Reklama

Inauguracja roku akademickiego w WSKSiM

Kościół jest stróżem prawdy

Niedziela Ogólnopolska 45/2014, str. 7

Katarzyna Cegielska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się 28 października br. Rozpoczęła ją Msza św. sprawowana w języku łacińskim pod przewodnictwem abp. Bruno Forte - sekretarza specjalnego synodu o rodzinie. Eucharystię koncelebrowali: biskup toruński Andrzej Suski, biskup włocławski Wiesław Mering, biskup senior diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek, prowincjał Warszawskiej Prowincji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela o. Janusz Sok CSsR oraz kilkunastu innych kapłanów.

W słowie powitania bp Suski wyraził radość z obecności dostojnego gościa oraz zaznaczył, że każde wielkie i ważne dzieło rodzi się w bliskości Boga. Rektor uczelni - o. dr Zdzisław Klafka CSsR, witając przybyłych, stwierdził, że toruńska uczelnia wychodzi do wszystkich, by nieść Chrystusa, który jest źródłem prawdziwej wolności.

Abp Forte w wykładzie inauguracyjnym pt. „Ewangelia rodziny: pragnienie, dar i wyzwania” przybliżył problematykę podejmowaną przez biskupów na synodzie. Powiedział, że zadaniem synodu było przypomnienie prawdy o tym, że rodzina jest piękna, że jest szkołą uspołecznienia i uświęcenia. - Siłą społeczeństwa jest umiejętność kochania drugiego człowieka. Szkołą miłości jest właśnie rodzina. Tam człowiek uczy się stawiania czoła trudnościom i kochania mimo wszystko - mówił abp Forte. Zaznaczył, że kto nie jest zdolny do miłości, traci swoje człowieczeństwo. - Kościół nie jest właścicielem prawdy Bożej, ale jej stróżem - podkreślił. - W imię tej prawdy oraz Ewangelii miłości troszczy się o wszystkich, także o poranionych i doświadczających trudności w rodzinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2014-11-04 14:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 120 uczniów gubińskich szkół w grze terenowej o Maksymilianie Kolbe

2025-09-26 13:39

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

Obóz w Gębicach

Gra terenowa

Archiwum ks. Piotra Wadowskiego

Młodzież przy pomniku upamiętniającym ofiary Stalagu IIIB Amtitz w Gębicach k. Gubina

Młodzież przy pomniku upamiętniającym ofiary Stalagu IIIB Amtitz w Gębicach k. Gubina

W ramach lekcji historii regionalnej, nauczyciele z gubińskich średnich szkół zaprosili swoich uczniów z klas trzecich do udziału w grze terenowej poświęconej pobytowi św. Maksymiliana Marii Kolbe w dawnym obozie w Gębicach.

- Gra terenowa Maksymilian Misja 47 o długości 4-5 km ze Stargardu Gubińskiego do Gębic została przygotowana rok temu dla pielgrzymów indywidualnych i grupowych, ale także z myślą o szkołach – wyjaśnia ks. Piotr Wadowski. - W tym roku w ramach lekcji historii regionalnej, nauczyciele z gubińskich średnich szkół zaprosili swoich uczniów z klas III do udziału w grze terenowej poświęconej pobytowi św. Maksymiliana Marii Kolbe w obozie w Gębicach. Wyjątkowo tę grę poprzedził mój 45-minutowy wykład w szkole na temat o. Maksymiliana, by uczniowie mogli bardziej świadomie przeżyć to wydarzenie. Dotychczas poprowadziłem kilkanaście mniejszych grup pielgrzymkowych, ale pierwszych raz poproszony zostałem w przypadku uczniów.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV do studentki medycyny: nie możemy utracić nadziei na lepszy świat

2025-09-26 18:43

[ TEMATY ]

student

list papieża

Papież Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

To prawda, że żyjemy w trudnych czasach. Żyjmy dobrze, a czasy będą dobre - odpowiedział Leon XIV na list studentki medycyny, opublikowany we wrześniowym numerze czasopisma „Piazza San Pietro”. Studentka, 21-letnia Veronica, pisała: „Wydaje się niemal niemożliwe, by żyć w pokoju. Jaka przyszłość nas czeka?”.

List Veroniki ukazał się we wrześniowym numerze magazynu „Piazza San Pietro”, wydawanego przez Bazylikę Watykańską i redagowanego przez ojca Enzo Fortunato. Magazyn rozpoczyna się tradycyjną sekcją Dialog z Czytelnikami. Tam zamieszczono pytanie Veroniki i odpowiedź Papieża.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś na V Międzynarodowej Konferencji Ekumenicznej w węgierskim opactwie Pannonhalma

2025-09-26 16:49

[ TEMATY ]

ekumenizm

Węgry

kardynał Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

W węgierskim Opactwie Benedyktyńskim Pannonhalma trwa V Międzynarodowa Konferencja Ekumeniczna, której hasłem są słowa z Księgi Izajasza (Iz. 51,3) „Uczyni swoją pustynię ogrodem Pana”. W międzynarodowej konferencji - odbywającej się w dniach 26-27 września br. - biorą udział duchowni z całego świata, wśród których są: kardynał Grzegorz Ryś - arcybiskup łódzki; bp Hiob Getcha - metropolita pizydyjski; światowi przywódcy Kościoła luterańskiego i reformowanego, a także liczni wybitni przedstawiciele ruchu ekumenicznego z całego świata.

Jak wskazują organizatorzy głównym tematem konferencji jest „ogród”. Zwracają uwagę, że obraz ogrodu może wydawać się nietypowy, ale historia ogrodów utraconych, zapomnianych, ponownie odkrytych lub odtworzonych przewija się przez Pismo Święte oraz starożytną i średniowieczną refleksję chrześcijańską. Znajduje ona również liczne echa we współczesnej refleksji teologicznej, filozoficznej i duchowej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję