Reklama

Z życia diecezji

Co roku w dniach 18-25 stycznia Kościoły chrześcijańskie obchodzą Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Czas ten sprzyja nie tylko wspólnym modlitwom, ale także refleksji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością ekumenizmu. W tym to właśnie duchu modlitwy i refleksji 24 stycznia br. w Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu odbyło się polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne, w którym wzięli udział duchowni różnych Kościołów chrześcijańskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Muzeum Ziemi Lubuskiej

Sztuka razy siedem

Instalacje, projekcje wideo, rysunki, fotografie i działanie multimedialne poznańskich artystów plastyków można oglądać od 18 stycznia w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
Wystawa "Siedem/siedem" to siedem odsłon sztuki współczesnej rodem z Poznania. Wszyscy twórcy ukończyli poznańską Akademię Sztuk Pięknych, reprezentują też jedno pokolenie i podobne fascynacje artystyczne. Zbliżone spojrzenie na sztukę pozwoliło zaistnieć pracom Marcina Berdyszaka, Jerzego Hejnowicza, Joanny Imielskiej, Joanny Hoffmann, Sławomira Sobczaka, Anny Tyczyńskiej i Marka Wasilewskiego w jednej przestrzeni. Mimo tego, że są różne, tworzą jedną całość, kreśloną symboliką cyfry siedem. Ekspozycja prezentuje sztukę współczesną nie tylko przez swą teraźniejszość, osadzenie w naszym czasie, lecz także ze względu na wykorzystanie nowoczesnych środków wyrazu. Kamery wideo, rzutniki, projektory, technika cyfrowa to narzędzia poznańskich artystów. Przy ich pomocy kreują znany-nieznany świat: ascetyczny w formie, bogaty w znaczenia. Przykładem jest Joanna Hoffmann, która w Ukrytej melodii, dzięki technice wideo, wyeksponowała bicie serca jako źródło dźwięku najważniejszego dla naszej egzystencji. Uderzenie serca i jego zapis to, według Artystki, najbardziej intymne, a jednocześnie anonimowe dowody indywidualnego istnienia. W obrazie uzyskanym przez ultrasonograf, ilustrowanym Muzyką sfer Johanna Keplera, można odnaleźć ukrytą melodię, siedząc przy stole na jedynym krześle. Sam na sam z harmonijną melodią bytu.
Próbą ocalenia obrazu "raju utraconego" przed upływem czasu jest fragment wystawy autorstwa Anny Tyczyńskiej. Postacie dziewczynek, młodych kobiet, zastygłych w pozach zabawy, podczas zwykłych codziennych czynności zostały zatrzymane w kadrze - w albumach ze zdjęciami i na dużych tracących ostrość i barwę szkicach. Ta nieruchomość, zawieszenie w czasie to powrót do dzieciństwa, młodości. "Opowiadane przeze mnie historie - mówi Autorka - były historiami szeptanymi przez wkraczającą w dorosłość kobietę, tęskniącą za bezpieczeństwem, beztroską dzieciństwa, zdającą sobie sprawę ze świata nadchodzących zadań i odpowiedzialności, ale nie do końca jeszcze świadomą, czym ten świat dorosłości jest. Dzisiaj patrzę na rzeczywistość z innego punktu, jako dojrzała kobieta, matka, przeżywająca po raz wtóry dzieciństwo (swojego syna), przyglądająca się temu z dystansu, ale zarazem wtopiona w to intensywnie".
Duże zainteresowanie wzbudzić może instalacja Marcina Berdyszaka Martwa natura z pokusą. Dwie ponaddwumetrowej wysokości sutanny okrywają ekrany, do których przytwierdzone są jabłka. Na ekranach po zakazany owoc sięgają dwie dłonie: męska i kobieca. Gest pozostaje niespełnieniem - jabłko i projekcja wideo funkcjonują na odmiennych płaszczyznach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jarosław Nieradka

Marcin Berdyszak, skądinąd znakomity artysta, tworząc "Martwą naturę z pokusą", nie oparł się pokusie. Czytelny, choć skrzący możliwościami interpretacji obraz jabłka, po które sięga ekranowa dłoń, okrył czernią sutann. Sutanna to atrakcyjny dla artysty rekwizyt w katolickim w większości kraju. Dodaje znaczeń i pikanterii, szczególnie w kontekście sięgania po zakazany owoc, zapewniając w ten sposób reklamę na przyzwoitym poziomie. A to w tej chwili dla sztuki i artysty chyba najważniejsze. Szkoda.


Paradyż: nabożeństwo ekumeniczne

Skarb w glinianych naczyniach

"Ten skarb przechowujemy w glinianych naczyniach" - to hasło tegorocznego tygodnia ekumenicznego. Chrystus wzywa do jedności wszystkich swoich uczniów. To ona jest przedmiotem jego modlitwy arcykapłańskiej: "Ojcze spraw, aby byli jedno, tak jak my stanowimy". To wezwanie do jedności chrześcijan coraz donioślej brzmi w XXI w. - mówił w słowie powitania rektor WSD w Paradyżu, ks. Ryszard Tomczak. - Od czasów Soboru Watykańskiego II Kościół katolicki wszedł na drogę ekumenicznych poszukiwań. Bardziej jeszcze niż dotąd Kościół wsłuchał się w głos Ducha Pańskiego i uważniej zaczął odczytywać znaki czasu. Jednym z najważniejszych znaków czasu - jak mówił Ksiądz Rektor - jest otwarcie się na braci w wierze, czyli otwarcie ekumeniczne. Papież Jan XXIII często mawiał: że to, co nas łączy, jest większe od tego, co nas dzieli.

Homilię podczas nabożeństwa wygłosił przewodniczący Centrum Ekumenicznego - ks. superintendent Christoph Bruckhoff. Zwrócił uwagę, że w jednym i jedynym Kościele Bożym już od jego początku następowały podziały. Naszym skarbcem jest Święta Ewangelia Jezusa Chrystusa - mówił ks. Ch. Bruckhoff - i odróżnia się ona od wszystkich skarbów tego świata. Nawiązując do tegorocznego hasła tygodnia ekumenicznego, gość z Frankfurtu mówił: - Widzimy, jak bardzo musimy zdać się na to, że Bóg staje mocny w naszej słabości i do naszych starań dodaje swe błogosławieństwo.
Nabożeństwo składało się z kilku części. Po liturgii wstępnej nastąpił akt pokutny, którego istotą było przeproszenie za grzechy przeciwko jedności między różnymi wyznawcami chrześcijaństwa. Po homilii miało miejsce wspólne wyznanie wiary i modlitwy przyczynne. Nabożeństwo zakończyło się błogosławieństwem.
Spotkanie zgromadziło przedstawicieli różnych Kościołów. Po raz pierwszy w tym roku przybyli na to nabożeństwo przedstawiciele z Niemiec - ks. superintendent Christoph Bruckhoff, przewodniczący Europejskiego Centrum Ekumenicznego we Frankfurcie n. Odrą, wraz z sekretarzem tego centrum Marcinem Jakubcem. Wśród gości nie zabrakło także prezbitera okręgowego Kościoła Chrześcijan Baptystów, ks. Włodzimierza Świrydziuka - przewodniczącego zielonogórskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Józefa Adamczaka - ze wspólnoty zielonoświątkowej z Głogowa oraz ks. Dariusza Lika - proboszcza parafii Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Zielonej Górze. Spotkanie zostało zorganizowane przez diecezjalnego referenta ds. ekumenizmu - ks. dr. Stanisława Gręsia.

Reklama

Kl. Rafał Szkurdź


Zakopane

Trzeba formować świeckich, którzy będą liderami w swoich środowiskach - to jeden z wniosków obrad Komisji Duszpasterstwa Ogólnego Konferencji Episkopatu Polski. Komisja ta spotkała się w dniach 21-22 stycznia w Zakopanem, a tematem dwudniowych obrad był program duszpasterski Kościoła w Polsce na rok przyszły. W spotkaniu wziął także udział bp Edward Dajczak, który mówił o nowych formach duszpasterstwa młodzieży i pracy ewangelizacyjnej z młodymi i pośród młodych prowadzonej w naszej diecezji.

Wrocław

Metropolita katowicki abp Damian Zimoń, biskup zielonogórsko-gorzowski Adam Dyczkowski oraz wrocławski biskup pomocniczy Jan Tyrawa otrzymali 28 stycznia medale z okazji 300-lecia Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wybitnym osobistościom Kościoła - a także wyróżnionym medalami rektorom i wykładowcom wyższych uczelni Dolnego Śląska - wręczył je metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz. Wcześniej w katedrze wrocławskiej odprawiono uroczystą Mszę św., której przewodniczył kard. Gulbinowicz. Uroczystość powiązana były z liturgicznym wspomnieniem św. Tomasza z Akwinu.

Jasna Góra

Ponad stu rekolekcjonistów, ojców duchownych i księży spowiedników z całej Polski uczestniczyło w dniach 28-30 stycznia na Jasnej Górze w dorocznym sympozjum dla odpowiedzialnych za formację duchowieństwa. W tym roku przedmiotem ich refleksji jest watykańska instrukcja Kapłan, pasterz i przewodnik wspólnoty parafialnej. Wiceprzewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa - bp Paweł Socha w swojej konferencji podkreślał konieczność stałej formacji księży odpowiedzialnych za wychowanie i kierownictwo duchowe. - Im bardziej jesteśmy z Chrystusem związani, tym skuteczniejsza jest praca kapłana - przekonywał Ksiądz Biskup.

Jednym zdaniem

6 stycznia odbył się opłatek parafialnego oddziału Akcji Katolickiej w Nowym Kramsku, w którym wzięli udział także liderzy grup parafialnych. Msza św. poprzedziła spotkanie w salce parafialnej, gdzie podzielono się opłatkiem, a pracujący w Boliwii ks. Józef Białasik opowiadał o pracy na misjach.

19 stycznia w kościele pw. św. Wojciecha w Trzcielu po Mszy św. odbył się IV Koncert Kolęd Regionu Kozła w wykonaniu zespołów śpiewaczych ze wszystkich gmin nadobrzańskich.

24 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe i posiedzenie komisji kwalifikacyjnej w Diecezjalnym Ośrodku Adopcyjno-Opiekuńczym w Gorzowie Wlkp.

25 stycznia bp Edward Dajczak uczestniczył w posiedzeniu Krajowej Rady Duszpasterstwa Nauczycieli w Krakowie. Celem II Sesji Rady było wypracowanie programu duszpasterskiego na rok 2003/2004.

25 stycznia w kaplicy pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze odbyły się Nieszpory za Miasto, które poprowadziła wspólnota "Pustynia w mieście".

29 stycznia bp Adam Dyczkowski uczestniczył w spotkaniu opłatkowym pracowników i uczestników warsztatów terapii zajęciowej w Katolickim Stowarzyszeniu na rzecz Osób Niepełnosprawnych "Tęcza".

29 stycznia zakończyła się w sali Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie II Zimowa Tura Koncertowa Festiwalu Lubuska Camerata. W koncercie finałowym wystąpiła "Ensemble Viadrina" pod dyrekcją Mariusza Monczaka. W programie znalazły się karnawałowe utwory z pięciu kontynentów, wśród nich m.in. Tango I. Albeniza i La Bamba R. Valensa.

29 stycznia bp Edward Dajczak uczestniczył w Gorzowie Wlkp. w spotkaniu opłatkowym radnych prawicy z Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp.

Zaproszenia

Klub Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze zaprasza na wykład ks. Zbigniewa Cieszkowskiego pt. Jan Paweł II jako Europejczyk o Europie. Spotkanie odbędzie się 11 lutego o godz. 19.00 w salce na plebanii parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.

Ruch Domowy Kościół, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich oraz Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" zapraszają na VIII Bezalkoholowy Bal Karnawałowy, który odbędzie się 15 lutego o godz. 20.00 w stołówce akademickiej przy ul. Podgórnej 50 w Zielonej Górze. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: (0-68) 325-31-56 od godz. 8.00 do 15.00 lub (0-68) 453-50-35 po godz. 15.00.

Wspólnota "Pustynia w mieście" zaprasza na Nieszpory za Miasto, które odbędą się 22 lutego po Mszy św. o godz. 18.00 w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

książka

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rodzina Ulmów

złoty Krzyż Zasługi

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Ceremonia wręczenia odznaczeń odbyła się w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej, a Krzyże Zasługi wręczył ambasador Adam Kwiatkowski.

CZYTAJ DALEJ

Kapucyn o imieniu Pio

[ TEMATY ]

O. Pio

Archiwum "Głosu Ojca Pio"

Stygmatyk z Pietrelciny znany jest powszechnie jako charyzmatyczny spowiednik i wybitny kierownik duchowy. Na sprawowane przez niego Msze święte przybywały tłumy. Był także zakonnikiem, bratem mniejszym kapucynem. Czym charakteryzowało się jego podejście do zakonu, w którym wzrastał duchowo, cierpiał i umarł szczęśliwy?

Francesco (Franciszek) Forgione – przyszły Ojciec Pio – dzięki danym mu od Boga duchowym wizjom, jeszcze przed wstąpieniem do zakonu zrozumiał, że jego życie będzie walką, duchową walką z wrogiem zbawienia i nieprzyjacielem człowieka – diabłem. Jednakże w kampanii tej zajął miejsce po stronie Zwycięzcy, a poprzez mistyczne widzenia poznał także, że zawsze może liczyć na Boże wsparcie, które wyprowadzi go z każdej trudności.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ze ślubami lwowskimi Jana Kazimierza - wyjaśnia o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Śluby te były wyrazem wdzięczności za cudowną obronę Jasnej Góry i ocalenie Ojczyzny. Jan Kazimierz obrał wtedy Maryję Królową i Matką swoją i swoich poddanych, całego królestwa. - Ciekawą rzeczą jest to, że Maryja sama wybrała sobie ten tytuł, bo w 1608 r. objawiła się mieszkającemu w Neapolu włoskiemu misjonarzowi, o. Juliuszowi Manicinelli z zakonu jezuitów, który był czcicielem polskich świętych - dodał o. Bortnik. Włoski misjonarz podczas modlitwy zastanawiał się nad najpiękniejszym tytułem, jakim uhonorować można Matkę Bożą. Ukazała mu się wtedy sama Maryja pytając, dlaczego nie nazwie Jej Królową Polski. Maryja uzasadniła swoją prośbę tym, że jest to naród, który sobie wybrała, naród, który Ją czci. Kiedy w 1610 r. o. Manicinelli przyjechał do Polski i odprawiał Mszę św. w katedrze na Wawelu kolejny raz objawiła mu się Matka Boża ponawiając swoje życzenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję