Reklama

Niedziela Kielecka

Czciciele Ojca Pio w Kielcach

Niedziela kielecka 22/2015, str. 3

[ TEMATY ]

grupa

TER

Modlitwa przed obrazem Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej

Modlitwa przed obrazem Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej

Członkowie Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio z Nowego Sącza odwiedzili Kielce, ich przewodnikiem duchowym był ks. Andrzej Liszka.

Przeszło 50 pątników wraz ze swoim duszpasterzem przyjechało do Kielc 15 maja, swoje kroki od razu skierowali do bazyliki katedralnej, w której uczestniczyli we Mszy św. Powitał ich kustosz bazyliki ks. prał. Stanisław Kowalski, przybliżając im historię świątyni oraz kultu Maryi czczonej w łaskami słynącym obrazie Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej. Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski, który w przeszłości pracował w parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu, skąd przybyli pielgrzymi. W homilii mówił m.in. o św. Pawle, który z początku bojaźliwy, przekształcił się w gorliwego głosiciela Ewangelii i Jezusa Zmartwychwstałego. – Głoszenie Ewangelii było jego życiową pasją i źródłem radości – mówił Biskup, przypominając słowa Apostoła Narodów, który napisał w Pierwszym Liście do Koryntian: „Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii”. Biskup mówił o prawdziwej radości, która może pochodzić tylko od Pana Boga. Zwracając się do pielgrzymów z Nowego Sącza, powiedział: – Święci znaleźli klucz do prawdziwej radości. Kluczem do radości jest modlitwa – podkreślił. Po zakończeniu Eucharystii Ksiądz Biskup wraz z wiernymi przeszedł przed obraz Maryi. Po wspólnej modlitwie każdy uczestnik pielgrzymki otrzymał pamiątkowy wizerunek Maryi, a dyrektor Muzeum Diecezjalnego ks. dr Paweł Tkaczyk oprowadził ich po bazylice katedralnej. Po zwiedzeniu bazyliki pątnicy udali się w dalszą drogę, do Warszawy.

Nowosądecka Grupa Modlitewna św. Ojca Pio została utworzona we wrześniu 1999 r., rok później została zarejestrowana w Międzynarodowym Centrum Grup Modlitewnych Świętego Ojca Pio w San Giovanni Rotondo. Należy do niej blisko 3000 osób. Spotkania modlitewno-formacyjne Grupy odbywają się w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Ponadto członkowie grupy dwa razy w miesiącu spotykają się na adoracji Najświętszego Sakramentu. Inną formą modlitwy i duchowej formacji są coroczne wyjazdy do San Giovanni Rotondo, a także tzw. „Pociągi Ojca Pio”– pielgrzymki do sanktuariów południowej Polski. Grupa jest zaangażowana w działalność charytatywną, pomaga rodzinom wielodzietnym, wspiera Dom Księży Emerytów oraz klasztor Sióstr Karmelitanek w Tarnowie. Obecnie w diecezji tarnowskiej istnieją 53 Grupy Modlitewne św. Ojca Pio, które liczą około 20 tys. członków i sympatyków.

2015-05-28 10:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie chcemy być na marginesie

Paweł Nowicki: – Czym jest Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin?

CZYTAJ DALEJ

Wędrówka z Małym Księciem. Jasełka w szkole sióstr zmartwychwstanek

2023-02-01 13:09

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkoła

jasełka

siostry zmartwychwstanki

Maciej Orman/Niedziela

Publiczną Szkołę Podstawową im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie 1 lutego odwiedził Mały Książę, aby podczas jasełek wraz z uczniami klas drugich wędrować w poszukiwaniu Miłości.

Jak zaznaczyła dyrektor s. Agata Sidoruk, celem przedstawienia była refleksja nad tym, co w życiu jest najważniejsze. Małgorzata Łapeta, wychowawczyni kl. II a, która przygotowała jasełka m.in. we współpracy z Anną Urbaniak, wychowawczynią kl. II b, zwróciła uwagę, że łączą one w sobie tradycję i współczesność.

CZYTAJ DALEJ

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-01 15:53

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.

Przed 1969 r. na Zachodzie święto Ofiarowania Pańskiego znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, żeby ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Boskiej Gromnicznej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję