Reklama

Polska

Niezwykła Fundacja, która buduje rodzinę

Piętnaście lat – to czas, w którym człowiek wzrasta, kształtuje swoją osobowość, rozwija się. Dla Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” to czas, w którym pomogła tysiącom młodych niezamożnych ludzi z całej Polski. Po 15 latach intensywnej pracy wciąż wspiera zdolną młodzież z małych miejscowości. Programem stypendialnym fundacji objętych zostało prawie 2,5 tys. gimnazjalistów, licealistów i studentów z całej Polski, którzy dzięki stypendium mogą się kształcić i rozwijać swoje umiejętności, a przy tym wzrastać w katolickich wartościach.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” to nie tylko wsparcie finansowe – to również obozy formacyjno-integracyjne oraz relacje zawierane często na całe życie. Przez 15 lat swojego istnienia fundacja zbudowała wspólnotę, którą stypendyści nazywają rodziną. Ponad 800 młodych ludzi ukończyło już studia. Absolwenci zakładają rodziny, zrzeszają się w „Stowarzyszeniu Absolwentów Dzieło”. Inni dopiero wchodzą w fundacyjny świat, rozpoczynają studia, wkraczają w dorosłość. Fundacja towarzyszy im w tych najważniejszych momentach ich życia. Stypendyści przysyłają kartki z wakacji, zaproszenia na ślub, zdjęcia nowo narodzonych dzieci. Dzielą się radościami i smutkami – wszak fundacja to często spora część ich życia.

Fundacja spełnia marzenia

Adrian swoją przygodę z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia” rozpoczął w 2008 r. Wtedy o stypendium ubiegał się jego brat. Okazało się, że nie tylko on, ale również Adrian spełniał kryteria. Postanowił zaryzykować i złożył wniosek. Dostał pozytywną odpowiedź. Cieszył się, że dzięki stypendium będzie mógł rozwijać się muzycznie. Jednak po pierwszym obozie zrozumiał, że wcale nie pieniądze są najważniejsze, że dzięki fundacji zyskał coś o wiele cenniejszego – przyjaźnie z ludźmi, którzy myślą i czują podobnie jak on. Nawiązały się pierwsze relacje, które trwają do dziś. Adrian nieustannie rozwijał swoją pasję. Zapragnął dzielić się nią z innymi i rozpoczął studia na kierunku muzykoterapii. Jest jednym z trzech męskich głosów w zespole stypendystów „Tylko Ty”. Występują podczas ewangelizacyjnych koncertów na obozach formacyjno-integracyjnych, śpiewem chwalą Pana również podczas Dnia Papieskiego. Koncertowali z Polską Orkiestrą Lekarzy w Krakowie, swój talent zaprezentowali również w Londynie.

Reklama

Fundacja dodaje wiary w siebie

Justyna jest w fundacji „od Katowic”, czyli od obozu w tamtym mieście. W ciągu 8 lat bycia stypendystką na jej drodze stanęło wielu wspaniałych ludzi – rówieśników, przyjaciół, na których zawsze może liczyć i dzięki którym nie czuła się zagubiona i samotna w dużym mieście. Fundacja dała jej szansę doskonalenia siebie, rozwijania swoich talentów. Pozwoliła odnaleźć umiejętności i pokłady energii, których istnienia nie podejrzewała. Wspólnota wzbudziła w niej poczucie, że jest potrzebna i ktoś akceptuje ją taką, jaka jest. Poczucie, że jest częścią czegoś wielkiego, że ma na to wpływ i jest za to odpowiedzialna. Dzięki stypendium Justyna może studiować, brać udział w stażach w prestiżowych placówkach, zdobywać cenne zawodowe doświadczenie. Stypendium to znacznie więcej niż pieniądze, bo prawdziwych relacji i wspaniałych wspomnień nie można kupić.

Fundacja kształtuje człowieka

Adrianna pochodzi z niezamożnej rodziny. Wsparcie finansowe, które otrzymuje od fundacji, od 3 lat pozwala jej w znacznym stopniu pokryć koszty związane z zakwaterowaniem i życiem w dużym mieście, z dala od rodzinnego domu, rodziny i przyjaciół. Stypendium umożliwiło jej rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Jednak największą wartością fundacji są ludzie, którzy ją tworzą. To grono wspaniałych osób nazywa drugą rodziną. Wie, że zawsze może liczyć na ich wsparcie i zrozumienie. Dzięki wakacyjnym obozom i życiu formacyjnemu w trakcie roku akademickiego poznała liczne grono przyjaciół, młodych ludzi pochodzących z całej Polski, lecz z podobnych środowisk. Fundacja umożliwiła jej także rozwój zawodowy – odbyła praktyki w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, gdzie zdobyła cenną wiedzę i doświadczenie, które zaprocentowało w przyszłości. Przynależność do grona stypendystów fundacji, nazywanych żywym pomnikiem św. Jana Pawła II, jest dla Ady ogromnym zaszczytem. Dzięki niej otrzymała życiową szansę na lepszy start i będzie chciała ją w pełni wykorzystać. To najwspanialsza przygoda, jaka mogła jej się przytrafić. Fundacja kształtuje w pewnym stopniu system wartości, osobowość i wpływa na to, że chce się być coraz lepszym człowiekiem. Uczy, że człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

Fundacja to 15 lat historii

To już 15 lat, w trakcie których fundacja nieustannie się zmieniała, rozwijała i wspierała innych. To ponad 30 zorganizowanych obozów w 34 miejscowościach od Bałtyku po Tatry. To prawie 20 zawartych związków małżeńskich. To setki wzruszających historii. I największy na świecie pomnik św. Jana Pawła II, żywy pomnik.

Reklama

Jubileuszowy – XV Dzień Papieski obchodzić będziemy pod hasłem: „Jan Paweł II – Patron Rodziny”. Nie ma nic ważniejszego od rodziny, to ona tworzy społeczeństwo. To w rodzinie kształtuje się człowiek, jego osobowość. W rodzinie człowiek uczy się chodzić, mówić, marzyć, podnosić po każdym upadku. W tym roku Dzień Papieski będzie przypominał o tym, że warto żyć w rodzinie. Że „rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu”. W całym kraju odbędą się koncerty, festyny, warsztaty, będą też miasteczka rodzinne z atrakcjami dla najmłodszych. Nie zabraknie też wspomnień z życia i nauczania św. Jana Pawła II. I modlitwy za tych, dzięki którym Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” może dalej wspierać młodych ludzi na ich edukacyjnej ścieżce. Bo to właśnie dzięki ludziom dobrego serca, którzy podczas kwesty Dnia Papieskiego wrzucą nawet najmniejszą kwotę do puszki, ci młodzi ludzie mają szansę się rozwijać. To dzięki nim fundacja obchodzi dziś jubileusz 15-lecia istnienia. To oni przyczynili się do spełnienia tysięcy ludzkich marzeń.

2015-09-30 08:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: rozpoczął się e-obóz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

2020-07-10 11:59

[ TEMATY ]

Dzieło Nowego Tysiąclecia

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Karol Wiecheć

W Gnieźnie rozpoczął się w piątek e-obóz dla studentów stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Wirtualnie z uczestnikami spotkał się m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak, s. Tomira Brzezińska MSF, o. Wojciech Surówka OP oraz małżeństwo Gomułków.

Dwudniowe spotkanie transmitowane jest na kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej. Rozpoczęło się rozmową w Studio Dzieło TV, gdzie z internautami spotkali się: abp Wojciech Polak, ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący zarządu FDNT, prezydent Gniezna Tomasz Budasz oraz ks. Radosław Kaźmierski, koordynator FDNT w archidiecezji gnieźnieńskiej.

„Kiedy na początku kwietnia okazało się, że obozy w tym dużym wymiarze nie mogą się odbyć, a przypomnę, mieliśmy się tu spotkać w liczbie około 700 studentów, zaczęliśmy myśleć o zastąpieniu obozu w przestrzeni realnej e-obozem. Podpowiedzieli to sami stypendyści” – wyjaśnił ks. Dariusz Kowalczyk zapowiadając, że podobny obóz dla uczniów szkół średnich odbędzie się za dwa tygodnie w Krakowie.

Przewodniczący zarządu FDNT mówił też o obchodzonej w tym roku 20. rocznicy istnienia Fundacji, która – jak przypomniał – powstała po papieskiej pielgrzymce do Polski w 1999 roku, i której głównym zadaniem jest wspieranie młodych ludzi z mniejszych miejscowości zarówno finansowo, jak i duchowo.

„Fundacja to szereg działań na różnych polach: to stypendia, obozy, koncerty, Dzień Papieski, nagrody Totus Tuus, a nade wszystko formacja, formacja i jeszcze raz formacja” – podkreślił kapłan streszczając krótko rozwój i działalność organizacji na przestrzeni dwóch minionych dekad.

Prymas Polski abp Wojciech Polak wspominał z kolei Jana Pawła II, który jest patronem FDNT, i którego 100. rocznicę urodzin w tym roku obchodziliśmy. Cytując fragment „Tryptyku rzymskiego” wyraził nadzieję, że te dwa dni będą dla stypendystów okazją, by zaczerpnąć ze źródła i poczuć „ożywczą świeżość”.

Prymas wspominał też dwukrotny pobyt Jana Pawła II w Gnieźnie w 1979 roku i w 1997 roku. Przypomniał zarówno pamiętne słowa, jak i mniej znane fakty z obu pielgrzymek. W programie tej pierwszej – jak mówił – Gniezna nie było. Papież sam zdecydował, by je dopisać.

„Jan Paweł II powiedział wówczas, że przez Polskę wiedzie szczególny duchowy szlak, który ma początek w Gnieźnie, przechodzi przez Jasną Górę i kończy się w Krakowie, czyli biegnie od św. Wojciecha, od źródeł chrzcielnych Polski, przez Maryję do św. Stanisława w Krakowie, o którym często się mówi, że pobyt w nim św. Jana Pawła II był swoistym bierzmowaniem narodu” – przypomniał Prymas.

Prezydent Gniezna Tomasz Budasz mówił z kolei o mieście, jego historii i życiu codziennym. Jak podkreślił, to miasto, gdzie sacrum przenika się z profanum, a wielowiekową historię czuć na każdym kroku. Zaprosił też stypendystów na obóz w roku przyszłym.

Gościem studia był także ks. Radosław Kaźmierski, koordynator FDNT w archidiecezji gnieźnieńskiej, który opowiedział o archidiecezjalnej wspólnocie stypendystów, która liczy obecnie 82 młodych ludzi. Czym jest dla nich Fundacja powiedzieli sami na nagranym wcześniej filmie, który wyemitowano w czasie trwania studia. Internauci mieli również okazję posłuchać „Barki” w ich wykonaniu, nagranej z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

O 12.00 w katedrze gnieźnieńskiej rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski, która również będzie transmitowana on-line. O 15.00 gośćmi obozu będą Monika i Marcin Gomułkowie, a o 20.00 zaplanowano transmisję adoracji z gnieźnieńskiego klasztoru sióstr karmelitanek bosych.

W sobotę o 9.00 ponownie rozmowa w Studiu Dzieło TV, o 14.00 Msza św., a o 17.00 panel dyskusyjny z udziałem abp. Wojciecha Polaka, o. Wojciecha Surówki OP oraz s. Tomiry Brzezińskiej MSF. Temat – młodzi, wyzwania, powołanie, zaangażowanie, miejsce w Kościele.

Stypendyści spotkają się też w grupach dzielenia na platformie ZOOM.

„Nie pozwala zamknąć się w tym świecie i wyczerpać swe siły wokół spraw tego świata. Nie pozwala też uciekać w jakieś dalekie zaświaty. Każe nam trzeźwo stąpać po ziemi i przypomina – jak pisał młodym św. Jan Paweł II – że Chrystus jest nie tylko nauczycielem dobrym, który wskazuje drogi życia na ziemi, ale jest świadkiem ostatecznych przeznaczeń, jakie człowiek ma w Bogu” – przypomniał Prymas.

Metropolita gnieźnieński przekonywał też za Parati semper, że nie chodzi o to, by „wyrzec się świata i uciec w jakąś niszę własnego szczęścia”, ale przeciwnie, umiłować świat zachowując do niego zdrowy dystans. Być w tym świecie ziarnem nadziei, bo tylko logika ziarna, które obumiera, logika pokornej miłości, jest drogą Boga, i tylko taka logika wydaje owoc.

„Tylko ta logika rodzi życie – przekonywał Prymas, powtarzając przestrogę papieża Franciszka: jesteś żarłoczny, lubisz mieć wiele rzeczy, ale wszystko utracisz, nawet twoje życie, czyli: kto kocha to, co własne i żyje dla swoich interesów, chełpi się tylko sobą, traci. Kto natomiast przyjmuje, jest dyspozycyjny i służy innym, żyje na sposób Boga: wówczas jest wygrywającym, zbawia siebie samego i innych”.

Transmisje wszystkich spotkań na kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej oraz na stronach www.prymaspolski.pl i www.archidiecezja.pl

CZYTAJ DALEJ

Wakacje z Bogiem #8: Spotkanie Młodych w Wołczynie w innej formie

2020-07-10 08:36

[ TEMATY ]

wakacje

młodzież

Wakacje z Bogiem

spotkania młodych

wolczyn.pl

Pod hasłem "Złap się wolności" odbędzie się w dniach 13-16 lipca 26. Spotkanie Młodych organizowane przez braci kapucynów. W tym roku, z powodu pandemii, nie odbędzie się ono w Wołczynie, ale w Krakowie i kilku innych miastach Polski.

26. edycja Spotkania Młodych, w tym roku pod hasłem "Złap się wolności", poświęcona będzie tematyce wolności człowieka. Choć znaczna część wydarzeń będzie transmitowana przez internet z Krakowa, z odpowiednio przygotowanej sali konferencyjnej, to jednak młodzi ludzie z kilku innych miast będą mogli uczestniczyć w niektórych nabożeństwach lokalnie na żywo.

Małe spotkania wołczyńskie odbędą się więc również w Pile, Nowej Soli, Wrocławiu, Bytomiu, Tenczynie, Kielcach, Krośnie, Sędziszowie Małopolskim, Zagórzu, Stalowej Woli i Terliczce. W tych miejscowościach odbywać się będą spotkania w grupach i atrakcje przygotowane przez organizatorów. Tam również młodzież będzie brała udział w charakterystycznych dla Wołczyna nabożeństwach.

Aby zbudować więzi między poszczególnymi miejscami, bracia kapucyni przygotowali i przesłali młodym pakiety z gadżetami.

- 670 pakietów wysłaliśmy na nasze wszystkie placówki, 127 osób zamówiło pakiety do swoich domów, aby łączyć się z nami na transmisji online - informuje Patrycja Spórna z Wołczyna.

Spotkanie będzie miało formę interaktywną, dzięki czemu uczestnicy będą mogli zadawać online pytania zaproszonym na nie gościom: Michałowi "Pax" Bukowskiemu, Szymonowi Reichowi, Grzegorzowi Czerwickiemu i Jackowi Pulikowskiemu.

Stałymi elementami dla wszystkich dni są konferencja oraz nabożeństwo (online lub na żywo). Jak co roku, będą dwa punkty kulminacyjne wydarzenia: środowe Nabożeństwo Pokutne oraz czwartkowa Eucharystia.

Transmisja będzie odbywała się każdego dnia w godzinach 19-22 przez platformę YouTube (na kanale "Dobre Media Nowej Ewangelizacji"), a także przez profile Spotkania Młodych na Instagramie i Facebooku.

Bracia kapucyni organizują Spotkania Młodych w Wołczynie od 26 lat. W spotkaniu uczestniczy co roku kilkuset młodych z całej Polski. Przez 5 dni młodzi ludzie mają możliwość pogłębienia swojej wiary w duchu franciszkańskiej prostoty i radości, a także mogą atrakcyjnie spędzić czas m.in. poprzez słuchanie ciekawych wykładów i bawiąc się na koncertach.

Organizatorami spotkania są Bracia Kapucyni Prowincji Krakowskiej.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.wolczyn.kapucyni.pl.

CZYTAJ DALEJ

COMECE: budujmy bardziej sprawiedliwą i przyjazną Europę

2020-07-10 20:53

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Europa

kryzys

COMECE

Vatican News

Wobec kryzysu i trudności, które przeżywa, Europa potrzebuje wspólnego działania, aby była bardziej sprawiedliwa, gdzie wszyscy będą mieli jednakowe szanse i będą jednakowo traktowani, gdzie poszanowany będzie zrównoważony rozwój. Opinię tę wyraził sekretarz generalny Komisji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) po spotkaniu ze stałym obserwatorem Niemiec przy Unii Europejskiej Michaelem Claussem. Kraj ten od 1 lipca br. sprawuje prezydencję w UE.

Ks. Manuel Barrios Prieto podkreślił, że u początków powstania Unii leżała świadomość, iż tylko wspólnie można przezwyciężyć trudności i budować pokój i dobro wspólne. Wskazał także na główne tematy ważne z punktu widzenia Kościoła. Mówi sekretarz generalny COMECE

Głos Kościoła głosem biednych, obrony życia, najsłabszych

„Uważam, że głos Papieża jest dziś jednym z najbardziej autorytatywnych na poziomie światowym wśród różnych spraw, o których mówi. Są tematy, na poziomie europejskim, które są bardzo istotne, jak ochrona stworzenia, czyli temat troski o nasz wspólny dom. To jest bardzo ważne i naprawdę razem musimy się o niego troszczyć, nie tylko ludzie wierzący, ale także i wszyscy ludzie dobrej woli, gdyż rozwój Unii Europejskiej niesie ze sobą zrównoważony rozwój, dbałość o przyszłe pokolenia ze wszystkimi trudnościami, które może on ze sobą przynieść – powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego ks. Manuel Barrios Prieto. - Naszym zdaniem najważniejsze są następujące tematy: troska o najsłabszych w naszych społeczeństwach, o tych, którzy tracą pracę, o osoby, które naprawdę zostaną dotknięte kryzysem gospodarczym. Trzeba myśleć o młodych, którzy poniosą koszty tego kryzysu, a którzy będą wchodzić w świat pracy. Nie można zapominać także o temacie migracji, który dla Kościoła jest tak ważny. To czas, kiedy jako Kościół musimy zabrać głos, który jest także głosem biednych, rodzin, głosem obrony życia, obrony najsłabszych, sprawiedliwości. Obronimy się razem, tylko w ten sposób możemy przezwyciężyć kryzys. Albo wszyscy zwyciężymy, albo wszyscy poniesiemy porażkę. Istnieje bowiem ryzyko, że projekt europejski, który narodził się po II wojnie światowej, rozmyje się i to dla ludzkości byłoby wielką stratą.“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję