniądze wrzucone w błoto, wydane na używki i inne złe rzeczy.

Reklama

Wszyscy zmagamy się z trudami dnia dzisiejszego. Tym bardziej więc musimy zapoznawać się z wypowiedziami polityków, profesorów, ludzi kultury, którzy chcą kształtować rzeczywistość społeczną obywateli. Trzeba uświadamiać społeczeństwu, że jest chrześcijańskie i katolickie, a nasza kultura jest kulturą krzyża i Ewangelii. Kościół jest znakomitym partnerem dla państwa i narodu, który chce służyć i pomagać. I na pewno nie jest wyzyskiwaczem. Jako instytucja wielka i poważna ma swój sposób życia, ma także duże wydatki związane ze sprawami, którym służy. Jeżeli ktoś chce rozliczać Kościół, to niech robi to uczciwie, z uwzględnieniem całego dobra, które Kościół czyni.

Wspomniałem na początku o zaangażowaniu sióstr serafitek, bo na własne oczy widziałem ich trud. I mówię wszystkim, którzy rozpowszechniają niesprawiedliwe opinie o Kościele, występują przeciw konkordatowi itp., żeby pojechali do Białki Tatrzańskiej czy do setek innych ośrodków pomocy, które funkcjonują przy parafiach, zakonach, w diecezjach, i zobaczyli te cuda, które codziennie się w nich dokonują. Proszę, nie dajmy się zmanipulować wrogom Kościoła, tym, którzy chcieliby naruszyć i zniszczyć społeczny spokój. Wydawałoby się, że do pewnych spraw nasze społeczeństwo dojrzało, a przecież tak trudno było doprowadzić do ratyfikacji konkordatu, do tego, by katolicy w Polsce zostali wreszcie potraktowani z należnym im szacunkiem.

Katolicy powinni zauważyć, że obecność w życiu publicznym jest ich świętym obowiązkiem. Polityka może być piękna, ubogacać społeczeństwo i służyć mu, ale powinna być prowadzona w duchu patriotycznym i zgodnie z katolicką nauką społeczną, która jest uznawana przez świat i wprowadza wszędzie pokój i życzliwość, uczy prawości postępowania, sprawiedliwości i rzetelności zarówno w życiu prywatnym, jak i publicznym czy politycznym. Służy państwu, a nade wszystko narodowi i zwykłemu człowiekowi. To jest założenie Kościoła i pragnienie, o którym tak często mówi Ojciec Święty Franciszek. Zwrócenie się do każdego człowieka, ofiarowanie mu wszystkiego, co dobre, ludzkie, pełne miłości, wypływa z miłości Pana Boga, z naturalnego porządku, bazuje na prawie naturalnym. To prawo odczytujemy w naszych sumieniach i w sercach. Mamy świadomość, że gdy oprzemy swoje życie i sprawy na wierze i religii, to nie przegramy.

2014-09-17 07:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Solidarni z potrzebującymi

Niedziela podlaska 35/2019, str. 6

[ TEMATY ]

pomoc

katecheci

archiwum prywatne

To czego nauczyliśmy się „wczoraj”, „dziś” jest już niewystarczające, a przecież przed nami jest jeszcze „jutro”, o które trzeba zatroszczyć się właśnie „teraz”. O tym zawsze przypomina nam początek września przez rozpoczynające się zajęcia szkolne oraz rocznicę kampanii wrześniowej, kiedy trzeba było bronić się nam przed agresją wojsk III Rzeszy i ZSSR

Szybko zmieniające się warunki życia wymuszają na nas nieustanną adaptację kulturową, a panująca w edukacji zasada mówi o kształceniu ustawicznym i ciągłym rozwijaniu ważnych dla nas kompetencji. Wśród nich konieczna jest troska o rozwój życia duchowego, którego celem jest nasza świętość. Osiągamy ją współpracując z łaską Bożą przy realizacji swojego życiowego powołania, w które wpisane są powierzone nam osoby.
CZYTAJ DALEJ

Bezimienne mogiły

Niedziela warszawska 44/2012, str. 2-3

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

Artur Stelmasiak

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Ciała bezdomnych często chowane są w anonimowych grobach. Zmienić to postanowiła Warszawska Fundacja Kapucyńska. To pierwszy taki pomysł w kraju

Choć każdy z nas po śmierci może liczyć na takie same mieszkanie w Domu Ojca, to na ziemi panują inne zasady. Widać to doskonale na cmentarzu południowym w Antoninie, gdzie są całe kwatery, w których nie ma kamiennych pomników. Dominują skromne ziemne groby z próchniejącymi drewnianymi krzyżami. Wiele z nich zamiast imienia i nazwiska ma na tabliczce napisaną jedynie datę śmierci, numer identyfikacyjny oraz dwie litery N.N. - O tym, że przybywa takich bezimiennych mogił dowiedziałem się od przyjaciół. Wówczas postanowiliśmy rozpocząć akcję rozdawania bezdomnym nieśmiertelników, czyli blaszek podobnych do tych, które noszą wojskowi. Na każdej z nich wygrawerowane jest imię i nazwisko właściciela - mówi kapucyn br. Piotr Wardawy, inicjator akcji nieśmiertelników wśród bezdomnych. O skuteczność tej akcji przekonamy się w przyszłości. Jednak pierwsze skutki już poznaliśmy, gdy jeden z kapucyńskich „nieśmiertelnych” zmarł na Dworcu Centralnym. - Dzięki metalowym blachom na szyi policja wiedziała, jak on się nazywa oraz skontaktowali się klasztorem kapucynów przy Miodowej. Tu bowiem był jego jedyny dom - mówi Anna Niepiekło z Fundacji Kapucyńskiej. Kapucyni zorganizowali zmarłemu pogrzeb z udziałem braci, wolontariuszy oraz innych bezdomnych. Msza św. z trumną została odprawiona na Miodowej, a później pochowano go z imieniem i nazwiskiem na cmentarzu południowym w Antoninie. - Dla całej naszej społeczności była to bardzo wzruszająca uroczystość - podkreśla Niepiekło.
CZYTAJ DALEJ

Bóg zapala w nas światło

2025-07-27 16:31

[ TEMATY ]

Toruń

Renata Czerwińska

W sanktuarium św. Jakuba w Toruniu miały miejsce uroczystości odpustowe. Sumie przewodniczył bp Arkadiusz Okroj. 

Na wstępie proboszcz parafii, ks.kan. Wojciech Kiedrowicz, powitał serdecznie wszystkich parafian i pielgrzymów. Warto wspomnieć, że oprócz Kujawsko-Pomorskiego Bractwa św. Jakuba na uroczystości przybyli również przedstawiciele Konfraterni Świętego Jakuba Starszego Apostoła przy katedrze polowej WP w Warszawie oraz Bractwa Świętego Jakuba z Gdańska. Przybył również pielgrzym z Mediolanu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję