Reklama

Niedziela Częstochowska

Niższe Seminarium Duchowne

Ku dojrzałości, ku Wielkiej Nocy

Niedziela częstochowska 12/2015, str. 7

[ TEMATY ]

seminarium

Przemysław Korczak

Wspólnota Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie z kard. Kazimierzem Nyczem i ks. Jerzym Bieleckim

Wspólnota Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie z kard. Kazimierzem Nyczem i ks. Jerzym Bieleckim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W cieniu Jasnej Góry wzrastają dwa „Domy ziarna” – Seminarium wyższe i niższe. Gdy Kościół trwa w czasie Wielkiego Postu, warto na chwilę zatrzymać się przy Niższym Seminarium Duchownym i spojrzeć, jak alumni – młodzieńcy w wieku licealnym – przeżywają ten czas.

„Posypmy głowy popiołem, z Chrystusem nieśmy krzyż społem”

W tym roku Popielec przypadł bezpośrednio po zakończeniu ferii zimowych. Po dwóch tygodniach odpoczynku każdy z nas – mieszkańców seminarium – musiał nie tylko wrócić do szkolnego planu zajęć, ale i zastanowić się nad własną kondycją duchową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Środa Popielcowa dla alumnów rozpoczęła się Jutrznią. Warty zauważenia jest fragment Pisma Świętego, który Kościół poleca wtedy do rozważenia: „Ciebie wybrał Pan, Bóg twój, byś spośród wszystkich narodów, które są na powierzchni ziemi, był ludem będącym Jego szczególną własnością (...). Uznaj więc, że Pan, Bóg twój, jest Bogiem; Bogiem wiernym, zachowującym przymierze i miłość do tysiącznego pokolenia względem tych, którzy Go miłują i strzegą praw Jego” (Pwt 7, 6b. 9). Czytanie podkreśla wpierw, że Pan nas wybrał, umiłował i przeznaczył do zbawienia. Benedykt XVI pisze, że Bóg nas stworzył, aby uczynić przestrzeń dla zawarcia przymierza – wolnej odpowiedzi na wezwanie Stwórcy. Choć życie w przyjaźni z Nim jest pełnią naszego szczęścia, to wola jest wolna. Pan zaś nie jest obojętny i woła, szuka nas, co często uświadamia nam seminaryjny spowiednik ks. Władysław Golis: „Uznaj, że Bóg jest Bogiem i kocha Cię, ty musisz tylko się ku Niemu odwrócić – swoją wiarą dać odpowiedź. Gdy stoisz plecami do Słońca, widzisz jedynie własny cień!”.

Ów duch refleksji zdawał się być przejmujący, zwłaszcza gdy w poczuciu miłości zachowywaliśmy post ścisły. Pełnię zaś sensu tego dnia wyraziły słowa abp. seniora Stanisława Nowaka, wypowiedziane w archikatedrze częstochowskiej podczas Mszy św., w której uczestniczyliśmy: „Choć byliśmy prochem, jesteśmy i będziemy prochem (...), nie bójmy się przyjąć słów, które mówi Bóg. Te słowa mówi Ten, który kocha”. Kaznodzieja cytował też Adama Mickiewicza, fragment, który, jak mówił, zwłaszcza my, młodzi, powinniśmy znać: „Panie! czymże ja jestem przed Twoim obliczem? – /Prochem i niczem; /Ale gdym Tobie moją nicość wyspowiadał,/Ja, proch, będę z Panem gadał”.

Reklama

Popielec mogliśmy przeżywać zatem pod znakiem uznania własnej niedoskonałości, połączonej jednak z głęboką nadzieją i poczuciem odpowiedzialności za to, by odpowiedzieć na miłość Boga wobec nas.

Modlitwa z Bożogrobcami

Początek Wielkiego Postu kierował nas ku Jasnej Górze. Odbywały się tam od 20 do 22 lutego rekolekcje Zakonu Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie – prowadził je rektor Niższego Seminarium ks. Jerzy Bielecki, ceremoniarz kościelny Zakonu. W tych dniach bliska nam była sprawa pokoju w Ziemi Świętej – w tej intencji modliliśmy się w czasie Apelu Jasnogórskiego, w sobotę, 21 lutego. Wtedy też mieliśmy okazję spotkać dostojników zakonnych, wśród nich kard. Kazimierza Nycza oraz p. Lidię Dudkiewicz. Maturzyści otrzymali też błogosławieństwo od bp. Adama Wodarczyka, nowego biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej.

„Nie negocjuj z diabłem!”

Nasza wspólnota rekolekcje wielkopostne przeżywać będzie pod znakiem peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży. Czas przygotowujący nas do Wielkanocy otworzył dzień skupienia, prowadzony w I Niedzielę Wielkiego Postu przez ks. prefekta Szymona Stępniaka. Tematem przewodnim był sakrament pokuty. Ks. Prefekt mówił o konieczności radykalnego zerwania ze złem, które w zbawczym okresie postu winno być realizowane przez gorliwszą więź z bliźnim: „Bóg mówi wyraźnie, najpierw pojednaj się z bratem, później złóż dar na ołtarzu!”. Kaznodzieja przypominał też o dobrym przeżywaniu spowiedzi jako recepcie na zakusy szatańskie i konieczności nieustannego wzrostu w życiu duchowym.

Reklama

Ku życiu w Wielkanocy, ku życiu w służbie Kościoła

Czas postu zmierza jednoznacznie ku Wielkiej Nocy. Liturgia mówi w tym okresie: „Post otwiera nam bramę nieba. Rozpocznijmy go więc, modląc się i błagając Boga, abyśmy razem z Chrystusem triumfowali w dniu zmartwychwstania”. Przez bieg lat i kolejne miejsca, w których przychodzi nam żyć, każdy zmierza ku spełnieniu się życia – zmartwychwstaniu.

Jednym z owych, naznaczonych Bogiem, miejsc „przygotowania” i „zmierzania do Wielkiej Nocy” życia wielu młodych jest Niższe Seminarium Duchowne naszej archidiecezji. Abp Wacław Depo, świadomy odwagi, którą muszą się wykazać młodzieńcy, chcący do nas dołączyć, ale i nagrody, mogącej tu spotkać człowieka poszukującego Boga, pisał, zapraszając do naszego liceum: „Miejcie odwagę zawierzenia Chrystusowi!”.

Alumni naszego seminarium chcą być obecni na łamach częstochowskiej „Niedzieli”, by przypominać zarówno młodym, jak i starszym, kapłanom i świeckim o tej instytucji oraz prosić: nade wszystko o modlitwę w naszej intencji, ale również o działanie: nie każdy, kto tu przychodzi, musi być księdzem, ale każdy ma szansę doświadczyć Chrystusa, który jest z nimi dzień i noc. Warto zatem podpowiedzieć młodym w kościele, w szkole, w domu: Spojrzyj jeszcze na tę szkołę – może ona jest dla Ciebie!

* * *

Niższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej jest trzyletnim Liceum Ogólnokształcącym z rozszerzonym programem nauczania j. polskiego, historii i filozofii. Szkoła prowadzi internat i posiada prawa szkół publicznych.

Adres: Niższe Seminarium Duchowne – Liceum Ogólnokształcące, ul. Piotrkowska 17, 42-200 Częstochowa, tel. (34) 324-11-09, fax (34) 324-55-94, www.nsd.niedziela.pl, e-mail: nsd@niedziela.pl

2015-03-19 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara pod lupą

Wraz z rozpoczęciem w całym Kościele Roku Wiary we Wrocławiu rusza druga edycja spotkań organizowanych w ramach Inicjatywy Akademickiej „Fides et ratio”. Organizatorzy nazwali ten cykl wykładów „Wiara pod lupą”.
Poprzednia edycja, w pewnym sensie pionierska, pokazała dobitnie, że tego typu spotkania, dyskusje między wiarą i rozumem, są w stolicy Dolnego Śląska potrzebne. Aula Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie odbywała się większość spotkań, pękała w szwach. Co przyciągało słuchaczy? Z pewnością rzetelnie przygotowane wystąpienia, możliwość dyskusji i poszerzenia horyzontów. Do tematów poprzedniej edycji „Fides et ratio” można wrócić, zaglądając na stronę internetową www.fides-ratio.pl. Tam także będą się pojawiać relacje po każdym z wykładów, a na specjalnie do tego celu utworzonym forum każdy ma szansę zadać pytanie bądź podzielić się swoimi refleksjami na dany temat.
Inspiracji do przemyśleń i dyskusji będzie w tym roku akademickim wiele. Organizatorzy - Katolicka Wspólnota „Droga”, Centrum Kultury Jana Pawła II, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i Ruch „Communione e liberazione” - zaproponowali bowiem bardzo ciekawe tematy wykładów oraz zaprosili wybitnych prelegentów. W każdą trzecią środę miesiąca, o godz. 19.00 w auli PWT (pl. Katedralny 1) podejmowane będą m.in. tematy: „Dlaczego wierzę?”, „Dogmat - prawda czy gwałt zadawany rozumowi?”, „Czy nauka pozbawia wiarę sensu?”. Te i inne pytania stawiać będą wykładowcy z Wrocławia, Lublina i Poznania, a odpowiedzi na nie wcale nie muszą być jednoznaczne. W tym tkwi właśnie fenomen tych spotkań: pozostawiają pole do indywidualnej refleksji, dają impuls do tego, by powracać do danego zagadnienia w rozmowach ze znajomymi, rozwijają postrzeganie rzeczywistości.
Inicjatywa Akademicka przez ostatni rok rozwinęła się i wciąż zamierza się rozwijać na trzech płaszczyznach. Jedną z nich są wspomniane wyżej spotkania, zwane też „Areopagiem na Wyspie”. Ponadto 18 kwietnia br. rozpoczęło działalność Towarzystwo Studiów Interdyscyplinarnych przy PWT we Wrocławiu, a niebawem ma także ruszyć cykl „Fides et ratio Junior” - skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

CZYTAJ DALEJ

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24

[ TEMATY ]

Rzym

św. bp Józef Sebastian Pelczar

100. rocznica

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie oraz Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Siostry Sercanki) to dwie instytucje obecne w Rzymie, u początku których stoi były student rzymski, a potem profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biskup przemyski, dziś święty Józef Sebastian Pelczar. To właśnie ks. prof. Pelczar wraz z s. Ludwiką, dziś błogosławioną Klarą Szczęsną, w 1894 r. założyli w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

CZYTAJ DALEJ

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

[ TEMATY ]

papież

sądownictwo

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Ojciec Święty określił nowe zasady w sześciu artykułach. Zgodnie z „zasadą niezmienności sędziego i w celu zapewnienia rozsądnego czasu trwania procesu” - czytamy w motu proprio - papież, na rok sądowy, w którym prezes przestaje sprawować urząd, może wyznaczyć wiceprezesa, który przejmuje urząd, gdy prezes przestaje sprawować urząd. Stwierdza się również, że papież „może w każdej chwili zwolnić z urzędu, nawet tymczasowo, sędziów, którzy z powodu stwierdzonej niezdolności nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję