Reklama

Aspekty

W służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 21/2015, str. 6

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum Marty Brodzik

Marta Brodzik

Marta Brodzik

KS. ADRIAN PUT: – Zakończyła się Sesja Kierownictw Oddziałów i Kół Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży naszej diecezji. O czym rozmawialiście w tym gronie?

MARTA BRODZIK: – Na tegorocznej sesji kierownictw pojawiło się sporo nowych twarzy – była to więc okazja do pogłębienia wiedzy na temat skutecznego zarządzania oddziałem KSM. Została nawet przeprowadzona symulacja narady kierownictwa podczas pracy w grupach – w jaki sposób pozyskiwać nowych członków do KSM oraz jak dbać o pogłębianie ich wiary, rozwój intelektualny, zmysł organizacyjny itp. Podczas sesji konferencję oraz homilię w trakcie Eucharystii wygłosił asystent generalny KSM ks. Zbigniew Kucharski, szczególny nacisk kładąc na formację przez akcję oraz codzienne podnoszenie jakości funkcjonowania młodego człowieka. Ponadto ustalono i przekazano terminy najbliższych inicjatyw KSM-u: 20 czerwca – Diecezjalny Turniej Siatkówki Oddziałów i Kół KSM w Raculi; 6-10 lipca – Ogólnopolskie Dni Formacyjne na Śnieżnicy dla Kleryków; 14-20 sierpnia – Ogólnopolskie Dni Formacyjne na Śnieżnicy dla Kierownictw i Liderów KSM; 10 października – Ogólnopolskie Obchody 25-lecia KSM – Kraków; 19-22 października – Ogólnopolskie Rekolekcje Kapłańskie w Łomży; 18 listopada – przyrzeczenia KSM i liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny; 27-30 grudnia – Tydzień Śpiewania Bożonarodzeniowego – wymiana polsko-niemiecka – Neuhausen k. Cottbus.

– Jak często spotykacie się w takim gronie i jakie tematy najczęściej są wówczas podejmowane?

– Sesje kierownictw KSM odbywają się dwa razy w roku – na wiosnę i na jesień. Dotyczą bieżących inicjatyw stowarzyszenia, jak również planowania pracy formacyjnej i organizacyjnej KSM na cały rok. Ponadto młodzi ludzie uczą się, jak skutecznie prowadzić działania ewangelizacyjne wśród swoich rówieśników, w jaki sposób zarządzać grupą ludzi – oddziałem KSM, jak wykorzystywać swoje pasje i talenty w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Jest to również czas dzielenia się i wymiany doświadczeń, sprawozdawczości, a także formacji – czuwań i wspólnej Eucharystii oraz integracji i zabawy.

– Od lutego jesteś prezesem Zarządu Diecezjalnego KSM. Po tych kilku miesiącach mogłaś zapewne dokładniej zaplanować swoją posługę. Co będzie w niej priorytetem?

– Na co dzień pracuję w świetlicy socjoterapeutycznej oraz prowadzę własną działalność gospodarczą zarządzania nieruchomościami. Pogodzenie tych wszystkich elementów z KSM-em wymaga wysiłku, zorganizowania sobie czasu pracy oraz wyznaczenia priorytetów w każdej dziedzinie. I tak priorytetami w KSM-ie są dla mnie: zakładanie i rozwój nowych oddziałów KSM, wzmacnianie obecnych, kontakt z młodzieżą w terenie oraz przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży. Wszystko to oparte jest na systematycznej pracy w naszym zarządzie, którego spotkania zwołuję i prowadzę średnio co dwa tygodnie.

Reklama

– Jak na co dzień wygląda praca KSM w naszej diecezji? Czy młodzież zrzeszona w waszym stowarzyszeniu podejmuje jakieś określone działania?

– Młodzież w swoich parafialnych oddziałach KSM spotyka się co tydzień. Spotkanie dzieli się na część formacyjną i część organizacyjną. W trakcie pierwszej części młodzież formuje swojego ducha, ale także intelekt i emocje. W przygotowaniu spotkań korzystają z programu formacyjnego KSM, czasopism katolickich, dokumentów Kościoła, a w ostatnim czasie także z konspektów spotkań, przygotowujących do Światowych Dni Młodzieży. Podczas drugiej części planują pracę w oddziale oraz różnorodne akcje, np. koncerty ewangelizacyjne, wyjazdy integracyjne, wieczory filmowe dla młodzieży, czuwania, adoracje i inne nabożeństwa. Przykładem mogą być tutaj koncerty ewangelizacyjne organizowane przez KSM w Kargowej w Domu Kultury, które gromadzą pełne widownie młodzieży, czy np. Debaty Walentynkowe o miłości, czystości oraz podejmujące tematy istotne pod kątem młodzieży, np. legalizacja pigułki wczesnoporonnej w Polsce, organizowane na Uniwersytecie Zielonogórskim przez Koło Akademickie KSM, również cieszące się niezmiennie dużą popularnością.

– Zbliżają się wakacje. KSM każdego roku przygotowywał konkretne propozycje dla młodzieży. Czy w tym roku młodzież naszej diecezji także może spodziewać się ciekawych wyjazdów i inicjatyw?

– W tym roku zapraszamy młodych ludzi na Śnieżnicę w dniach 14-20 sierpnia, gdzie młodzież z KSM i nie tylko będzie gromadzić się na Ogólnopolskich Dniach Formacyjnych KSM. Jest to czas rekolekcji, ale również spotkanie młodych ludzi z całej Polski, którzy prowadzą dzieła ewangelizacyjne w swoich parafiach i diecezjach. W związku z tym spotkania te są niezwykle dynamiczne, radosne, ale też dostarczające uczestnikom cennej wiedzy wynikającej z dzielenia się z innymi i słuchania osób doświadczonych.
Również dla dzieci mamy propozycję wyjazdów na obozy językowe – w tym roku w Białym Dunajcu k. Zakopanego – szczegóły znajdują się na stronie www.emka.ksm.org.pl.
Natomiast wspólnie z KSM Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przygotowujemy Rekolekcje Formacji Apostolskiej, na których nie zabraknie ciekawych wypadów, wypoczynku i integracji na świeżym powietrzu oraz oczywiście spotkań w grupach, czuwań, Eucharystii i rozważania Słowa Bożego. Szczegóły w najbliższym czasie ukażą się na naszej stronie www.zg.ksm.org.pl, gdzie można znaleźć zapowiedzi wszystkich najbliższych inicjatyw KSM.

2015-05-21 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wykorzystywać talenty

Ks. Tomasz Przewoźny

Z ks. Tomasz Przewoźnym, dyrektorem Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie i asystentem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, o jubileuszowym XXV Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej ,,Śpiewajmy Panu” oraz tegorocznym diecezjalnym Spotkaniu Młodzieży w Serpelicach rozmawia Monika Kanabrodzka

Monika Kanabrodzka: – W podniosły charakter obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wpisuje się XXV Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu”. Jaka będzie jubileuszowa edycja Festiwalu?

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję