Reklama

Niedziela Częstochowska

Rodzina św. Jadwigi Królowej

W tym roku ta radomszczańska parafia świętuje jubileusz 25-lecia istnienia. Od początku jej proboszczem jest ks. Roman Kubiak, budowniczy świątyni, plebanii oraz duszpasterz tej kilkutysięcznej wspólnoty. W kapłańskiej posłudze, od dziewięciu już lat, dzielnie wspomaga go wikariusz – ks. Grzegorz Kośny

Niedziela częstochowska 44/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

Magdalena Niebudek/Niedziela

Wnętrze kościoła św. Jadwigi Królowej w Radomsku

Wnętrze kościoła św. Jadwigi Królowej w Radomsku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początki tej parafialnej rodziny to – jak wspomina Ksiądz Proboszcz – trzy bloki, w których mieszkało ok. czterdziestu rodzin. – Dzisiaj parafia obejmuje swoim zasięgiem dużą część osiedla Tysiąclecie Wschód miasta Radomska oraz dawną dzielnicę Sucha Wieś i liczy ok. 3,5 tys. wiernych – mówi „Niedzieli” ks. Roman. – Szkoda tylko, że młodzi ludzie są obecnie zmuszeni do szukania pracy poza Polską. Dotyka to również naszą wspólnotę – dodaje.

Niemniej jednak życie w parafii pw. św. Jadwigi Królowej toczy się swoim rytmem, wyznaczanym przez kalendarz liturgiczny. Kwitnie życie sakramentalne. Nie brakuje parafialnych grup, pomysłów na nowe inwestycje i na szukanie środków, by je zrealizować. – Dzięki Bogu, ofiarności wiernych, a także wsparciu przyjaciół z zagranicy w ciągu tego ćwierćwiecza udało się zrobić bardzo dużo – opowiada ks. Kubiak. Rzeczywiście, wystarczy spojrzeć choćby na imponującą świątynię, a w niej na Kaplicę św. Jadwigi Królowej – oczko w głowie Księdza Proboszcza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół materialny

Pierwszą Mszę św., uważaną za narodziny wspólnoty, odprawił ks. dziekan Jan Cisowski 30 kwietnia 1989 r. Podczas zaś pierwszego parafialnego odpustu, 17 lipca 1989 r., bp Franciszek Musiel poświęcił krzyż na placu kościelnym, a Eucharystię na Boże Narodzenie tego roku bp Stanisław Nowak odprawił już w tymczasowej kaplicy. Znalazły się w niej również pomieszczenia parafialne i mieszkania księży. Plac pod przyszły kościół został poświęcony w roku 1991. Autorką jego projektu jest architekt Krystyna Zaręba-Kijak. Kamień węgielny poświęcony przez Ojca Świętego Jana Pawła II i akt erekcyjny został wmurowany w ściany budującego się kościoła 26 września 1999 r.

W następnych latach trwały prace przy budowie kościoła, wzniesiono mury, wykonano i zamontowano konstrukcję dachu. Dzisiaj jest ona coraz lepiej wyposażona, ma instalację grzewczą i elektryczną, nagłośnienie zewnętrzne i wewnętrzne, aluminiowe okna i drzwi wejściowe, marmurowy ołtarz i tabernakulum, wieczne lampki oliwne i ofiarowane przez parafian witraże, przedstawiające chrzest Jezusa w Jordanie, Matkę Bożą Częstochowską i Chrystusa Króla w krzyżu św. Damiana. Od niedawna z prezbiterium spoglądają na wiernych oczy Jezusa Miłosiernego z obrazu namalowanego w tzw. wileńskiej wersji.

Reklama

W dni powszednie wierni modlą się w kaplicy św. Jadwigi Królowej, której dzieło przypominają wizerunki autorstwa Renaty Kociołek-Łabińskiej. Funkcjonalne podziemie świątyni mieści salę teatralną i konferencyjną oraz świetlicę.

W tym czasie również wybudowane zostały dwie kondygnacje wolno stojącej wieży, w których założono instalacje i sanitariaty. Plac kościelny jest ogrodzony, wyposażony w kanalizację deszczową, stopniowo staje się coraz lepiej zagospodarowany. W roku 1992 rozpoczęła się budowa domu parafialnego, który cztery lata później poświęcił ks. Zdzisław Małecki. Są w nim mieszkania, kancelaria parafialna, archiwum, biblioteka, sala konferencyjna i katechetyczna.

Parafialne życie

W tej wspólnocie szczególnie żywy jest kult św. Jadwigi Królowej. Blisko 200 osób uczestniczyło we Mszy św. kanonizacyjnej na krakowskich Błoniach 8 czerwca 1997 r., zaś uroczyste wprowadzenie do parafii relikwii Świętej miało miejsce w październiku tego roku. Parafia trzykrotnie w swoich dziejach przeżywała wyjątkowe wydarzenie, jakim są misje ewangelizacyjne. Bogactwo duchowych przeżyć przyniosło również nawiedzenie wizerunku Jezusa Miłosiernego podczas jego peregrynacji po archidiecezji.

Trzykrotnie też parafianie otwierali swoje serca i swoje domy, przyjmując w nich obrazy Jezusa Miłosiernego, Matki Bożej Częstochowskiej i Patronki parafii.

Wspólnota parafialna wielokrotnie gościła ludzi kultury i różnych artystów. Parafia jest też inicjatorką nadania tytułu Honorowego Obywatela Radomska Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, który wręczono mu w czasie pielgrzymki do Watykanu 21 listopada 2001 r. Fakt ten przypomina tablica na Urzędzie Miasta, odsłonięta w czasie procesji w roku następnym. Na placu kościelnym stanął jesienią 2005 r. pierwszy w Radomsku pomnik Jana Pawła II, poświęcony przez bp. Antoniego Długosza.

Reklama

Bardzo aktywnie we wszystkich poczynaniach na rzecz społeczności całego miasta uczestniczy Stowarzyszenie Ziemi Radomszczańskiej „Regina”, powołane do kształtowania lokalnej tradycji i szerzenia kultury chrześcijańskiej.

Lipiec roku 2000 zapisał się w dziejach miasta i wspólnoty wizytą Radia Maryja z o. Tadeuszem Rydzykiem, a do dzisiaj w tej świątyni modli się radomszczańskie Koło Przyjaciół Radia. Wspólnota corocznie organizuje pielgrzymki do sanktuariów maryjnych w Gidlach i Kalwarii Zebrzydowskiej, w której uczestniczą wierni z wielu radomszczańskich parafii. Oddział Caritas natomiast od roku 2003 dwa razy w tygodniu wydaje chleb (ok. 300 bochenków dziennie), a także odzież i żywność dla potrzebujących z całego miasta.

2014-10-30 10:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkie święto w wałbrzyskiej parafii

Niedziela świdnicka 29/2019, str. 2-3

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Ryszard Wyszyński

Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Jubileusze 30-lecia powstania oraz 5-lecia konsekracji kościoła obchodziła uroczyście w dniu dorocznego odpustu parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w dzielnicy Nowe Miasto w Wałbrzychu. Trzecim religijnym wydarzeniem było bierzmowanie młodzieży w parafii

Okolicznościowej Mszy św. sprawowanej z okazji jubileuszy i parafialnego święta 27 czerwca przewodniczył ordynariusz diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec. Wśród celebransów byli: ks. Kazimierz Marchaj, pierwszy proboszcz, kierujący obecnie parafią pw. Miłosierdzia Bożego w Kudowie-Zdroju, ks. prał. senior Bogusław Wermiński, poprzedni wieloletni proboszcz wspólnoty pw. Świętych Aniołów Stróżów, ks. prał. Andrzej Jarosiewicz, kustosz bolesławieckiej bazyliki maryjnej, ks. Grzegorz Umiński, sekretarz Księdza Biskupa, kapłani dekanatu Wałbrzych-Południe z ks. dr. Wiesławem Rusinem na czele oraz ks. kan. dr Dariusz Danielewicz, proboszcz parafii. Patronką kościoła i religijnej wspólnoty Nowego Miasta jest Matka Boża Nieustającej Pomocy, której wizerunek znajduje się w centralnym miejscu nad ołtarzem. Historia tego obrazu jest znacznie starsza niż parafia, a jego losy są przejmujące.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

[ TEMATY ]

Matka Boża

3 Maja

zawierzenie

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Nawiązuje do istotnych faktów z historii Polski - ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza, zawierzenia Polski Matce Bożej na Jasnej Górze przez prymasa Wyszyńskiego oraz nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej, którego dokonał obecny przewodniczący KEP z okazji 1050-lecia chrztu Polski - abp Stanisław Gądecki.

W czasie najazdu szwedzkiego, 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej, przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, król Jan Kazimierz złożył uroczyste śluby, w których zobowiązywał się m.in. szerzyć cześć Maryi, wystarać się u papieża o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej, a także zająć się losem chłopów i zaprowadzić w państwie sprawiedliwość społeczną.

CZYTAJ DALEJ

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”.

Licznie zgromadzeni wierni mieli okazję wysłuchać homilii poświęconą polskiej pobożności maryjnej. Podkreślone zostały ważne wydarzenia z historii Polski, które miały wpływ na świadomość religijną Polaków i przyczyniły się do wzrostu maryjnej pobożności. Przywołane zostały m.in. ślubu króla Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1656 roku, czy 8 grudnia 1953, czyli data wprowadzenia codziennych Apeli Jasnogórskich. I to właśnie do słów apelowych: Jestem, Pamiętam, Czuwam nawiązywał kapłan przywołując słowa papieża św. Jana Pawła II z 18 czerwca 1983 roku. - Wypowiadając swoje “Jestem” podkreślam, że jestem przy osobie, którą miłuję. Słowo “Pamiętam” określa nas, jako tych, którzy noszą obraz osoby umiłowanej w oczach i sercu, a “Czuwam” wskazuję, że troszczę się o swoje sumienie i jestem człowiekiem sumienia, formuje je, nie zniekształcam ani zagłuszam, nazywam po imieniu dobro i zło, stawiam sobie wymagania, dostrzegam drugiego człowieka i staram się czynić względem niego dobro - wskazał kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję