Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Synowie św. Pawła Pierwszego Pustelnika

Niedziela szczecińsko-kamieńska 3/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

Paulini

Archiwum Ojców Paulinów

Zespół kościelno-klasztorny w Łukęcinie

Zespół kościelno-klasztorny w Łukęcinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski i na Jasną Górę św. Jan Paweł II spotkał się również z paulinami, powszechnie nazywanymi w Polsce „stróżami Matki Bożej Jasnogórskiej”. Do licznie zgromadzonych w Kaplicy Matki Bożej mówił: „Waszym szczególnym zaszczytem i waszym szczególnym powołaniem jest straż przy tej świętości. Jesteście stróżami tego sanktuarium, jesteście duszpasterzami w tym sanktuarium. To jest wielkie powołanie. Pewnie, nie wszyscy paulini na świecie pełnią swoje duszpasterstwo na Jasnej Górze; macie także inne klasztory, domy zakonne, inne zadania i w Polsce, i poza Polską”.

Od tego czasu Zakon Paulinów znacznie się rozrósł. Przybyło dużo powołań, otworzyliśmy wiele nowych domów, powstała prowincja niemiecka, amerykańska i australijska oraz quasi-prowincje. Owszem, Jasna Góra pozostaje w centrum, tutaj mieści się Dom Generalny Zakonu, ale większość nas pracuje poza nią, nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach. Jesteśmy na czterech kontynentach: w Europie, Ameryce, Australii i Afryce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zakon powstał na Węgrzech

Pierwszą paulińską wspólnotę zgromadził, z rozproszonych po lasach i grotach skalnych pustelników, Bartłomiej, biskup Pecs. Dla niej w 1225 r. wybudował konwent i kościół pw. św. Jakuba na górze Patacs i nadał pierwszą regułę ustalającą styl życia klasztornego. Jednakże za ojca i założyciela zakonu paulińskiego uważa się bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia, który pod wpływem objawienia przedstawiającego wiele małych płomieni, łączących się w jeden wielki płomień, razem z pierwszymi swymi uczniami – Stefanem i Benedyktem założył na górze Pilis klasztor Świętego Krzyża, gdzie od razu zaczęli żyć według wzoru św. Pawła Pierwszego Pustelnika, kultywując szczególnie nabożeństwo do Matki Bożej. W 1250 r. oba klasztory połączyły się pod przewodnictwem bł. Euzebiusza. Nowo utworzona społeczność zakonna od 1263 r. przyjęła nazwę „Braci Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika”. W 1308 r. kard. Gentilis, legat papieża Klemensa V, nadał zakonowi w imieniu Stolicy Apostolskiej regułę św. Augustyna i oficjalnie zatwierdził Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Reklama

Sprowadzenie Paulinów do Polski

Sprowadzenie zakonu z Węgier do Polski wiąże się z Matką Bożą i księciem Władysławem Opolczykiem. Za jego przyczyną Paulini przybyli do Częstochowy w 1382 r., otrzymując wzgórze jasnogórskie wraz z niewielkim kościołem pw. Matki Bożej. W nim wkrótce umieścili, od wieków otaczany wielką czcią, Cudowny Wizerunek Matki Najświętszej, przywieziony przez fundatora z Bełza. W toku historii Jasna Góra stała się duchowa stolicą Polaków, symbolem wierności i religijności narodu, a także, jako pierwszy klasztor pauliński w Polsce, matką innych domów zakonnych. Poprzez wieki zmieniał się duchowy profil zakonu i jego posłannictwo. Z zasadniczo pustelniczego charakteru pierwotnej wspólnoty z biegiem czasu wobec zmieniających się okoliczności oraz otwierając się na znaki czasu, nabrał zakon cech wspólnoty kontemplacyjno-czynnej. Specyfika Paulinów zawiera się w dość szerokiej grupie cech, które stanowią o charyzmacie zakonu. Są to: kontemplacja Boga w samotności, umiłowanie modlitwy liturgicznej i pokuty, kult maryjny, działalność duszpasterska jako służba pielgrzymującemu ludowi Bożemu.

Paulini w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej

W 1997 r. ojcowie paulini zwrócili się z prośbą do abp. Mariana Przykuckiego o pozwolenie na wybudowanie domu zakonnego w Łukęcinie. Ówczesny metropolita szczecińsko-kamieński wyraził zgodę nie tylko na powstanie klasztoru, ale i na powstanie parafii. Uroczystego aktu erygowania nowej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Łukęcinie dokonał w dniu 3 maja 1998 r. Pierwszym proboszczem został o. Konrad Komor (1998-2004). Jego zadaniem było zorganizowanie wszystkiego, bo tam niczego nie było. Początki były bardzo trudne. Msze św. niedzielne sprawowane były w ośrodkach wypoczynkowych „Skrzat” oraz „Górnik”. Nowy proboszcz przez prawie 5 lat mieszkał i administrował parafią w wynajętym jednopokojowym mieszkaniu.

Reklama

Budowa domu zakonnego

Dnia 15 listopada 1998 r., w miejscu, gdzie zaplanowano budowę kościoła i domu zakonnego, bp Marian Kruszyłowicz poświęcił nowy ośmiometrowy krzyż. W przeddzień odpustu parafialnego – 2 maja 1999 r. – na działce zakupionej pod budowę przyszłej świątyni poświęcony został polowy ołtarz wraz z kopią obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Odtąd w okresie wakacyjnym (od maja do połowy września) sprawowano w tym miejscu Mszę św. Równocześnie prowadzone były starania o wydanie zezwolenia na budowę kościoła. W dniu 5 lutego 2000 r. generał Zakonu Paulinów o. Stanisław Turek erygował w Łukęcinie dom zakonny. Jesienią tego roku rozpoczęto grodzenie terenu oraz magazynowanie materiałów budowlanych. Rozpoczęto budowę domu zakonnego. Już 20 grudnia 2002 r. oddana została do użytku pierwsza część domu – mieszkania dla ojców i braci. Pod koniec czerwca 2003 r. otwarta została druga część budynku – dom rekolekcyjno-wypoczynkowy.

Kaplica i kościół

Pierwsza kaplica powstała na terenie późniejszego zespołu kościelno-klasztornego i funkcjonowała do czasu poświęcenia kaplicy w domu rekolekcyjnym (2003 r.). Z chwilą oddania jej do użytku stała się ona miejscem sprawowania liturgii dla miejscowej parafii, aż do czasu wybudowania świątyni parafialnej. Budowa kościoła rozpoczęła się 5 listopada 2001 r. Wmurowanie kamienia węgielnego miało miejsce 30 czerwca 2002 r. Aktu tego dokonał – w obecności generała zakonu o. Izydora Matuszewskiego, przedstawicieli Kurii Generalnej Zakonu Paulinów oraz licznie zgromadzonych duchownych i przedstawicieli władz samorządowych – nowy metropolita szczecińsko-kamieński, abp Zygmunt Kamiński. Budowa trwała aż do roku 2008. Konsekracja nastąpiła 3 maja – w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (święto patronalne parafii). Konsekratorem był abp Zygmunt Kamiński. Świątynia ta stanowi wotum Zakonu Paulinów dla Matki Bożej Jasnogórskiej, o czym informuje tablica umieszczona przy wejściu do kościoła.

Reklama

Wspólnota obecnie

Aktualnie w domu zakonnym i parafii w Łukęcinie pracuje dwóch ojców i brat. Od 29 czerwca 2011 r. przełożonym domu i proboszczem jest o. Dariusz Szuba, który wcześniej posługiwał w sanktuarium jasnogórskim i pełnił obowiązki dyrektora Domu Pielgrzyma. Jego zastępcą i współpracownikiem jest o. Piotr Krzysztoforski, który po czteroletniej posłudze w klasztorze wrocławskim został skierowany do Łukęcina w połowie lipca 2010 r. We wspólnocie zakonnej jest jeszcze brat Robert Rachwał, który przybył tutaj 7 lutego 2014 r., przeniesiony z naszego klasztoru w Biechowie. Posługuje jako zakrystianin i pomoc w domu.

Ojcowie wypełniają obowiązki parafialne, służą pomocą duszpasterską przebywającym, udzielają się w miarę potrzeb i możliwości w dekanacie, głoszą także rekolekcje w Adwencie i w Wielkim Poście. Pielęgnując ducha zakonnego na wzór naszego patriarchy św. Pawła Pierwszego Pustelnika, staramy się szerzyć kult Matki Bożej Jasnogórskiej, szczególnie tu, nad Odrą i Bałtykiem.

2015-01-16 10:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie - Muzyczna epopeja ku czci św. Józefa

[ TEMATY ]

Paulini

dożynki Świdnica

archiwum prywatne

Epopeja muzyczna opowieść o św. Józefie

Epopeja muzyczna opowieść o św. Józefie

W liturgiczne wspomnienie Oblubieńca Maryi świdnicka parafia pw. św. Józefa zaprasza na koncert będący muzyczną opowieścią o życiu tego świętego.

– Rok św. Józefa ogłoszony przez papieża Franciszka zachęcił nas do przygotowania specjalnego wydarzenia muzycznego, które ma dopełnić liturgiczne obchody jego święta. Dzięki współpracy wielu osób kochających muzykę powstała „Epopeja – Muzyczna Opowieść o św. Józefie z Nazaretu”. Ten wyjątkowy koncert będzie miał swoją premierę 19 marca po mszy św. wieczornej, ok. 19:30, i już dziś zapraszamy na internetową relację na żywo z tego wydarzenia – zapowiadają organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

- Jasna Góra jest wyjątkowym miejscem, które Matka Boża sama sobie wybrała. Tutaj przybywają wierni, aby oddawać Jej cześć. W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski cały naród pragnie powtarzać słowa Aktu Milenijnego Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi. W tym miesiącu do Pani Jasnogórskiej pielgrzymują szczególnie dzieci pierwszokomunijne, ale także nowo wyświęceni kapłani, aby zawierzyć swoje życie, posługę i podziękować za sakramenty - mówił o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

10-lecie założenia Rady Lokalnej był okazją do dziękczynienia i modlitwy za tych, co odeszli już do wieczności. W wygłoszonej homilii ks. Marcin Wachowiak, wikariusz parafii św. Michała Archanioła zwrócił uwagę na fakt, że Bóg potrafi zaskakiwać, zachęcając do zastanowienia się do swojej reakcji na takie zaskoczenia Pana Boga. Rozwijając ten temat ks. Marcin ukazał dwie perspektywy. - Pierwsza dotyczy mieszkańców Nazaretu, którzy znali Jezusa. Orientowali się kim On jest, skąd pochodzi, gdzie mieszka. Wiedzieli wszystko o Nim. Na pewno słyszeli o tym, co Jezus zdziałał poprzez nauczanie, czynienie cudów. A gdy Jezus do nich przyszedł, zaczęli w Niego powątpiewać. Zatem to jest ta pierwsza reakcja na działanie Jezusa - powątpiewanie - zaznaczył ks. Wachowiak, wskazując na drugą perspektywę poprzez postawę św. Józefa. - Był to człowiek pracowity, posłuszny, pokornym, przyjmował wolę Bożą. Święty Józef to człowiek, który realizował plan zbawienia w swoim życiu - mówił kapłan, zachęcając wiernych do refleksji nad realizowaną przez nich perspektywą poznania Jezusa. Czy jest to perspektywa mieszkańców Nazaretu czy św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję