Reklama

Jasna Góra

„Jasny wybór – Jasna Góra!” – maturzyści arch. przemyskiej i I grupa z diec. łomżyńskiej

Choć plany na życie jeszcze kreślą, to wielu z nich robi to z Bogiem. Dziś Jasna Góra „pęka w szwach” od młodości. Przyjechało 2,7 tys. maturzystów z arch. przemyskiej. Pielgrzymuje tez pierwsza tura z diec. łomżyńskiej, a w niej 1,1 tys. uczniów, w kolejnej za tydzień przyjechać ma 1,3 tys. młodych.

2025-10-17 19:51

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka maturzystów

BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Obudzić serca…”

Ks. Waldemar Janiga, dyrektor Wydziału Katechetycznego Arch. Przemyskiej cieszy się z bardzo dobrej frekwencji młodzieży, której towarzyszy 30 duszpasterzy, są tez dyrektorzy szkół i wychowawcy. - Bardzo nam zależy również na tym, żeby obudzić serca, by tutaj na Jasnej Górze zrodziły się też powołania do kapłaństwa czy życia zakonnego, by ci, którzy chcą założyć rodzinę, modlili się o wybór czy dobrej żony, czy dobrego męża, bo rodzina jest tą wartością bezcenną – mówił ks. Janiga. Przyznał, że także frekwencja na lekcjach religii w szkole jest jedną z najwyższych w kraju. W tym roku nie ma jeszcze ujęcia statystycznego, ale w ubiegłym roku szkolnym było to 98 % w szkołach podstawowych, a w ponadpodstawowych 89,5%. Przywołał przykład Zespołu Szkół licealnych i technicznych w Leżajsku, gdzie na ponad 2 tys. uczniów z lekcji religii nie korzysta tylko o 84 osoby, w tym 25 uczniów innych wyznań.

BPJG

Reklama

Ks. Tomasz Grala, diecezjalny duszpasterz akademicki, koordynator pielgrzymki maturzystów diec. łomżyńskiej chwali również zaangażowanie dyrektorów szkół i nauczycieli, którzy pielęgnują tradycję pielgrzymowania do Częstochowy uczniów przed egzaminem dojrzałości. Wspomina swoja pielgrzymkę sprzed 18 lat, podczas której w planach właśnie na niej „przymierzał sutannę”. A dziś też osobiście dziękuje Bogu podczas tej pielgrzymki za wciąż liczny udział młodzieży w szkolnej katechezie w swojej diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maturzystom arch. przemyskiej towarzyszy hasło „Maryjo, Tyś naszą nadzieją”. Spotkanie rozpoczęło się po południu konferencją. Młodzi wysłuchali świadectwa o wierze swojego rówieśnika z Przeworska. Po niej droga krzyżowa. Mszy św. o 18.30 przewodniczy abp Adam Szal, metropolita przemyski. Po Apelu pielgrzymkę zakończy nabożeństwo różańcowe z przesłaniem św. Jana Pawła II, że „Różaniec to skarb, który trzeba na nowo odkryć”. Maturzyści z diec. łomżyńskiej pielgrzymują w dwóch turach: dziś i 24 października. Pielgrzymkę rozpoczęła katecheza ks. Mateusza Gąsowskiego o godz. 15.00, po niej odprawiono drogę krzyżową, celebrację sakramentu pokuty i pojednania. Mszy św. przewodniczyć ma biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Towarzyszy im hasło: „Jasny wybór – Jasna Góra!”.

„Przyjechałem po błogosławieństwo”

Reklama

Krzysztof Chmielawski jest maturzystą technikum w Zespole Szkół nr 1 w Wyszkowie. Jak twierdzi w myśl ich pielgrzymkowego hasła: „Jasny wybór – Jasna Góra!”, zależało mu, by tu być. - Marzę o tym, żeby mieć rodzinę i żeby móc zapewnić jej dobre życie i żeby nigdy nie brakowało zdrowia i żeby być szczęśliwym – mówi o swoich marzeniach. I podkreśla, ze bez rodziny, nawet jak się ma pieniądze, to tak naprawdę nie ma się nic. Przyznaje, że życiowe oparcie, wzór wiary odnajduje w swojej rodzinie. Przyszły zawód wiąże z wojskowością. - Przyjechałem po błogosławieństwo, zrzucić stres – mówił maturzysta.

Ks. Zbigniew Wądołowski proboszcz parafii w Kadzidle nie jest na co dzień katecheta, ale młodzież poprosiła go, by im potowarzyszył w tej pielgrzymce. Kapłan cieszył się z otwartości młodych, ich pytań, a tych i modlitwy nie brakowało w ponad 400-kilometrowej podroży autokarem. Nie zabrakło modlitwy różańcowej, a ci, którzy różańca ze sobą nie zabrali, postarali się o niego. – Ta młodzież jest dla mnie wielkim darem, radością – mówił kapłan. Podkreślił, że w duszpasterstwie ważne jest wysłuchanie, spotkanie, odwaga i autentyczność, bo Kościół nie potrzebuje dziś gadaczy, mędrców, kaznodziei, ale świadków wiary, jak już uczył papież Paweł VI.

„Z Duchem Świętym…i do przodu”

Reklama

Szymon Cynk jest maturzystą z Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie. - Matura już puka, jest za drzwiami, no to lekki stresik jest, wiadomo przyznaje licealista, ale dodaje, że z jednej strony trzeba racjonalnie pomyśleć i „podejść do tematu”, ale też „złożyć wszystko w ręce Pana Boga”. - Chciałbym pójść w kierunku aktorskim, ale zobaczymy co życie przyniesie i co Pan Bóg ma dla mnie zaplanowane – mówił Szymon. Także jego koleżanka Oliwia uśmiecha się, że trzeba „z Duchem Świętym i do przodu”. Oliwia lubi pomagać ludziom, zwłaszcza dzieciom i planuje połączyć studiowanie fizjoterapii z pedagogiką specjalną, czy psychologią. - Szukam nadal i między innymi dlatego jestem tutaj na Jasnej Górze, żeby poszukać, poszukać tego, co dalej i zawierzyć to Panu Bogu i żeby On poprowadził, bo wie, co najlepsze dla mnie – przyznała się maturzystka.

Łańcuccy maturzyści zapytani o życiowe cele, też podkreślali wartość rodziny, a Oliwia podkreśliła też, że dla niej jako osoby wierzącej to najważniejszym marzeniem i zarazem celem jest zbawienie, „żeby w niebie zatańczyć z Bogiem”.

- Najważniejsze, żeby po prostu działać według swojego kręgosłupa moralnego i żeby żyć w zgodzie z Panem Bogiem. Przyszłość, widzę w wspólnocie i w braterskich przyjaźniach, relacjach. Bo czasy się zmieniają, wszystko się zmienia, ale bez drugiego człowieka, bez Pana Boga, tutaj nie damy rady – mówili łańcuccy maturzyści Oliwia Wałczyk, Roch Cieszyński i Szymon Cynk. Młodzi podkreślali, że ważne jest, by „inwestować w przyjaźnie i wspólnoty. Zauważyli też różnice w ich myśleniu a podejściu do życia młodszych kolegów.

Oprócz drugiej grupy maturzystów diec. łomżyńskiej (24.10), w sobotę 25.10 na Jasną Górę przyjadą maturzyści diec. zamojsko-lubaczowskiej.

Oceń: +5 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi na Jasnej Górze rozmawiali o religii w szkole

[ TEMATY ]

Jasna Góra

katecheza

biskupi

Marek Kępiński/BPJG

Wobec nasilających się dyskusji i różnych pomysłów związanych z religią w szkołach, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński podkreśla, że nie ma żadnych powodów, by katechezę wycofywać lub ograniczać, a podejmowane przez niektóre środowiska działania mają charakter populistyczny przed wyborami. Religia w szkole jest jednym z tematów spotkania Rady Stałej Episkopatu Polski, która tradycyjnie w wigilię uroczystości Królowej Polski obraduje na Jasnej Górze.

- Jeśli ktoś głosi trzy podstawowe hasła, to jest: zniesienie Funduszu Kościelnego, usunięcie katechetów i religii ze szkoły i opodatkowanie tacy, to nie jest to program partii, która ma coś do zaoferowania, tylko to jest program, który ma jasno postawione antyklerykalne i antychrześcijańskie zasady do wprowadzenia - powiedział bp Miziński przed rozpoczęciem obrad.
CZYTAJ DALEJ

Zaślepieni na własne życzenie

2025-10-28 23:35

[ TEMATY ]

felieton

zaślepieni

własne życzenie

konformizm

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Historia Europy ostatnich dwóch dekad to opowieść o politycznej ślepocie i moralnym konformizmie. Książka „Zaślepieni. Jak Berlin i Paryż dały Rosji wolną rękę” Sylvii Kauffmann to nie tylko reporterski zapis błędów elit Zachodu, ale także lustro, w którym przeglądać się powinni politycy z Warszawy. Francuska dziennikarka pokazuje, jak wiara w „ugodowego Putina” zamieniła się w samobójczą strategię – od przemowy w Bundestagu w 2001 roku po monachijską konferencję w 2007. Niemcy kupowały gaz, Francja marzyła o wspólnym bezpieczeństwie z Moskwą, a Anglia prała rosyjskie pieniądze w londyńskim City. Europa udawała, że wierzy, że kupując gaz, kupuje pokój. A kupiła wojnę.

I gdy z Europy Środkowo-Wschodniej płynęły ostrzeżenia – z Polski, z krajów bałtyckich, z Ukrainy – Berlin i Paryż reagowały z pobłażliwym uśmiechem. „Alarmiści z Wschodu” mieli kompleksy, a nie rację. Dziś to oni mają groby, a tamci – rozdziały w książkach o błędach. Kauffmann pisze o „operacji uwiedzenie”, w której Putin zagrał Zachodem jak orkiestrą. Po trzech dekadach od upadku muru berlińskiego Europa zbudowała nowy mur – z pychy, złudzeń i gazowych rur.
CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: eskalacja konfliktu między reżimem a Kościołem

2025-10-29 12:13

[ TEMATY ]

Kościół

wenezuela

eskalacja konfliktu

reżim

Adobe Stock

Wenezuela

Wenezuela

Skrajnie lewicowy reżim Wenezueli zaostrza swoją politykę zastraszania Kościoła katolickiego. Jak donoszą lokalne media, kilka dni temu kardynał Baltazar Porras został powstrzymany przed udaniem się na nabożeństwo ku czci kanonizowanego „lekarza ubogich”, Jose Gregorio Hernandeza. Mimo to na Mszę św. przybyło około 100 000 osób.

W miniony piątek wieczorem wiceminister ds. kultury poinformował go telefonicznie, że podróż do Isnotu jest „nieodpowiednia”, ponieważ doszło tam do zamieszek i incydentów - podały krytyczne wobec rządu media wenezuelskie, cytując kardynała. O północy poinformowano go również przez WhatsApp, że lot państwowych linii lotniczych Conviasa został odwołany.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję